Miksi minä?!

Onko totta että rasismi on sairaus?

13

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei virallisen luokituksen mukaan. Keittiöpsykologina sanoisin sen johtuvan huonosta itsetunnosta ja muiden polkemisella saavutetusta virheellisestä nosteesta:-) Toki korjattavissa oleva asia on tuo.

      • Anonyymi

        No kerropa meille neropatti, MITEN tavallinen suomalainen on KOSKAAN polkenut ” muita”!?


      • Anonyymi

        Keittiöpsykologi puhuu nyt omiaan eikä ole koskaan keittiöstä poistunutkaan.
        Jos hän olisi käynyt muualla maailmalla, tietäisi hän että siellä ne rasistit on.

        Jos sinulla kuvitellaan olevan pätäkkää sinua palvellaan selkä köyryssä.
        Takanapäin sinut mollataan.


    • Anonyymi

      En osaa sanoa onko se sairaus. Varmaan määrittelisin itsenikin rasistiksi.

      Katson että ainakin esihistoriallisena aikana erillaiset ihmisten fenotyypit ovat kertyneet menestymällä omilla elinalueillaa esimerkiksi ihonvärin perusteella, jolloin esimerkiksi vaalea ihonväri on euroopan pohjoisosissa tarjonnut huomattavan valinta edun tummempaan ihonväriin vuodenajasta riippuvan valon mukaan. Vastaavasti tumma ihonväri on tarjonnut suojan porottavaa aurinkoa vastaan lähempänä päiväntasaajaa. Toisin sanottuna nämä ominaisuudet ovat olleet omilla alueillaan muita vaihtoehtoja PAREMPIA. Vähemmän tunnistettaville ominaisuuksille ei kenties ole tapahtunut pullonkaulailmiötä, tai ne eivät ole olleet sopeutumisen kannalta merkittäviä. Lisäksi teknologian kehittyminen on etäännyttänyt ihmiset uuteen ympäristöön jossa synnynäisellä biologialla on vähemmän merkitystä kuin koskaan ennen.

      Älykkyydestä voisi vetää samantapaisia johtopäätöksiä mutta oman kokemuksen mukaan on tyhmää sanoa kalaa tyhmäksi jos tämä ei osaa kiivetä puuhun. Monessa ominaisuudessa on niin paljon varianssia että absoluuttisten paremmuuksien etsiminen tuntuu itselle tuhlaukselta. Useimmista erilaisista ihmisistä voi saada kuitenkin hyviä ystäviä.

      Vastaavasti kulttuurisesti on tapahtunut saman tapaista 'luonnonvalintaa' mutta se ei enää luokitu määritelmällisesti rasismiksi vaan joksikin muuksi huolimatta siitä, että 'rotujen' kulttuureissa voi olla huomattavia yhtäläisyyksiä. Edellinen ei myöskään suoraan tarkoita etteikö 'rotujen' kulttuurit voisi mennä ristiin.

      Minulle erilaisuus on rikkautta nimen omaan sen takia että toiset ovat PAREMPIA toisissa asioissa kuin toiset ja heistä jokaisesta voi oppia jotain.

      Ihminen voi olla rasisti monesta syystä. Kenties hänellä on omantunnon kanssa ongelmia. Kenties hän on oppinut termistön koulussa, katsonut yleisesti hyväksyttyjen teorioiden ja tutkimusten pohjat ja todennut ettei voi kieltää ilmiselvää silmien alla, minkä piilotteluun nähdään niin paljon vaivaa.

      Kysymys siis kuuluu: Miksi sinä olet tai et ole rasisti?

    • Anonyymi

      Nykyään lähes kaikki lasketaan rasismiksi. Joten jotta saataisiin asiallinen keskustelu käyntiin, kerro mitä tarkoitat rasismillasi?

      • Anonyymi

        Huomautan.

        Ei näillä palstoilla enää haluta keskustella vaan vain julistaa ja trollata.


      • Anonyymi

        Wikipediassa oli joskus tällainen määritelmä, joka mielestäni on edelleen pakkansa pitävä.

        "Rasismi on aate tai toiminta, jossa ihmisten rodun, etnisen taustan tai biologisten eroavaisuuksien tai näihin liittyvien fyysisten tai henkisten ominaisuuksien erilaisuudella perustellaan ihmisten eriarvoista kohtelua eli syrjintää. Rasismiksi voidaan kutsua myös toimintatapoja ja yhteiskunnallisia rakenteita, jotka johtavat näihin seikkoihin perustuvaan eriarvoisuuteen."

        Esimerkki: Jos on kriittinen maahanmuuttopolitiikkaa kohtaan, niin se ei ole rasismia. Jotkut vähemmän fiksut luulevat siis senkin rasismiksi.


    • Anonyymi

      Ensin pitää kysyä onko Suomessa rasismia ja miten se ilmenee jos sitä on?

      • Anonyymi

        Onhan sitä eli suomalaisvastaista rasismia. Muuta ei niinkään. Mutta siitä ei saa puhua.


    • Anonyymi

      Ei ole totta. Rasismi ei ole sairaus. Moni ei edes tiedä tarkkaan mitä rasismi edes on. Rasismiksi luullaan monia asioita, jotka eivät edes ole rasismia.

    • Anonyymi

      En halua ollenkaan jakaa Suomea ja sen resursseja muualta tulleiden kanssa. Suomen resurssit ja verovarat kuuluvat Suomalaisille. Olen siis egoisti ja puolustan reviiriä ja resursseja. En siis ole rasisti koska muualta tulevien rotu, väri tai muoto on ihan yhdentekevä.

      • Anonyymi

        I hear u!


    • Anonyymi

      Pentti Linkola kommentoi rasismia ja sanoi sen olevan luonnollista reviirin puolustamista tunkeilijoilta.

      Sen sijaan oman reviirinsä puolustamatta jättäminen on merkki vakavasta mielenhäiriöstä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1929
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      249
      1404
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe