Milloin köyhä hakee töitä?

Täällä vaan roikutaan aamusta iltaan selittelemässä, että miksi ei voida mennä töihin. Varokaahan ettei karenssi pauku te-täti ei laske tätä turhuutta eduksenne.
36<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

No siellän roikut!

Täällä ei roikuta vaan täällä ollaan ja istutaan laiturilla ja sauna lämpiää.

Äänestä
  • Ai puhelimessa vai.. Taas kosahti tyhmyys!!! Minä kyllläkin istun saunan terassilla ja sauna myöskin lämpiää.

    Äänestä

  • Niinpä mutta kun Kokoomus persun mielestä olet laiska vihervasemmistolainen kommari ala kuule Luupää painua töihin sieltä laiskottelemasta

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ai puhelimessa vai.. Taas kosahti tyhmyys!!! Minä kyllläkin istun saunan terassilla ja sauna myöskin lämpiää.

    Siehän kirjoitit tuohon alkuu että"Täällä vaan roikutaan aamusta iltaan..." Itseäsihän sinä tuossa viittasit...;)
    Minä vastasin etttei täällä roikuta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siehän kirjoitit tuohon alkuu että"Täällä vaan roikutaan aamusta iltaan..." Itseäsihän sinä tuossa viittasit...;)
    Minä vastasin etttei täällä roikuta.

    En kylläkään kirjoittanut. Vastasin myös aloittajalle "Ai puhelimessa vai.. Taas kosahti tyhmyys!!! Minä kyllläkin istun saunan terassilla ja sauna myöskin lämpiää".

    Äänestä

No, mutta eikö se köyhyys sitten loppuisi? Mitäs köyhä sitten tekisi?

Äänestä
  • Vaivaista oon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaivaista oon.

    Siis vaivaistaloon tai rengiksi/ piiaksi ruoka palkkaa vastaan rikkaalle maatilan isännälle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siis vaivaistaloon tai rengiksi/ piiaksi ruoka palkkaa vastaan rikkaalle maatilan isännälle.

    Nimenomaan ,eikös se joku vähäjärkinen porvari idiootti ehdottanut että työviikko 80 tuntiseksi

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nimenomaan ,eikös se joku vähäjärkinen porvari idiootti ehdottanut että työviikko 80 tuntiseksi

    Intiassa tekevät 60h / viikko. Eipä ihme että kaikki työpaikat katoaa Suomesta…

    Äänestä

Mitä köyhyydellä on tekemistä työn hakemisen kanssa?

Äänestä
  • Paaalljonkin.. Köyhät ovat useimmiten työmarkkinatuen ja toimeentulotuen varassa loisijoita. Työmarkkinatuen saadakseen on oltava työnhakijana... Tosin on vielä tuostakin luuserimpia, jotka sössivvät vielä työmarkkinatukensakin tyhmyyksissään ja lopulta päätyvät alennettuun toimeentulotukeen pahimmillaan loppuelämäkseen..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paaalljonkin.. Köyhät ovat useimmiten työmarkkinatuen ja toimeentulotuen varassa loisijoita. Työmarkkinatuen saadakseen on oltava työnhakijana... Tosin on vielä tuostakin luuserimpia, jotka sössivvät vielä työmarkkinatukensakin tyhmyyksissään ja lopulta päätyvät alennettuun toimeentulotukeen pahimmillaan loppuelämäkseen..

    Ehei kuules käpy, työmarkkina tuki on työttömälle tarkoitettu tulo. Se on laillinen tukimuoto. ja me ollaan työnhakijoita, mutta töitä ei vaan ole, vaikka kuinka istutaan kotona tai järven rannalla, niin ei vaan kukaan niitä tarjoo.

    Minäkin oon kohta 2 kk istunut mökillä, eikä töitä ole tänne tullut. Joten jatkan istumista.

    Äänestä

Pitäisköhän viel käydä nukkuun, tuli herättyä näin aikaseen. ihana viileys niin jaksaa nukkua.
Tänään sitten vaan ollaan ja lueskellaan ja syöd''n ja kahtellaan ihanaa järveä ja uidaan. Mikäs tässä

On se kiva kun heillä otka ovat niin vastaan ihmisen omaa aikaa , ovat taas päässeet orjailemaan ja nauttimaan 9 e päiväpalkasta, sitähän yritykset niin ahnaasti tarjoo työntekijöille, kun yhteiskunta maksaa loput palksta, on se vaan hullua että kelan etuja vielä pitää hakea kun niska limassa ahertaa. Huh huh.

Mutta, hyvää työpäivää ja ahertakaa reippahasti, nyt jasaa vähän paremmin kun ei ole helteistä, mie taidan mennä vielä nukkumaan, Olkaapa sitten hissukseen ettei uneni häiriinny.

