Kierrettiin paljon seurakunnasta toiseen. Oli messua jos jonkinnäköistä. Suviseuratkin monta kertaa. Kaikki ei ole aina sitä miltä näyttää. Ulospäin on siistiä ja synnitöntä. Minä koin saunareissuja. Eräs uskovainen mies sanoi, että Jeesus haluaa uskovaisten olevan puhtaita. Hän saunassa halusi välttämättä aina pestä minut. Olin tuolloin noin kahdeksanvuotias. Ymmärsin vasta myöhemmällä iällä, miksi en tykännyt käydä pesulla. Mikä kristittyä vaivaa, kun on aina tällaista paljon. No enään ei Jeesus minua pese.
Minäkin koin kristillisyyden ihanuuden lapsena
5
132
Vastaukset
- Anonyymi
Niin minäkin, sitten aloin ajatella asioita järjellä kun opin lukemaan jne. viisivuotiaana.
- Anonyymi
Ikävää että olet joutunut väärän kohtelun uhriksi! Mutta tuommoista on kaikkialla, ei Kristittyjen keskuudessa enempää kuin muuallakaan, itse asiassa varmasti paljon vähemmän kuin muualla.
Tämä Kristittyjä vihaava mailma vaan aina tuo esiin ja alleviivaa juuri Kristittyjen keskuudessa tapahtuneet väärinkäytökset, jättäen muualla tapahtuneet pimentoon.- Anonyymi
Tuollaista kun tekee joku yksittäinen, ei uskova, niin se on sen henkilö syy ja häpeä. Mutta annas olla, kun sattuu olemaan "kristitty" niin sitten se on kaikkien kristittyjen syy ja oikeutus vihata heitä. Tämä tuntuu olevan varsinkin ateisteilla tyypillinen ajattelutapa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollaista kun tekee joku yksittäinen, ei uskova, niin se on sen henkilö syy ja häpeä. Mutta annas olla, kun sattuu olemaan "kristitty" niin sitten se on kaikkien kristittyjen syy ja oikeutus vihata heitä. Tämä tuntuu olevan varsinkin ateisteilla tyypillinen ajattelutapa.
Kyllä ne uskovaiset käyttää lapsia seksuaalisesti hyväkseen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne uskovaiset käyttää lapsia seksuaalisesti hyväkseen
Se on varmasti paljon harvinaisempaa uskovien keskuudessa kuin ei-uskovien, mutta valitettavasti sitä tapahtuu kaikkialla jossain määrin.
En usko että kukaan uudestisyntynyt Kristitty tekisi tuollaista, mutta seurakuntiinkin kuten muihin organisaatioihin voi soluttautua myös sairaita ihmisiä joilla on vain tarkoituksena tehdä pahaa.
Valitettavasti näin on tässä pahassa mailmanajassa ja loppua kohden pahuus lisääntyy täyteen mittaansa, kunnes tulee Hän joka tuo oikeuden ja lohdutuksen kaikille sorretuille ja kärsiville jotka Häneen turvaavat!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 974856
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2351964- 811583
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401180Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3281127Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051090- 501089
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1471047- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85974