Helvetti

Otetaan esiin helvetin olemassaolo.
Ateistit ihmettelevät voi olla mahdollista että Jumala antaa luotujensa joutua sinne.

Varmaan monet pitävät ajatusta että jotkut muut kuin pahimmat hirmuhallitsijat ja sarjamurhaajat joutuisivat sinne ahdistavana, niin pidän minäkin.

Ei sitä ole edes luotu ihmistä varten vaan paholaista ja pahoja henkiä.

Paholainen sen jälkeen kun oli karkoitettu paratiisista laati lain jonka mukaan kaikki maan päällä olevat sielut ovat sille alamaisia,Jeesus kuoletti tuon lain ristinsovituksellaan.
Mutta ihmisellä on mahdollisuus olla ottamatta tuota sovitusta vastaan.

Helvetin olemassaolo ei lakkaa kun siihen lakataan uskomasta ja olisi älyllistä laiskuutta minulta olla uskomatta siihen jos uskon muuhunkin Raamatun sanomaan.Nuo tuollaiset pastori,Kylliäiset sun muut,jotka sanovat itseään kristityiksi ovat vastuutonta porukkaa kun uskottelevat ettei sellaista ole.

9

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mörri

      on kuolemanrajakokemuksien mukaan olemassa. Noin 17% rajakokemuksista kuvaa Helvettiä. Mutta me ihmiset emme ole sinne menossa oletusarvoisesti - sinne joutuvat vain ne, jotka todella tekevät kaikkensa sinne joutuakseen.

      http://www.near-death.com/experiences/research14.html

      • ???

        oli muuten suomalainen kertoi suomalaisten kokemuksista. Hän oli kuullut muutaman sata kokemusta ja tapaukset menivät 50/50. Että näin suomessa.


      • ateisti-45
        ??? kirjoitti:

        oli muuten suomalainen kertoi suomalaisten kokemuksista. Hän oli kuullut muutaman sata kokemusta ja tapaukset menivät 50/50. Että näin suomessa.

        siitä mitä on oppinut silloin kun taju ei vielä ollut "kankaalla."..Muslimit eivät näe Jeesusta, luterilaiset neitsyt Mariaa tai juutalaiset koe joutuneensa helvettiin. Tätäkään rajaa ei ylitetä. Kuka kirurgi muuten oli kyseessä ja miten hän määritteli kokemukset?


      • Mörri
        ??? kirjoitti:

        oli muuten suomalainen kertoi suomalaisten kokemuksista. Hän oli kuullut muutaman sata kokemusta ja tapaukset menivät 50/50. Että näin suomessa.

        että Suomeen syntyminen on rangaistus jo sellaisenaan, ja että suomalainen uskonnollisuus on todella ahdasmielistä ja kipeää. Toisaalta Suomi on yhteiskuntana hyvin väkivaltainen ja sairas. En siksi lainkaan ihmettele, että suomalaiset joutuvat amerikkalaisia useammin helvettiin.


      • Mörri
        ateisti-45 kirjoitti:

        siitä mitä on oppinut silloin kun taju ei vielä ollut "kankaalla."..Muslimit eivät näe Jeesusta, luterilaiset neitsyt Mariaa tai juutalaiset koe joutuneensa helvettiin. Tätäkään rajaa ei ylitetä. Kuka kirurgi muuten oli kyseessä ja miten hän määritteli kokemukset?

        on luontevaa ajatella, että meillä on tietyt "kotihakemistoasetukset" tuonpuoleisesta, mistä ilmenevät myös uskonnolliset tai maailmankatsomukselliset asetukset, ja sitten vastaanottomme on sen mukainen.

        NDERFin sivuilla mainitaan muuten tapauksia, joissa muslimi on nähnyt Buddhan, juutalainen Jeesuksen ja Mellen-Thomas Benedict oli tavannut lukuisan määrän eri uskontojen nokkahahmoja, mm. sekä Jeesuksen että Buddhan.

        Eli sekin raja ylitetään.


    • Eko-vihreä

      Tuossa alempana todettiin, että helvetillä tarkoitetaan kuvainnollisesti muinaista Gehenna nimistä kaatopaikkaa.

      Eli kaatopaikkalle joudut, jos sielusi ei sovellu kierrätyskäyttöön.

      • on tulta ja tulikiveä.


    • EpäileväTuomas

      >>Helvetin olemassaolo ei lakkaa kun siihen lakataan uskomasta ja olisi älyllistä laiskuutta minulta olla uskomatta siihen jos uskon muuhunkin Raamatun sanomaan.Nuo tuollaiset pastori,Kylliäiset sun muut,jotka sanovat itseään kristityiksi ovat vastuutonta porukkaa kun uskottelevat ettei sellaista ole.>>

      Totta. Olet oikeassa. Vitsi on siinä, että kukaan ei joudu sinne! Ainakaan lopullisesti.

      • >>Totta. Olet oikeassa. Vitsi on siinä, että kukaan ei joudu sinne! Ainakaan lopullisesti.>>

        Jeesus kertoi itse tuonpuoleisesta: "Oli rikas mies, joka pukeutui purppuraan ja hienoihin pellavavaatteisiin ja eli joka päivä ilossa loisteliaasti. Mutta eräs köyhä, nimeltä Lasarus, makasi hänen ovensa edessä täynnä paiseita ja halusi ravita itseään niillä muruilla, jotka putosivat rikkaan pöydältä. Ja koiratkin tulivat ja nuolivat hänen paiseitansa. Niin tapahtui, että köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Aabrahamin helmaan. Ja rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin. Ja kun hän nosti silmänsä tuonelassa, vaivoissa ollessaan, näki hän kaukana Aabrahamin ja Lasaruksen hänen helmassaan. Ja hän huusi sanoen: 'Isä Aabraham, armahda minua ja lähetä Lasarus kastamaan sormensa pää veteen ja jäähdyttämään minun kieltäni, sillä minulla on kova tuska tässä liekissä!' Mutta Aabraham sanoi: 'Poikani, muista, että sinä eläessäsi sait hyväsi, ja Lasarus samoin sai pahaa; mutta nyt hän täällä saa lohdutusta, sinä taas kärsit tuskaa. Ja kaiken tämän lisäksi on meidän välillemme ja teidän vahvistettu suuri juopa, että ne, jotka tahtovat mennä täältä teidän luoksenne, eivät voisi, eivätkä ne, jotka siellä ovat, pääsisi yli meidän luoksemme.' Hän sanoi: 'Niin minä siis rukoilen sinua, isä, että lähetät hänet isäni taloon - sillä minulla on viisi veljeä - todistamaan heille, etteivät hekin joutuisi tähän vaivan paikkaan'. Mutta Aabraham sanoi: 'Heillä on Mooses ja profeetat; kuulkoot niitä'. Niin hän sanoi: 'Ei, isä Aabraham; vaan jos joku kuolleista menisi heidän tykönsä, niin he tekisivät parannuksen'. Mutta Aabraham sanoi hänelle: 'Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös'." " (Luuk.16:19-31)

        Ja Jeesus sanoi myös: "Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen. Ja jos sinun kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen. Ja jos sinun jalkasi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että jalkapuolena menet elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat jalat tallella, heitetään helvettiin. Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, heitä se pois. Parempi on sinulle, että silmäpuolena menet sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvettiin, jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu." (Mark.9:42-48)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7807
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4533
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      31
      4295
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3559
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2723
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2605
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2313
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      30
      2301
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2023
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      43
      1581
    Aihe