Miksi palstalta poistettiin viesti, joka kertoo sen luterilaisille ikävän asian, että Luther oli upotuskasteen kannalla. Onko se liian arka aihe luterilaisille? Hän kirjoitti Iso katekismuksessaan:
" Kasteessa tehdään eli menetellään näin: meidät upotetaan veteen niin, että se peittää meidät kokonaan, ja sitten meidät nostetaan sieltä ylös. Nämä kaksi tilaa, veden alle uppoaminen ja sieltä ylösnouseminen, osoittavat, mitä kasteessa tapahtuu ja mitä se vaikuttaa.
Luther kannatti upotuskastetta
12
54
Vastaukset
Eikö paras kaste ole se, että päätä pidetään veden alla niin kauan että kastettava 1) liittyy Jeesuksen seurakuntaan ja 2) pääsee Jeesuksen luo?
Romaniassa on kastettu muutamia lapsia tällä periaatteella, mutta toimii kai se aikuisillakin?- Anonyymi
"Eikö paras kaste ole se, että päätä pidetään veden alla niin kauan että kastettava 1) liittyy Jeesuksen seurakuntaan ja 2) pääsee Jeesuksen luo?"
Idiootti, näinkö seinerkoulussa opetetaan ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Eikö paras kaste ole se, että päätä pidetään veden alla niin kauan että kastettava 1) liittyy Jeesuksen seurakuntaan ja 2) pääsee Jeesuksen luo?"
Idiootti, näinkö seinerkoulussa opetetaan ?Romaniassa kävi juuri noin. Vauvaa pidettiin liian kauan veden alla ja vauva tukehtui. Noin käy, kun luovutaan Raamatun opetuksesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Romaniassa kävi juuri noin. Vauvaa pidettiin liian kauan veden alla ja vauva tukehtui. Noin käy, kun luovutaan Raamatun opetuksesta.
Niin, olisi vain valeltu.
- Anonyymi
Vahvasti epäilen, olosiko Luther todella voinut sanoa noin. Jos on sanonut, niin kyseessä ei varmaankaan ollut pysyvä mielipide, oli ehkä katolilaisuuden jäänne.
Lutherin oppeihin kun ei kuulunut luottaa lihaan / aineen määrään, vaan siinä / sen kautta vaikuttavaan Jumalan sanaan / henkeen. - Anonyymi
Ai tämä kaljaveikko luther kannatti upotuskastetts. Äijä joi litrakaupalla olutta. Pönissään hän teki omaa raamattua satukirjaa
- Anonyymi
Ilman Lutheria me emme olisi vuosisatoihin saaneet suomenkielistä Raamaattua: Luther -> M. Agricola.
- Anonyymi
No sakemannit nyt ovat aina lätränneet kaljatuoppiensa kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilman Lutheria me emme olisi vuosisatoihin saaneet suomenkielistä Raamaattua: Luther -> M. Agricola.
Tuo ei pidä paikkaansa:
"Ilman Lutheria me emme olisi vuosisatoihin saaneet suomenkielistä Raamaattua: Luther -> M. Agricola.
Kyllä niitä halukkaita Raamatunkääntäjiä olisi tullut, ehkä vähän myöhemmin, mutta kuitenkin. Tuo miekkalähetys ei olisi ollut vaan niin voimakasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sakemannit nyt ovat aina lätränneet kaljatuoppiensa kanssa.
en kyllä helluntailaisena paljo arvostelis TOISTEN kaljatuoppeja, muistakaa vaan minkällaisia olette itse olleet . . . !!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilman Lutheria me emme olisi vuosisatoihin saaneet suomenkielistä Raamaattua: Luther -> M. Agricola.
Luther ei kääntänyt Raamattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest886444Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4464492Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön633664Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1202395Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372309Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m231051En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su691000Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta52936- 91832
- 59725