ET-opetukseen. Oppilas, joka ei kuulu evl kirkkoon mutta on ollut uskonnonopetuksessa, vai vaihtaa uskonnosta elä-mänkatsomustietoon. Huoltajien ilmoituksella. Hyvä aika vaihtoon on kesä eli lukuvuoden vaihdos.
Vaihdos voi tapahtua peruskoulussa mille luokalle tahansa, myös 9. luokalle. Ja myös lukioon menevät, jotka ovat olleet uskonnossa, voivat suorittaa katsomusaineena elämänkatsomustiedon.
Tästä asiasta on annettu väärää tietoa. Peruskoulussa on saatettu väittää, että taannoin tehty valinta (uskontoon) olisi pysyvä. Ei ole! Ja lukiossa voi suorittaa ET:n, vaikka peruskoulussa olisi ollut uskonnonopetuksessa. Kyllä voi!
Vaikka rehtorit lienevät lomilla heinäkuussa, koululle voi tehdä ilmoituksen katsomusaineen vaihdosta. Rehtori päivittää siten opetusryhmien oppilaslistat elokuussa ennen opetuksen alkua.
Mainittakoon, että peruskoulun tai lukion todistuksesta ei enää ilmene, minkä katsomusaineen on suorittanut. Todistuksessa lukee vain ”uskonto/elämänkatsomustieto”, mutta mitään ei ole vedetty yli tai alleviivattu.
Jos nyt 1. luokalle menevät oppilas tuli talvella ilmoitettua uskontoon, senkin valinnan voi muuttaa ja vaihtaa elämänkatsomustietoon. Jos et-ryhmää ei ole koulussa tai alueella ollut, sellainen voi syntyä, kun tulee lisää ET-oppilaita.
Vielä yksi asia on syytä mainita. Kirkkoon kuulumattoman ei ole pakko osallistua evl uskontoon peruskoulussa. Siis opetukseenkaan. Ilmoitus, että ei osallistu, riittää. Jos ET-opetusta ei ole heti, juuri nyt, tarjolla sen sijaan, siinä tapauksessa oppilaalle järjestetään muuta ohjattua ohjelmaa. Hän voi tehdä vaikka läksyjä tai lukea jotain omia kirjoja tai pelata. Suomessa on yli 4000 oppilasta, jotka eivät osallistu minkään katsomusaineen opetukseen.
Kun perheen tahdosta on ilmoitettu näin selvästi, käytännössä uusi ET-opetusryhmä syntyy pian. Rehtorin tehtävä olisi ilmoittaa myös muille ET-opetukseen oikeutetun oppilaan vanhemmille, että nyt olisi edellytykset ET-opetuksen aloittamiseen, jos lapsenne tulee mukaan.
ET-oppilaiden määrä on kasvussa. Harmittavasti lukuvuoden 2020-21 tilastot saadaan vasta elokuussa, vaikka niiden piti tulla kesäkuussa. Kun selvitin tiedot Espoon ja Vantaan kohdalla, kasvua edelliseen lukuvuoteen oli ollut mukavasti. Juuri nyt voi vielä yrittää osaltaan vaikuttaa siihen, millaisiin ET-oppilaiden lukemiin päästään lukuvuonna 2021-22. Samoin lukiossa ET:n suorittavien osuus on pikku hiljaa kasvussa. Tietoa ET:stä ja tästä oppiaineen vaihtoasiasta ei ole liikaa liikenteessä.
Tässä hyvä video elämänkatsomustiedosta: https://www.youtube.com/watch?v=aX9KRQXLY74
Yhdet voivat siirtyä uskonnosta ET-opetukseen - toiset eivät
Anonyymi
6
254
Vastaukset
- Anonyymi
Tilanteen muuttamiseksi on nyt tarjolla tämä: kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8860
- Anonyymi
Allekirjoita itse ja jaa linkkiä kavereille. Reiluuden puolesta.
- Anonyymi
Tämä ei nyt ole reilua, että peruskoulun ja lukion elämänkatsomustiedon opiskelu on kielletty alle 18-vuotiailta evankelis-luterilaisen ja ortodoksisen kirkon jäseniltä? Siksi kansalaisaloite 8860.
- Anonyymi
Syyskuu on ihan ok aika katsomusaineen vaihtoon. Ehtii mukaan hyvin.
- Anonyymi
Nyt vuodenvaihteessakin voi vaihtaa.
- Anonyymi
Lapsen voi erottaa kirkosta paperilla nyt ja vaihtaa et-opetukseen heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751410Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2461304Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521096Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551068- 51785
- 65764
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62747Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39718Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44691- 30637