Raamatun mukaan Jumala loi taivaan ja maan, ja maapallolla hän loi myös ihmiset ja eläimet sun muut maapallon nykyiset eliöt ja eläimet, kasvit mukaan lukien.
Siksi Jumalaa kutsutaan Raamatussa myös Luojaksi.
Raamatun mukaan Jumalalla oli myös vastustaja, Saatana, joka käsitetään hyvän vastakohdaksi, eli pahuudeksi.
Maailmassamme taistellaan edelleenkin hyvyyden ja pahuuden välistä taistelua, kehityksen ja taantumuksen välillä.
Mielestäni luonto (Jumala) sinällään tarkoittaa mielestäni kehitystä, Saatana taantumusta.
Raamatun jumaluuden ja pahuuden symbolismi
3
1277
Vastaukset 3
Kiva, että aloitukseeni ei ole tullut yhtään vastausta. Se tarkoittaa siis, että olen oikeillä jäljillä.
- Anonyymi
> Mielestäni luonto (Jumala) sinällään tarkoittaa mielestäni kehitystä, Saatana taantumusta.
Millä perusteella luonto olisi Jumala? Mikään luonnossa ei viittaa siihen, että silä olisi kyky synnyttää elämää kuolleesta materiaalista."Millä perusteella luonto olisi Jumala? Mikään luonnossa ei viittaa siihen, että silä olisi kyky synnyttää elämää kuolleesta materiaalista."
Elämän soluja on voinut tulla avaruudestakin. Miljardien vuosien aikana ne lisääntyivät ja muuntuivat mutaatioiden vaikutuksesta ja alkoi syntyä yhä monimutkaisempia soluja. Meri oli yksi tärkeä kehitysvaihe. Sieltä miljoonien tai miljardien vuosien aikana jokin alkeellinen elämänmuoto sopeutui kuivalle maalle ja vähitellen monimutkaistui ja synnytti nykyisen maailmamme monimuotoisuudessaan. Tämä oli siis luonnon tapa kehittyä. Siksi mielestäni Jumala ja luonto on sama asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7091653Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss265864- 67837
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö101626- 32571
- 88547
- 32530
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E61519- 37510
- 42502