Tietooni on saatettu, että merkittävän elämäntyön Suomessa tehnyt katolisen kirkon itäisen riituksen pappi isä Robert De Caluwe on
nukkunut kuolonuneen 91-vuotiaana.
Hollantilaissyntyinen, Roomassa koulutuksensa saanut Isä Robert muutti Suomeen jo sota-aikana ja perusti sittemmin Espoon Myllyjärvelle Ekumeenisen keskuksen. Hän oli Suomessa bysanttilaisen ikonimaalausperinteen merkittävä edustaja, joka vaikutti vanhan ikonografian tuntemukseen ja ikonimaalarien koulutukseen aikana jolloin ortodoksinen ikonimaalaus Suomessa eli taantumakauttaan. Lisäksi hän toimi rohkeasti oman näkynsä ohjaamana kristittyjen ykseyden edistämiseksi.
Ollos iäti muistettu, sinä autuuteen kutsuttu ja aina muistettava Jumalan uskollinen palvelija.
Isä Robert de Caluwe In Memoriam
7
3333
Vastaukset
- Maagikko
Muistan Isä Robertin kaisankodin torstai illoista silloin kun hän oli vielä terve. Ennen hevosen selästä putoamista ja lonkkaleikkausta. Hän oli erittäin huumorintajuinen, kertoen ensi kokemuksiaan suomesta kuinka kaikki oli outoa. Olen nähnyt tekemiään ikoneita ja pidin hänestä.
Jos uskonto on iloa niin sitä hän osasi tuoda meille taviksille.
Siunattua matkaa kotiin ja kiitos niistä opetuksista joita jaoit. - Römpän ukko
Iankaikkinen muisto!
Kristus nousi kuolleista! - Mikael
Minäkin kävin joskus hänen luonaan.
Saata, oi Kristus, palvelijasi isä Robertin sielu lepoon sinne, missä ei ole kipua, ei surua, ei huolia, eikä ahdistuksia, vaan loppumaton hyvä elämä! Amen - Krysostomos
oli suuri persoona ja suuri henki - legenda jo eläessään.
Minulla oli tilaisuus olla muutaman kerran isä Robertin toimittamassa pyhässä liturgiassa Myllyjärvellä ja Helsingissä. Pyhän Marian kirkossa (omistettu Autuaan neitseen Marian kuolonuneennukkumisen muistolle) Meilahdessa isä Robert kävi aikoinaan säännöllisesti saarnaamassa messussa. Saarnansa hän aina päätti valitteluun siitä, että joutuu poistumaan kesken messun, koska on kiire Myllykärvelle toimittamaan pyhää liturgiaa...
Isä Robert oppilaineen järjesti usein ikoninäyttelyjä. Kerran keskustelin hänen kanssaan Kristuksen Käsittätehdystä ikonista.
Kysyin, että onko mallina ollut Torinon käärinliina. Isä Robert innostui aiheesta ja kertoi olevansa aivan varma, että ikonin malli on ollut samainen liina.
Ikuinen muisto! - Epäilevä Tuomas
Toukokuun kuudes päivä 1993 oli aurinkoinen ja lämmin. Olimme kokoontuneet isä Robertin 80-vuotisjuhlille Espoon Myllyjärvelle, Ekumeeniseen keskukseen. Väkeä oli paljon, sillä isä Roobertilla oli laaja tuttavapiiri, ei yksin Suomesta, vaan eri puolilta maailmaa.
Ilmapiiri tilaisuudessa oli sanan parhaimmassa merkityksessä ekumeeninen. Oli katolilaisia, ortodokseja ja protestantteja. Isä Robertin ohella mieleeni jäi piispa Paul Verschuren, kultivoitunut, joviaali ihminen. Meitä ortodokseja, joukossa useita Helsingin seurakunnan pappeja, hän kohteli veljellisesti ja suurella lämmöllä.
Tuo tilaisuus jäi mieleeni pysyvästi.
Olkaa iäti muistetut isät Robert de Caluwe ja Paul Verschuren. - efesolainen
Olen käynyt vain kerran hänen keskuksessaan, mutta se oli hyvin vaikuttava juttu. Seuraavan kerran näin hänet istumassa eturivissä, kun seurasin Jäähallin parvelta paavi Johanns Paavali II:n toimittamaa messua.
Siinä oli pappi, joka eli niinkuin opetti. Kestää kauan, ennen kuin ilmaantuu toinen hyvä mies. - AnonyymiUUSI
Father Robert oli historian opettajani koulussa. Kävin hänen luonaan Ekumeenisessa keskuksessa ja mieleeni jäivät koira Kulta sekä hevonen Suri, jolla myös ratsastin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908476Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414411Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991490- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100