Joskus luin,että joku käyttää jotain lääkettä kun jalat ihan väsyneet,särkevät ym.
En muista oliko luontaistuote vai mikä,enkä nyt googlettamalla löydä.
Mitä siis itse teette kun koko pv.tehnyt raskasta hommaa ja jalat illalla ihan loppu,painavat ja särkevät,myös lonkat?
Tuntuu,että nykyisin ihan loppu kun joutuu 8h päivässä tekemään hommia.
Muutoin olo ok,jalat vaan kremppaa.
Olen ottanut tupla-annoksen magnesiumia.
Lääke jalkojen väsymykseen??
3
1709
Vastaukset
- Anonyymi
MS-taudissa onkin hyvin tavallista, että jalat rasittuu selvästi enemmän. Auttaako magnesium? On nimittäin niin, että harva ihminen kärsii mg-puutteesta.
Täytyy varmaan hiljalleen alkaa muuttaan työnkuvaa vähemmän jalkoja rasittavaksi - tiedän että helposti sanottu.
Mulla on myös samaa ja nimenomaan molemmissa jaloissa, mutta ms-dg:a ei ole. On ylemmän-, välitason- ja alemman motoneuronin eli lihasten heikkoutta ja jäykkyyttä, mutta nää kaikki ei ole molemmissa jaloissa. On myös sellainen "mysteeri", että molemmissa jaloissa on hidastuneet patella-refleksit, vaikka toisessa pitäisi olla ylivilkas. Lisäksi on neste- ja elektrolyyttiongelmaa mitkä vaikuttaa lihaksiin. Vaikka nämä olisi suunnilleen tasapainossa, ei isompaa muuta rasitusta hiljattain, ei pahaa väsymystä tai uupumuksen tunnetta, niin toisinaan jalat on tosi väsyneet. Sadan metrin kävely jo nostaa sykettä ja hikoiluttaa (jos yrittää väkisin) ja hyvä jos 10 kertaa kyykkyyn ylös tai tuolilta seisoon, kun parhaimmillaan menee 100 kertaa yhtäkyytiä! Mä oon huomannut, että Panacod auttaa myös ns. levottomiin jalkoihin ja joskus luin, että on laajemmin todettu tämä.
Monisairas - Anonyymi
Yritän pitää jalkoja ylhäällä esim makuu asennossa esim.kun olen ja itse vähön hieroa niitä mitä pystyn ja vähän venytellä esim niitä joissain eri asennoissa ollessa yms..Mun tutulla oli jotain di alkuista?? sörkyvoidetta jota voi laittaa revähtymiin yms vammoihin,kokeilin vähäisenä määränä sitä mun myös siis iskias vaivaan sitä mut iskias särkyyn ei kyllä tehoa kuin jotkut hellät venytykset että on niin ikävä kipu se..Että siihen ei oikein tehoa kyllä yhtään mikään..Mutta niin voihan jollain auttaa tuo joku di? yms alkuinen sörkyvoidekin,kun hänellä joka sitä köytti se ilmeisesti sitten esim auttoi..?(johonkin peukalon alueen lihassärkyyn?)
- Anonyymi
Mulla muuten dolan(tabl.) joskus auttanut johonkin särkyyn?kun sitä käyttänyt..En muista otinko selkäkipuun(yritän välttää noiden kiputablettien käyttöä yleensä kuitenki kun niissä se että jos köyttää kauemmin aikaa vähön ni eihän ne kuitenkaan enää sitten yhtä äkkiä tehoa mutta riippuvuus tulee sitten ja kauhea noidankehä siitäkin !)että siis harvoin ottaa mielellään niin!) joka siis tietty aika eri kuin jalkojen särky..mut kun puhuit siis lonkista siis tai niiden särystä niin aattelin vaan sitten. mainita.? ..Mut voinut tulla jotain uusiakin kipulääkkeitä yms?että lääkäriltä kannattaisi kyllä kysellä tuota asiaa..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117275Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista635328- 954914
- 524065
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494006- 2223893
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283608- 413253
- 522829
- 412407