Se on internetaktivismia, jonka tavoitteena on eristää ”vääriä” mielipiteitä esittävä ihminen sosiaalisesta piiristään, asettaa hänet boikottiin tai saada hänet menettämään työpaikkansa. Tämä tehdään nostamalla kohde julkisesti tikunnokkaan puheista tai eleistä, jotka määritellään "ongelmallisiksi"
Cancel-vaatimuksia on kohdistunut niin kuuluisiin kuin tavallisiinkin ihmisiin sekä yrityksiin. Kohde joutuu cancel-aktivismin uhriksi erityisen usein, jos häntä syytetään rasismista, seksismistä, homofobiasta, muslimien vastaisuudesta tai riittämättömästä tuesta Black Lives Matter- tai Me Too -kampanjoille.
Kyseessä on siis sairas "kulttuuri", jota vasemmisto/äärivasemmisto harrastaa. Tämä liittyy myös kulttuurivallankumoukseen.
Cancel-vaatimuksia on kohdistunut niin kuuluisiin kuin tavallisiinkin ihmisiin sekä yrityksiin. Kohde joutuu cancel-aktivismin uhriksi erityisen usein, jos häntä syytetään rasismista, seksismistä, homofobiasta, muslimien vastaisuudesta tai riittämättömästä tuesta Black Lives Matter- tai Me Too -kampanjoille.
Kyseessä on siis sairas "kulttuuri", jota vasemmisto/äärivasemmisto harrastaa. Tämä liittyy myös kulttuurivallankumoukseen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Puhdasta sekopäisyyttä se on.
Toisinsanoen ne, jotka kyseisenlaista kulttuuria kannattavat, tulisi saattaa hoitoon.
Äärimmäisen pelottavaa, että tuollaiset ihmiset saavat kulkea vapaana ja pilata muiden elämän.
Yleensä ne työttömiä narkkeja eivät kestä sitä,että muilla menee hyvin.
Vituttaako kun ei pääse kiusaamaan?
Työttömät narkit olisi parempia haudassa.
No hommaa ase ja lahtaa kaikki narkkikaveris pois kuljeksimasta.
Ei kannata yleistää. Joskus ihminen pakotetaan työttömäksi narkomaaniksi lääkärien/yhteiskunnan painostuksesta. Varsinkin lääkärien leipomia päihdeongelmaisia on tämä maa täynnä, kun ihmiset ajetaan ostamaan lääkkeensä katukaupasta.
En harrasta narkkaavia kavereita, toisin kuin sinä.
Kukas sitten on canceloinut jos ei edes ole kavereissa tai tilausta niille.
Usein hankitaan potkuja, erityisesti "natseille". Mutta onko tarkoituksenmukaista, että äärioikeistolaiset joutuvat työttömiksi ja vielä lisää eristykseen yhteiskunnasta? Eivätkö he silloin radikalisoidu lisää?
Jos mietitään tätä logiikkaa.
Ja onko niin, että jos sinulla on vääriä mielipiteitä, et saa olla työelämässä?
Siis oikeita mielipiteitä.
Nimenomaan ja kun tällainen syrjäytetty kilahtaa ja tekee joukkomurhan pääsevät paremmat ihmiset taas taivastelemaan rasismia ja natsismia?🤣👍😅😂
Sen herran rakkikoirien mielipiteet riittävät kerran.
Persuäänestäjät itkevät kun muut osaavat maalittaa paremmin.
Asia ei taaskaan liity persuihin.
Jussi Halla-ahon SuomiAreenalla 12.7.2021 pitämästä puheesta osa. Lukekaa, loistava puhe. Siinä mainitaan myös cancel-kulttuuri.
”Nykyään puhutaan usein kulttuurisodista. Itse puhuisin mieluummin käynnissä olevasta kulttuurivallankumouksesta, jossa ei ole kahta ääripäätä, vaan ainoastaan yksi.
Maailma on nähnyt kulttuurivallankumouksia aiemminkin, esimerkiksi natsismi ja stalinismi 30-luvulla, Kiinan kulttuurivallankumous 60-luvulla, punakhmerit Kamputseassa 70-luvulla, ja Taliban Afganistanissa 90-luvulla.
Kulttuurivallankumouksille on ominaista yhteiskunnallisten instituutioiden valtaaminen ja valjastaminen omiin käyttötarkoituksiin, ihmisten mustavalkoinen jakaminen hyviin ja pahoihin, menneisyyden sensurointi, muistomerkkien tuhoaminen ja historian uudelleenkirjoittaminen. Hysteerinen ja paranoidi harhaoppisten metsästys.
