Raamatun mukaan Jumala loi taivaan ja maan, ja maapallolla hän loi myös ihmiset ja eläimet sun muut maapallon nykyiset eliöt ja eläimet, kasvit mukaan lukien.
Siksi Jumalaa kutsutaan Raamatussa myös Luojaksi.
Raamatun mukaan Jumalalla oli myös vastustaja, Saatana, joka käsitetään hyvän vastakohdaksi, eli pahuudeksi.
Maailmassamme taistellaan edelleenkin hyvyyden ja pahuuden välistä taistelua, kehityksen ja taantumuksen välillä.
Mielestäni luonto (Jumala) sinällään tarkoittaa mielestäni kehitystä, Saatana taantumusta.
Raamatun jumaluuden ja pahuuden symbolismi
3
1259
Vastaukset
Kiva, että aloitukseeni ei ole tullut yhtään vastausta. Se tarkoittaa siis, että olen oikeillä jäljillä.
- Anonyymi
> Mielestäni luonto (Jumala) sinällään tarkoittaa mielestäni kehitystä, Saatana taantumusta.
Millä perusteella luonto olisi Jumala? Mikään luonnossa ei viittaa siihen, että silä olisi kyky synnyttää elämää kuolleesta materiaalista."Millä perusteella luonto olisi Jumala? Mikään luonnossa ei viittaa siihen, että silä olisi kyky synnyttää elämää kuolleesta materiaalista."
Elämän soluja on voinut tulla avaruudestakin. Miljardien vuosien aikana ne lisääntyivät ja muuntuivat mutaatioiden vaikutuksesta ja alkoi syntyä yhä monimutkaisempia soluja. Meri oli yksi tärkeä kehitysvaihe. Sieltä miljoonien tai miljardien vuosien aikana jokin alkeellinen elämänmuoto sopeutui kuivalle maalle ja vähitellen monimutkaistui ja synnytti nykyisen maailmamme monimuotoisuudessaan. Tämä oli siis luonnon tapa kehittyä. Siksi mielestäni Jumala ja luonto on sama asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1004928
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2452016- 861645
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401190Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3371163Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051100- 501099
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1471068- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85984