Hinnasto esirukouspyynnöille!

Anonyymi

On myös mahdollista pyytää muistelemaan proskomidissa 40 päivän ajan, puolen vuoden ajan tai vuoden ajan. Näistä pidemmistä muisteluista annetaan luostarille lahjoitus, 40 päivän muistelusta 10 euroa, puolen vuoden muistelusta 50 euroa ja vuoden muistelusta 100 euroa.

https://valamo.fi/luostari/jumalanpalvelukset/kirkollisettoimitukset

Mitä raamattu sanoo:

Ap.t. 8:20 Mutta Pietari sanoi hänelle: "Menkööt rahasi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan rahalla saatavissa.

Harmaita hiuksia tulee näistä ihmisten touhuista.

8

182

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haloo, mitäs tää nyt on?

      Ottakaapa asia esille oikein kunnolla!

      Oon tavallinen ortodoksi, ja minusta tälläinen hinnoittelu on tosi mautonta!
      Mitä kummaa on meneillään?
      Kenen ehdotus tää on?

      Toki tiedän että luostarin ylöspito on kallista, mutta tää menee mauttomuuden puolelle!

      Kuka keksi tämän?

    • Anonyymi

      Jäsen myös ällöttävää.!

    • Anonyymi

      Ootteko koskaan nähneet Kristuksen kirkastumisen kirkon muistelulappujen ja -kirjojen pinoa? Työstä sekin käy, rukoilla alati kaikkien puolesta. Voihan siellä käydä jättämässä muistelupyynnön seuraavaan palvelukseen - tai pyytää jotakuta siellä käyvää jättämään sellaisen.

    • Anonyymi

      Taivaan sisäpiirikauppias:

      Kritiikkiä papeista, ahneus

      He teeskentelevät olevansa köyhiä
      Mutta syövät pelkästään herkkuja
      Ja juovat kallisarvoisimpia viinejä,
      Teille he saarnaavat köyhyydestä
      Mutta tavoittelevat rikkauksia
      Itselleen ja kaltaisilleen
      Totisesti, se päättyy huonosti!

      Totisesti!

    • Anonyymi

      Luostari ottaa vastaan lahjoituksia ja jotkut lahjoittavat luostarille maksamalla muistelulapusta tai -kirjasta kirkossa perittävän maksun, että heidän läheisiään muisteltaisiin proskomidissa. Se ei siis ole maksu, vaan lahjoitus, jonka luostari korvaa palvelulla.

      Pelkästään niiden muistelulappujen lukemiseen, joita Valamossa nykyään on, menee yhdeltä henkilöltä tunti lukea. Mikäli niistä ei perittäisi lahjoitusta, todennäköisesti siihen ei riittäisi päivässä edes tunnit lukea kaikkien niiden muistelukirjojen lukemista.

      Muisteluiden lukeminen proskomodissa kirkoissa lahjoitusta vastaan on jo vanha perinne. Sitä ei ole kukaan meidän aikanamme keksinyt.

    • Anonyymi

      No kirkkojen opetuksia kannattaa usein kyseenalaistaa tai aina.

      Ane on kristinuskossa todistus siitä, että syntejään katuva ihminen on lahjoittanut kirkolle rahaa käytettäväksi hyviin tarkoituksiin.

      Kirkollisveron tulee riittää.

      Apostoli Johannes (1. Joh. 4: 1-3) kirjoittaa näin: ”Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.

    • Anonyymi

      Kyllä luostarille pitää lajoittaa muttei Jumalan lahjat ole myytävissä. Yksin armosta. Jumalaton kulkija ei ota Jumalaa vakavasti. Rahan tarjoaminen Jumalan lahjoista johtaa sielun turmelukseen ja kadotukseen.

    • Anonyymi

      Onhan toki tuokin, että luostari tarvitsee lahjoituksia, mutta jos katsotaan asiaa teologiselta kannalta, ehtoollinen on uhritoimitus, ja kun proskomidiin tuodaan nimiä muisteltavaksi, on hyvä, että siihen yhteyteen liittyy myöskin uhrilahja. Oikeastaan se, että Suomessa on tavallista ottaa nimiä proskomidiin ilman tuota uhrilahjaa, on jopa hieman kyseenalaista. Esim. Venäjällä siihen aina liittyy uhrilahja, ja summat ovat itse asiassa aika korkeitakin suhteessa noihin summiin, ja vielä korkeampia, jos suhteutetaan yleiseen palkka- ja hintatasoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 67
      1315
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe