Dinosaurukset

Anonyymi

Kuinka kauan ennen Jeesuksen syntymää dinosaurukset kuolivat?

10

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Biologisesti ja evoluutionkin kannalta nykyiset linnut ovat dinosauruksia, teropodeja.

      Voidaan siis tässäkin tapauksessa todeta uskonnon ja tieteen yhdistämisen olevan silkkaa hulluutta. ; )

      • Anonyymi

        Jeesus pelasti dinot lentoon?


      • Anonyymi

        Niinpä, että sen uskonnon voi jättää täysin omaan arvoonsa (arvottomuuteensa).


    • Anonyymi

      Arviot muutamista lajeista

      Tyrannosaurus Rex: n. 1800-2000 vuotta
      Diplodocus: 2600-3000 vuotta
      Velociraptor n. 2200 vuotta

      • Anonyymi

        Huonoja arvioita, perustuisiko kansansatuihin taas.

        Todellisuudessa n 66 miljoonaa vuotta ennen. Jesse oli ihan nykyihminen kuitenkin vaikkakaan ei kovin kätevä tai älykäs.


      • Anonyymi

        Kovin ovat suurpiirteisiä nuo jeesuksen omien arviot.😊
        Wikipedia on hiukan toista mieltä.
        "Tyrannosaurus oli liitukauden lopun Maastricht-vaiheella, 68–65 miljoonaa vuotta sitten elänyt teropodidinosaurus. Sen ainoa laji Tyrannosaurus rex (lat. ”tyranniliskojen kuningas”), lyhyesti T. rex tai puhekielessä T-Rex, on Tyrannosauridae-heimon suurin laji ja yksi suurimmista teropodeista. Tyrannosaurus rex oli myös yksi viimeisistä dinosauruksista (lintuja lukuun ottamatta), joka kuoli sukupuuttoon liitukauden joukkosukupuutossa 65 miljoonaa vuotta sitten."


    • Anonyymi

      Jeesus ratsasti dinosauruksilla, kuten He Man Cringer.

    • Anonyymi

      Vimeisetkin dinosaurukset kuolivat vedenpaisumuksessa n. 4500 v. sitten. Arkkiin saapui vain pieniä dinoja, koska vedenpaisumuksen jälkeen ei isoilla eläimillä ollut elämisen mahdollisuuksia. Lento liskotkaan eivät olisi pystyneet lentämään, joten ne kuolivat, samoin kuin kaikki arkista ulosjääneet eläimet. Uusin tiede kertoo, että kaikki ulosjääneet kuolivat äkkiä, valtavan katastrofin seurauksena, hautauduttuaan valtavan mutakerrostuman alle. Fossiilit eivät ole miljoonia vuosia vanhoja, kuten meille on valheellisesti kouluissa opetettu. Fossiilien ikä sattuu sopivasti 4500:n vuoteen.

      • Anonyymi

        Dinosaurukset ovat taivaassa jumalan oikealla puolella.


      • Anonyymi

        Näin. Jeesuksen nimessä tiede uusiksi aamen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      61
      5171
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      34
      3779
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      72
      3523
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      105
      2877
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2710
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1961
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1736
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      221
      1583
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      156
      1384
    Aihe