Äänestä

Köyhäintyöt ovat monesti monipuolisia ja ennen kaikkea niitä yhdistää pitkäkestoisuus yhdistettynä muihin työtätekevälle henkilölle kohdistuviin kustannuksiin siten, että tulotasot riittävät säännöstellen elintarvikeisiin. Itsestään selvää on, että vaatetusesineet, jos ravinnonpuute ei ole runnellut kehoa (joka alkuvaiheessa antaa periksi), eivät ole ensimmäisenä listalla. Varsinkin nykyaikana ei enää löydy vaatteita, jotka eivät ensimmäisessä pesussa menisi pilalle. Monella voi olla kymmenen vuotta vanha vaatetusesine, joka yhä tänäkin päivänä peseytyy.
Seuraavassa vaiheessa köyhäintyössä ihmiseltä menee pää. Mutta se on jo sellainen kymmenen vuoden prosessi.
Perusköyhäintyö alkaa kello 05:00 aamulla, jolloin pohditaan, miten kiireessä voidaan syödä. Sitten suoritetaan peseytyminen ja syöminen (jos pystyy syömään). Seuraavaksi vuorossa on vaatetusesineiden työkuntoon saattaminen ja köyhäintyöhön olennaisesti liittyvät matkat perifeerisiin kohteisiin, joissa köyhäintyöt sijaitsevat. Sitten kello onkin jo 07:00, jolloin alkaa köyhäintyön osuus, jonka tulisi olla suorittava tai lisäarvoa antava. Perifeerisen kohteen olosuhteet kuitenkin ovat ne, että ellei kohdematkaan ole onnistunut integroimaan kauppamatkaa, ei ravintoa ole. Ja ravintoa syödään siitä nauttimatta hälyssä, melussa ja tarinoita kuunnellen. Köyhäintyö suoritetaan kylmässä, kuumassa, sateessa jne.
Siinä sitten kello tulee sen 19:00 iltapäivällä. Jolloin alkaa köyhäintyön suorittajan matka kohden unenpaikkaa. Unenpaikassa köyhäintyön suorittaja on kello 20:00 jälkeen.
Unenpaikassa köyhäintyön suorittaja pesee köyhäintyöpäivän jälkeen ne vaatteet, jotka köyhäintyöpäivän aikana ovat hionneet tai likaantunet. Ja, jos köyhäintyöpäivästä palatessaan ei pysty käymään ravintotarvikkeita myyvässä kaupassa ei ole mitä syödä. Ravinto vaatii valmistuksensa. Ja vuosien saatossa ravinto, jos on bulkkia, kuten se yleensä on tai prosessoitua roskaa vaikuttaa kehoon tavalla, joka ei ole positiivista. Hyvien ravintotuotteiden löytäminen on haastava prosessi. Lopulta vaatteet, jotka vatkautuvat ravintoprosessin aikana laitetaan kuivumaan, että ne voidaan taas aamulla ottaa käyttökuntoon.
Köyhäintyön matkat ja unenpaikka pitävät köyhäintyöntekijän ravintobudjetin kohtuullisena.
Suurin ongelma köyhäintyössä, joita edellä mainitut eivät kuitenkaan ole, on AY liike, joka menee sopimaan tessejä toisten puolesta. Koska köyhäintyössä se miten pitkään tekee on merkityksellistä. Koska se suoraan merkitsee parempilaatuisia elintarvikkeita. Ja AY liike on mennyt mestaroimaan ne tuntimäärät, joita köyhäintyötäkin saa tehdä. Ja toinen asia, jolla AY liike sortaa töiden tekijää on se, että se on määritellyt ne muodollisuudet, mitkä missäkin positiossa ollessa on mitenkäkin palkattuja. Vaikka kysymys koko köyhäintyössä ja glittertyössä on siitä, minkä lisäarvon ja kilpailuedun verrattuna toiseen kilpailevaan yritykseen voi se, jolle palkkaa maksetaan antaa.
Samaa olematonta asennetta osoittaa myös ns. työnantajapuoli, joka on nykyään lähes poikkeuksetta sosialistisen paapomisjärjestelmän läpikäyneitä. Ja kuvitellaan, että positioihin perustuva sosiaalinen peli olisi jotakin ja merkitsisi pitkässä juoksussa mitään muuta, kuin pitkää nälkää.

Eli ei se köyhäin elämän ja siihen olennaisesti kuuluva köyhäintyö ole sen kummempaa kuin mikään muukaan elämänala. Se on vain tehty suuritöisemmäksi kuin ns. glittertyöt. Ja vähemmän kuvitelmia antavaksi mahdollisuudeksi ihmiselle hommata niitä elintarvikkeita, jotka eivät tee ihmiskehosta ja sen mielestä kelvotonta tekemään niitä asioita, joita elämässä mukana oleminen edellyttää.

Koulutuksella ei asiassa ole mitään merkitystä. Kyse on sosialismista ja siitä hyväksyykö sen olennaiseksi osaksi omaa elämäänsä vai ei?

Äänestä

Eipä ole vielä Varmalta tullut karenssia eläkkeeseen.

Äänestä
  • Huomenna tulee.

    Äänestä

Hakee töitä? Mistä? Niitähän on kotona yllin kyllin, ei niitä tarvi erikseen mistän hakea.
Ei ole viel koskaan työkkärintäti karenssia antu jos ei ole astiat tiskattu tai ikkunat pesty.

Työkkäreitä ei ole enää olemassakaan.

Äänestä
  • Oli ennen ja sieltä sai heti kortin jolla sitten käytiin firmassa kysymässä töitä.Kun firma oli ilmoittanut avoimesta paikasta, Firma joko otti töihin tai ei. Ei ne silloin ollut vuokrafirmoja, joille kelpaa vaan kolmekymppinen, vähintään 10 vuotta kokemusta.

    Äänestä

Kaikki kelanrahoilla olevat määrätään toimintoihin mukaan ettei vaan notkuta. Jos päihdeongelmaa niin aletaan napsia rahoja pois. Eikä toikaan jos saa kelasossurahoja niin mitään ei sais tienata siihen päälle. Vuokratyövoimaan töihin ja lähtee asumistuet yms pois. Mitenkä nuoret oikeen asennoituu yhteiskuntaa kun mitään ei tarvi tehdä.

Äänestä

Minulle riittää että kelasta tulee rahat. Miksi töihin pitäisi mennä edes koska ei töistä ole mitään hyötyä. Palkkaa ei kukaan halua maksaa joten kelasta saisin rahat kuitenkin. On siis oikein ettei töihin mennä.

Äänestä

Harjoittelupaikka jukoliste kaikille työttömille kun haluja tehdä töitä.

Äänestä
  • No niitä ei tarvi ootella, senkun meet johonkin firmaan ja kysyt ilamaista harjottelupaikkaa, aivan varmasti saat.
    Jos et palkkaa kysele etkä tarvi niin saat paikan mistä ikinä haluat, jos palkkaa tahdot sitten ei ole töitä kelnelläkään.

    Näin helppoa se on.

    Äänestä

Hain viime marraskuussa töihin ja odotan edelleen vastausta, kun eivät ole vastanneet puhelimeen ja sähköposteihin lainkaan...

Äänestä
  • Ei näin. Soita sinne aamulla ja kysy, että miksi ei valittu. Opit tekemään paremman hakemuksen. Ei töitä saa, jos hakee vain muodon vuoksi. Pitää oikeasti haluta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei näin. Soita sinne aamulla ja kysy, että miksi ei valittu. Opit tekemään paremman hakemuksen. Ei töitä saa, jos hakee vain muodon vuoksi. Pitää oikeasti haluta.

    ja pitää oikeesti haluta maksaa palkkaa jos haluaa työntekijöitä, ei kukaan ilmaseksi tule. Vähintään 5 tonnia niin kyllä on tulijoita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei näin. Soita sinne aamulla ja kysy, että miksi ei valittu. Opit tekemään paremman hakemuksen. Ei töitä saa, jos hakee vain muodon vuoksi. Pitää oikeasti haluta.

    Ne ei vastaa puhelimeen lainkaan!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne ei vastaa puhelimeen lainkaan!!!

    Mene sinne itse ja huuda ovella; - mik-SI mi-NUA ei VAL- LI TU!!!!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mene sinne itse ja huuda ovella; - mik-SI mi-NUA ei VAL- LI TU!!!!!!

    Hyvä idea!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ja pitää oikeesti haluta maksaa palkkaa jos haluaa työntekijöitä, ei kukaan ilmaseksi tule. Vähintään 5 tonnia niin kyllä on tulijoita.

    Vai 5000 palkkaa. Mitähän osaamista sinulla on josta moinen palkka tulisi maksaa?

    Äänestä

Köyhyydetä ei pääse eroon matalapalkkaisella paskaduunilla.
Siksi en tee ikinä mitään työtä paitsi pimeitä hommia.

Äänestä

Ei täällä työttömät selittele. Se on eräs vanha trolliukko joka on valloittanut somen. Savon sulttaaniksi kutsutaan.

Äänestä

ei epäilystäkään että kohta tekee sun kanssa

ajasta kyse

suomi kirjaa yksityistiedostoihin tarkasti synnit

ja muistaa miljoonien vuosien päästä

epäterve ilmapiiri

Äänestä

milloin sä aloit olla älykäs ja ajatella köyhien puolesta

kun sinua työ kiinnostaa köyhien yhteydessä

niin älä syötä takaisin sen pallon köyhille
muuten saat syötön itsellesi

mutta ala jo etsiä köyhille työtä ja tuoda palstalle sen työn esille

Äänestä
  • köyhät kiinnostaa vain keskustelun muodossako?

    silloin saat jotakin yhtä halpaa kuin sanoja....


    mutta kun köyhät kiinnostavat, niin sinun pitää työllistää heitä antamalla työtä, saattamalla köyhä ja työ yhteen


    muuten jos olisit TE-täti niin olisit yhtä mitäänsanomaton kuin he

    Äänestä

Maksaako joku palkkaa nykyään työnteosta. Missä on se firma joka palkkaa maksaa ja jonne pääsee heti töihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Täällä vaan roikutaan aamusta iltaan selittelemässä, että miksi ei voida mennä töihin. Varokaahan ettei karenssi pauku te-täti ei laske tätä turhuutta eduksenne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu