Yhdet voivat siirtyä uskonnosta ET-opetukseen - toiset eivät

Anonyymi

ET-opetukseen. Oppilas, joka ei kuulu evl kirkkoon mutta on ollut uskonnonopetuksessa, vai vaihtaa uskonnosta elä-mänkatsomustietoon. Huoltajien ilmoituksella. Hyvä aika vaihtoon on kesä eli lukuvuoden vaihdos.


Vaihdos voi tapahtua peruskoulussa mille luokalle tahansa, myös 9. luokalle. Ja myös lukioon menevät, jotka ovat olleet uskonnossa, voivat suorittaa katsomusaineena elämänkatsomustiedon.


Tästä asiasta on annettu väärää tietoa. Peruskoulussa on saatettu väittää, että taannoin tehty valinta (uskontoon) olisi pysyvä. Ei ole! Ja lukiossa voi suorittaa ET:n, vaikka peruskoulussa olisi ollut uskonnonopetuksessa. Kyllä voi!


Vaikka rehtorit lienevät lomilla heinäkuussa, koululle voi tehdä ilmoituksen katsomusaineen vaihdosta. Rehtori päivittää siten opetusryhmien oppilaslistat elokuussa ennen opetuksen alkua.


Mainittakoon, että peruskoulun tai lukion todistuksesta ei enää ilmene, minkä katsomusaineen on suorittanut. Todistuksessa lukee vain ”uskonto/elämänkatsomustieto”, mutta mitään ei ole vedetty yli tai alleviivattu.


Jos nyt 1. luokalle menevät oppilas tuli talvella ilmoitettua uskontoon, senkin valinnan voi muuttaa ja vaihtaa elämänkatsomustietoon. Jos et-ryhmää ei ole koulussa tai alueella ollut, sellainen voi syntyä, kun tulee lisää ET-oppilaita.


Vielä yksi asia on syytä mainita. Kirkkoon kuulumattoman ei ole pakko osallistua evl uskontoon peruskoulussa. Siis opetukseenkaan. Ilmoitus, että ei osallistu, riittää. Jos ET-opetusta ei ole heti, juuri nyt, tarjolla sen sijaan, siinä tapauksessa oppilaalle järjestetään muuta ohjattua ohjelmaa. Hän voi tehdä vaikka läksyjä tai lukea jotain omia kirjoja tai pelata. Suomessa on yli 4000 oppilasta, jotka eivät osallistu minkään katsomusaineen opetukseen.


Kun perheen tahdosta on ilmoitettu näin selvästi, käytännössä uusi ET-opetusryhmä syntyy pian. Rehtorin tehtävä olisi ilmoittaa myös muille ET-opetukseen oikeutetun oppilaan vanhemmille, että nyt olisi edellytykset ET-opetuksen aloittamiseen, jos lapsenne tulee mukaan.


ET-oppilaiden määrä on kasvussa. Harmittavasti lukuvuoden 2020-21 tilastot saadaan vasta elokuussa, vaikka niiden piti tulla kesäkuussa. Kun selvitin tiedot Espoon ja Vantaan kohdalla, kasvua edelliseen lukuvuoteen oli ollut mukavasti. Juuri nyt voi vielä yrittää osaltaan vaikuttaa siihen, millaisiin ET-oppilaiden lukemiin päästään lukuvuonna 2021-22. Samoin lukiossa ET:n suorittavien osuus on pikku hiljaa kasvussa. Tietoa ET:stä ja tästä oppiaineen vaihtoasiasta ei ole liikaa liikenteessä.


Tässä hyvä video elämänkatsomustiedosta: https://www.youtube.com/watch?v=aX9KRQXLY74

6

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilanteen muuttamiseksi on nyt tarjolla tämä: kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860

      • Anonyymi

        Allekirjoita itse ja jaa linkkiä kavereille. Reiluuden puolesta.


    • Anonyymi

      Tämä ei nyt ole reilua, että peruskoulun ja lukion elämänkatsomustiedon opiskelu on kielletty alle 18-vuotiailta evankelis-luterilaisen ja ortodoksisen kirkon jäseniltä? Siksi kansalaisaloite 8860.

    • Anonyymi

      Syyskuu on ihan ok aika katsomusaineen vaihtoon. Ehtii mukaan hyvin.

    • Anonyymi

      Nyt vuodenvaihteessakin voi vaihtaa.

    • Anonyymi

      Lapsen voi erottaa kirkosta paperilla nyt ja vaihtaa et-opetukseen heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      35
      3176
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      63
      2612
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      62
      2432
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1338
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      303
      1263
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1016
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      101
      992
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      987
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      961
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      95
      886
    Aihe