No tietenkin iltapäivälehden kananaivoinen turhaketoimittaja.
Kuka hullu palvoo 30 asteen hellettä?
Anonyymi
27<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Äläs ny, kyllä ne sateet, j saa varsinkin lumisateet tulee ajallaan.
Kyllä taas lokakuun räntäsateessa muistellaan kesää.
Harvoin olen lokakuuta odottanut näin hartaasti.
Niin kuin Papu ja pojat laulussaan kertoi:
"Helle sai minut epävireeseen......"!
"Pakkanen, siitä suomalaiset tykkää....."!
21-23 astetta paras kesäsaää Ihan perseestä nämä 30 asteen helteet
Jotkut ääliöt matkusti aiemmin ulkomaille tämän takia.
Auton alla on mukavaa varjossa tehdä remppaa..ei ole kylmää maata alla. Tehdäpä sitä loka-marraskuussa perkkele.
Toivottavasti auringon palvojat saa 50 celsiusta kk putkeen niin loppuu se teeskentely ja paskanjauhanta.
Riitäisi jo, tosiaankin, nytkin illalla 32 vielä :(
Heikommat on ihan hukassa.
Suihkupullosta saa päälleen kylmää vettä ladata jatkuvasti.
Toivottavasti ei maastopaloja tms vielä ala tulla!
Helle on parasta mitä suomalaisille voi vaan kesällä olla tarjolla, lumi - ja pakkashypettäjät muuttakoot siperiaan
Näin o. ,talvella sitten valitetaan kinoksista pakkasista yms. kiroillaan kun autoa käynnistellään 30 pakkasessa.
Ennemmin helle, kuin talvi pakkaset.
Kyllä tästä talven jään ja pakkasten jälkeen osaa nauttia. Vaikka asunnossakin on 30 sisällä, tuuletin tekee siedettävää. Ei edes ole ilmalämpöpumppua.
Äsken istuskelin ulkona ja pieni tuulen vire puhalsi. Päivällä oli kyllä auringossa kuuma, mutta varjossa ei haitannut, eikä pyöräillessä.
Tiedän kyllä, että nyt on raskasta tehdä tuolla paahteessa pitkään töitä. Joutuu juomaankin paljon.
Nämä on näitä asioita, joihin ei voi vaikuttaa stressaamalla. Ne vaan pitää ottaa vastaan mitä tulee.
Ilppi = moderni säkkivalo oy.
On hieman rasittavaa tehdä ulkona polttopuita. Pitää käydä välillä sisällä viilentymässä.
Aamulla aikaisin olisi viileämpää ja sitten iltamyöhällä, mutta naapurit eivät varmaan tykkää sirkkelin, moottorisahan ja halkomakoneen metelistä.
No, ei helle kestä ikuisuuksiin ja alkaa työ olla jo loppusuoralla. Oksien pilkkomista ja pinoamista enimmäkseen.
Kyllä talvi siitä vielä tulee, loppuu helteet. Pääsee sitten tekemään lumitöitä. Hyvä, hyvä.
Ikämiehenä kannattaa kuunnella omaa vointiaan ulkona kuumassa ilmassa työskentelelyssä.
Keitän vihreää, väkevää teetä. Oikeasti vaan kolme pussia teehauduttimeen, lähes kiehuvaa vettä.
Jaan teen myöhemmin kolmeen 3/4 l pulloon. Kraanavedellä täytän. Hellejuoma on valmista. Kun vähänkin tuntuu jano, kippaan hörpyn.
Paremmin tuolla jaksaa kuin makeilla. Kivennäisvesiä halvempaakin.
Uskon, että viimeinen keskiviikko näin kuumaa tänä vuonna tehdä pihatöitä.
Kun hikoilemaan pystyy, niin "katkeamista" ei tapahdu. Neljä tuntia kypsyttää gubben kyllä näissä lämpötiloissa.
Miksi tehdä polttopuita kun EU on jo käytännössä kieltänyt hiilenpolton...
Ei ole kieltoa näkynyt missään. Ei ole sellaista postia tullut.
Tuota pitää kokeilla.
Italiassa meillä vuoristossa asunto ja monesti 36 astetta lämmintä mutta kun on kuivempaa niin tuntuu suomen 21-23 asteelta...siellähän sitä asutaankin kohta kun pääsee eläkkeelle...suomeen en todellakaan jää.Jääkää te kenellä asuntovelkaa suomeen, meitä ei huvita emännän kanssa maksella Marinin lisäveroja.
Siinähän kärvennytte ympäri vuoden Italiassa. Onneksi jo ensi viikoksi lupasi vähän viileämpää.
Ei tällaisten tarvitse heinäpellolla huhkia helteessä.
Eikä jossain asfalttityömaalla.
Tyhmä joutuu hikoilemaan...Maisteri kuten minä, harvoin jos koskaan.
Uimamaisterin ei ikinä.
Seksihelle herättelee haluja
Aurinko ja lämpö saavat ihmiset ehkä hieman sekoamaan - siinä missä täysikuu häiritsee niin sanottujen kuuhullujen elämää ja erityisesti unta.
Mutta seksihelteen aikana ei nyt muutenkaan nukuta, vaan päinvastoin! Seksihelle herättää halut - ja niitähän halutaan myös kuunnella.
https://www.hotlips.fi/i/seksihelle-herattelee-haluja--muista-suojautua/387/
Meikäläistä panettaa kyllä ihan kiitettävästi pakkasillakin.
Kuin myös. Talvella sitä on pimeässä aikaa harrastaa, kun ei oikein ole muuta tekemistä.
32 asteen pakkasessakaan paljoo hurraamista ole.