Elokapina, Black Lives Matter, sukupuoliaktivismi, intersektionaalinen feminismi ovat nykyisen kulttuurivallankumouksen heijastumia. Niidenkin vihollisia ovat yksilö ja yksilönvapaudet, tieteellinen objektivismi, ihmisten välinen mahdollisuuksien tasa-arvo, sanalla sanoen länsimainen sivilisaatio.
Tilalle tarjotaan taikauskoa, kuten oppia siitä, että ihminen voi itse määritellä sukupuolensa sen mukaan, miltä tuntuu. Tai uhripisteisiin perustuvaa kastijärjestelmää, jossa synnynnäiset ominaisuudet, kuten sukupuoli tai ihonväri määrittelevät sen, kuka saa sanoa, ja mitä, ja kenelle.
Suurin osa ihmisistä kokee, että tämä on sairasta, kuten se onkin. Pieni, mutta äänekäs ja aggressiivinen kulttuurivallankumouksen etujoukko on kuitenkin onnistunut tehokkaasti pelottelemaan muut hiljaisiksi tai oman agendansa äänitorveksi.
Ihmiset ja yritykset eivät halua joutua maalitus- ja boikottikampanjoiden kohteeksi. Poliittisten vastustajien fyysinen tuhoaminen ei enää nykyään ole muotia, mutta sen tilalle on tullut ihmisten sosiaalinen ja taloudellinen tuhoaminen. Cancel-kulttuuri, kuten sitä kutsutaan.
1970-80 -luvuilla vasemmisto oli huolissaan angloamerikkalaisesta kulttuuri-imperialismista. Siitä olisi paljon enemmän syytä olla huolissaan tänä päivänä. Vasemmiston koko käsitteistö, ongelmanasettelu ja terminologia, on kopioitu sellaisenaan ja kömpelösti suomennettuna amerikkalaiselta ja brittiläiseltä vasemmistolta.
Puhutaan mies- ja naisoletetuista, turvallisesta tilasta, vihapuheesta, haavoittuvista ja hauraista ihmisryhmistä, rodullistetuista ihmisistä, dekolonisaatiosta, toksisesta valkoisuudesta ja valkoisesta etuoikeudesta.
Englantilaisilla ehkä onkin syytä pohtia itsekriittisesti siirtomaa-aikaa ja amerikkalaisilla mustien kokemia historiallisia vääryyksiä, mutta onko todella myös meillä? Me olemme entinen siirtomaa. Aivan todellako meillä on jotain anteeksipyydeltävää, keneltäkään? Tekeekö ihonvärimme meistä syyllisiä muiden samanväristen tekemiin rikoksiin?
Jos vasemmistolaiselta kysytään, joka puolella on nykyään vihapuhetta, natseja ja taantumusta. Tämä näköharha johtuu siitä, että sallittujen ajatusten putki on koko ajan kapeampi ja kaikki mikä on tämän putken ulkopuolella, on vihapuhetta, natsia ja taantumusta.”
Cancel-kulttuuri=Natsit
Oikeassa olet, kiihkovihervasurit on juurikin niitä ihan aitoja natseja.
Vihreä liike on natsien perustama.
Alkaa tyhmemmätkin pikkuhiljaa tajuta ettei keisarilla ole vaatteita?🤣👍😅😂
Osa on poistunutkin jo ihan Darwinin oppien mukaan, esim. se jännä musulmaanimies on leikannut pään irti tms. huvittavaa.
Kaikkea shittiä sitä nykyää onkin.
No itse olen pistänyt välit poikki jokaiseen tuttavaan joka kehuu äänestäneensä vihreitä tai vasemmistoa. Ei onneksi montaa.
Lisäksi lopetin kummitytölle jo 5 vuotta tilaamani Aku Ankan, koska hän alkoi julkisesti somessa kehumaan eloapinoita.
Senttiäkään en rahaa laita enää sellaiselle joka nykykommunismia kannattaa olkoon kuinka lähisukua tai tuttava tahansa.
Eli siis edustat Cancel-kulttuuria sen varsinaisessa merkityksessä.
Cancel on vain yksi maalittamisen muoto.
Kun Fazer jätti pois jonkin karamellin jota pidettiin rasistisena (en muista mikä)
niin persuäänestäjät vaativat että Fazerin tuotteita ei osteta eli halusivat Canceloida Fazerin väärien mielipiteiden vuoksi.
Persut ovat harrastaneet Cancelia jo paljon ennen kuin oli BLM, Elokapina, intersektionaalinen feminismi, yms. persujen painajaiset..
Missä todisteet persujen canceloinnista - ei missään.
Helsingin Sańomat antoivat tälle vasemmistoterrorille kasvot omalla toiminnallaan joku aika sitten. Tavaratalo Kärkkäinen nostettiin heidän kirjoittelussaan näkyvästi tikun nokkaan. Hesari yritti järjestää Kärkkäiselle liiketoimintavaikeuksia painostamalla tavaratalon tavarantoimittajia. Kaikki tavarantoimittajat lueteltiin lehden julkaisuissa näkyvästi nimeltä kerta toisensa jälkeen. Aina kun uusi lista julkaistiin, kerrottiin mitä tällä kertaa kukin tavarantoimittaja on kommentoinut Kärkkäisen mielipiteistä ja että aikooko tavarantoimittaja lopettaaa myymisen Kärkkäiselle. Hesarin artikkelisarjaa jatkettin kauan ja yhä uudelleen kerrottiin kenet on saatu painostettua mukaan boikotoimaan Kärkkäisetä.
Ja jumankautsi tämä on mukamas Suomen ykköslehti! Helsingin Sanomat! Olikohan edes 60- tai 70-luvulla noin luokatonta journalismia?
Ja te persuäänestäjät vaaditte poikotoimaan Fazeria, Marimekkoa ja ties mitä kun eivät niiden toiminta ollut mieleen. Eli te persuilijat olette olleet etulinjassa luomassa Cancel-kulttuuria.
Kyllä yrityksetkin voi hyötyä jos ne joutuu tuollaisen kohteeksi. Moni periaatteessa mielluummin ostaa palvelut kunnollisilta rasisteilta jotka potkii matut pihalle liiketiloistaan.
Yrittäjälle tietysti aina riski vaihtaa asiakaskuntaa.
Eikö turussakin ole kivoja rasistin omistamia ravintoloita...
Puhut nyt kaupunkilässyvasemmiston hommista.
Kuulehan: jos yritys haluaa menestyä, se pidättäytyy kaikenlaisesta politikoinnista. Sääntö numero yksi.
"Kun yhdelle kumartaa, toiselle pyllistää"
Mutta pointti olikin se että persuäänestäjät on Canceloineet jo vuosia.
Ei vaan jos sellaista tapahtuu se on puolustustaistelua. Persut eivät koskaan tuo mitään hullutusta ihmisille kuten punikit tuo. Persut ovat aina puolustuskannalla. Heillä on halu säilyttää kaikki se joka on hyväksi havaittu. Punikeilla on tahto tuhota kaikki hyvä ja perinteinen.
Teillä vasureilla noita mielenterveysongelmia riittää, sinäkin kuvittelet, että tuokin kaveri on persu - melko tyhmää.
Sosialismi on mielisairautta, muista se.
Ja missä todisteet siitä -pelle?
Etkö parempaan pysty?
Te ette tajua kuinka pimeyden kuiluun tämä maailma on menossa. En minäkään mutta voin kuvitella. On kommunistista pimeyttä ja on erään uskonnon pimeyttä. Nämä ovat kuin kaksi marjaa.
Raamattu ennustaa jotain tällaista. Se puhuu ahdistuksen ajasta.
Raamattu puhuu siitä ajasta että sellaista ei ennen ole nähty. Jotenkin näin se Raamattu asian ilmaisee. Tai se puhuu vaivanajasta.
Vittu ketä kiinnostaa sun raamattusi ja mitä paskaa sinne on kirjoitettu.
Ei se sitä totuutta kuitenkaan poista.
Vaikka maailmassa ei yksikään ihminen uskoisi Raamatun totuuksien, silti ne ovat totta.
Totuuksiin
Lue koraania sitten, sehän sopii.
Aina kun vasurit alkaa selittään persuista, niin tietää, että ovat pelinsä hävinneet.
Jos Purra valitaan, sitten alkaa vasta persujen nousu. Järkevät isänmaalliset naiset äänestää persuja.
Tämä vituttaa niin ankarasti punaisia.
Naisten määrä varmaan kasvaa joo.
BLM-liike on äärivasemmistolainen liike.
Persut aloittivat Cancel-kulttuurin Suomessa.