Raamatun jumaluuden ja pahuuden symbolismi

Raamatun mukaan Jumala loi taivaan ja maan, ja maapallolla hän loi myös ihmiset ja eläimet sun muut maapallon nykyiset eliöt ja eläimet, kasvit mukaan lukien.
Siksi Jumalaa kutsutaan Raamatussa myös Luojaksi.
Raamatun mukaan Jumalalla oli myös vastustaja, Saatana, joka käsitetään hyvän vastakohdaksi, eli pahuudeksi.
Maailmassamme taistellaan edelleenkin hyvyyden ja pahuuden välistä taistelua, kehityksen ja taantumuksen välillä.
Mielestäni luonto (Jumala) sinällään tarkoittaa mielestäni kehitystä, Saatana taantumusta.

3

1210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiva, että aloitukseeni ei ole tullut yhtään vastausta. Se tarkoittaa siis, että olen oikeillä jäljillä.

    • Anonyymi

      > Mielestäni luonto (Jumala) sinällään tarkoittaa mielestäni kehitystä, Saatana taantumusta.

      Millä perusteella luonto olisi Jumala? Mikään luonnossa ei viittaa siihen, että silä olisi kyky synnyttää elämää kuolleesta materiaalista.

      • "Millä perusteella luonto olisi Jumala? Mikään luonnossa ei viittaa siihen, että silä olisi kyky synnyttää elämää kuolleesta materiaalista."

        Elämän soluja on voinut tulla avaruudestakin. Miljardien vuosien aikana ne lisääntyivät ja muuntuivat mutaatioiden vaikutuksesta ja alkoi syntyä yhä monimutkaisempia soluja. Meri oli yksi tärkeä kehitysvaihe. Sieltä miljoonien tai miljardien vuosien aikana jokin alkeellinen elämänmuoto sopeutui kuivalle maalle ja vähitellen monimutkaistui ja synnytti nykyisen maailmamme monimuotoisuudessaan. Tämä oli siis luonnon tapa kehittyä. Siksi mielestäni Jumala ja luonto on sama asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe