Puolustusvoimain Yleinen palveluohjesääntö: "Sotilasvakuutus
443. Sotilasvakuutuksen antavat ne alokkaat, jotka ovat sen valinneet. sotilasvakuutus annetaan erillisessä tilaisuudessa yleensä siten, että siihen osallistuvilla henkilöillä on mahdollisuus seurata valatilaisuutta ja osallistua ohimarssiin.
Sotilasvakuutus annetaan tilaisuuden arvolle sopivassa paikassa. Tilaisuus järjestetään soveltamalla valan vannomisesta annettuja ohjeita. Tilaisuuden tulee olla juhlava. Tilaisuuteen osallistuvat lippu vartioineen, joukon komentaja, vakuutuksen esilukija, vakuutuksen antajat, vakuutuksen antajien perusyksiköiden päälliköt ja omaiset. Tilaisuuteen voi osallistua soitto-osasto. Vakuutuksen aikana seistään KOHDAN 436 mukaisessa asennossa. Vakuutuksen antamisen jälkeen joukon komentaja lausuu vakuutuksen antaneille kehotussanat."
YLPALVO sotilasvakuutuksesta
16
72
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi ei sanota, että sotilasvalan antavat ne alokkaat, jotka ovat sen valinneet?
- Anonyymi
Mahdollisuus osallistua ohimarssiin on tietenkin oikein, yhdenvertaista.
- Anonyymi
"Sotilasvakuutus annetaan tilaisuuden arvolle sopivassa paikassa."
Ettei vaan kirkossa? varmasti joku kapiainen pitää sitä sopivana. - Anonyymi
Tilaisuuden tulee olka juhlava. Se on oikein. Ennen eivät aina olleet juhlavia.
- Anonyymi
Tämähän on lainausta ohjezäännöstä.
- Anonyymi
Miksi uslonnollisessa valassa ei sovelleta sitilasvakuutuksen ohjeita lisäkyorrutuksenä "kaikkivaltias ja kaikkitietävä"?
- Anonyymi
Helmikuussa jälleen
Valitse kunnian ja omantunnon mukaan. - Anonyymi
Ennakkotietoa ja asennetta. Muutos.
- Anonyymi
Joskus sanottiin vakuutuksen olevan niille, joilla on jotain omantunnonongelmia.
- Anonyymi
Sotilasvakuutuksen valinta sotilasvalan sijaan - luonnollinen ratkaisu.
- Anonyymi
Huoltajat kannustamaan uskonnollisesta julistuksesta vapaata sotilasvakuutusta antavia.
- Anonyymi
Sotilasvakuutus annetaan tilaisuuden arvolle sopivassa paikassa. Tilaisuus järjestetään soveltamalla valan vannomisesta annettuja ohjeita. Tilaisuuden tulee olla juhlava. Tilaisuuteen osallistuvat lippu vartioineen, joukon komentaja, vakuutuksen esilukija, vakuutuksen antajat, vakuutuksen antajien perusyksiköiden päälliköt ja omaiset. Tilaisuuteen voi osallistua soitto-osasto.
- Anonyymi
Perinteinen on tämä sotilasvakuutus, ensin nimeltään "juhlallinen vakuutus".
- Anonyymi
Alkoi jo 1920-luvin alkupuolella.
- Anonyymi
On yhtä perinteinen, yhtä vanha kuin sotilasvalakin.
- Anonyymi
On yhtä perinteinen ja vaha kuin sotilasvalakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek205916Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.223149Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1612720- 282586
- 821694
- 1461575
- 1391456
- 91153
- 921060
- 1351048