En tilan säästämiseksi luennoi tässä mitä Matti Väisänen kirjoittaa teoksessaan pelastuksesta osalliseksi,lyhyesti kysymys on pietismin torjunnasta,mikä on ristiriidassa sen kanssa että hän oli aikaisemmin Muromalaisen pietistisen kansanlähetyksen pitkäaikainen johtaja.Tuli mieleeni ajatus vaikka hän kirjassaan ei sanokkaan palaneensa körttiläiseen suuntaan opillisesti, hänen syntymähistoriansa se lapsuutta ajatellen on, Onko palstalla tarkemmin körttiläissen kasteteologiaan sekä Väisäsen uuteen kaste teologiaan perehtyneitä,Palstalle ei tällekkään kaivata piikitteleviä väliheittoja.
Onko Väisäsen kasteoppi körttiläisyyteen palaamista.
Anonyymi
2
230
Vastaukset
- Anonyymi
Nähdäkseni Väisänen on palannut Raamatulliseen ja luterilaiseen opetukseen vanhurskauttamisesta ja kasteopissa. Eli lyhyesti: Hyljännyt synergismin ja opettaa, ettei mielen ja tahdon uudistus ole sama, kuin kasteen sakramentissa tapahtuva uudestisyntyminen (Joh.3:5-6).
- Anonyymi
Väisänen kuuluu Luther säätiöön...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061748
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931336- 621181
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216858- 139792
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57783Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728