Mulla on epilepsia ja siihen lääkkeenä apydan 300mg. Normaalisti lääkkeet pitäisi ottaa kaksi kertaa päivässä kello 9 aamulla ja kello 9 illalla. Tänä aamuna heräsin jostain syystä kello 4 aamuyöstä ja tokkurassa ja puoliunessa ajattelin, että "jaha, kello on 9. Aika ottaa lääkkeet." Vedin lääkkeet naamaan ja jatkoin nukkumista. Mitä pitää nyt tehdä kun otin lääkkeet 5 tuntia aikaisemmin kuin ne olisi pitänyt? Voinko ottaa lääkkeet illalla normaaliin aikaan, vai pitääkö ne ottaa aikaisemmin? Kuumottaa nyt vähän.
Otin epilepsialääkkeet liian aikaisin
Anonyymi
1
644
Vastaukset
- Anonyymi
Voit ottaa illalla klo 9 (21) kuten tähänkin asti. Minullakin on lähes aina ollut aamu- ja iltalääkkeiden väliaika eri kuin 12 tuntia eikä mitään ongelmaa ole ollut. Tärkeintä on, että ottaa aamulääkkeet ennen puolta päivää ja vastaavasti iltalääkkeet ennen puolta yötä, siis jos päivässä on kaksi lääkekertaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865381
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744719Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314670Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3702114- 971756
- 991627
- 2571507
- 3561222
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581054- 2001021