Lääke jalkojen väsymykseen??

Anonyymi

Joskus luin,että joku käyttää jotain lääkettä kun jalat ihan väsyneet,särkevät ym.
En muista oliko luontaistuote vai mikä,enkä nyt googlettamalla löydä.
Mitä siis itse teette kun koko pv.tehnyt raskasta hommaa ja jalat illalla ihan loppu,painavat ja särkevät,myös lonkat?
Tuntuu,että nykyisin ihan loppu kun joutuu 8h päivässä tekemään hommia.
Muutoin olo ok,jalat vaan kremppaa.
Olen ottanut tupla-annoksen magnesiumia.

3

1842

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      MS-taudissa onkin hyvin tavallista, että jalat rasittuu selvästi enemmän. Auttaako magnesium? On nimittäin niin, että harva ihminen kärsii mg-puutteesta.
      Täytyy varmaan hiljalleen alkaa muuttaan työnkuvaa vähemmän jalkoja rasittavaksi - tiedän että helposti sanottu.

      Mulla on myös samaa ja nimenomaan molemmissa jaloissa, mutta ms-dg:a ei ole. On ylemmän-, välitason- ja alemman motoneuronin eli lihasten heikkoutta ja jäykkyyttä, mutta nää kaikki ei ole molemmissa jaloissa. On myös sellainen "mysteeri", että molemmissa jaloissa on hidastuneet patella-refleksit, vaikka toisessa pitäisi olla ylivilkas. Lisäksi on neste- ja elektrolyyttiongelmaa mitkä vaikuttaa lihaksiin. Vaikka nämä olisi suunnilleen tasapainossa, ei isompaa muuta rasitusta hiljattain, ei pahaa väsymystä tai uupumuksen tunnetta, niin toisinaan jalat on tosi väsyneet. Sadan metrin kävely jo nostaa sykettä ja hikoiluttaa (jos yrittää väkisin) ja hyvä jos 10 kertaa kyykkyyn ylös tai tuolilta seisoon, kun parhaimmillaan menee 100 kertaa yhtäkyytiä! Mä oon huomannut, että Panacod auttaa myös ns. levottomiin jalkoihin ja joskus luin, että on laajemmin todettu tämä.

      Monisairas

    • Anonyymi

      Yritän pitää jalkoja ylhäällä esim makuu asennossa esim.kun olen ja itse vähön hieroa niitä mitä pystyn ja vähän venytellä esim niitä joissain eri asennoissa ollessa yms..Mun tutulla oli jotain di alkuista?? sörkyvoidetta jota voi laittaa revähtymiin yms vammoihin,kokeilin vähäisenä määränä sitä mun myös siis iskias vaivaan sitä mut iskias särkyyn ei kyllä tehoa kuin jotkut hellät venytykset että on niin ikävä kipu se..Että siihen ei oikein tehoa kyllä yhtään mikään..Mutta niin voihan jollain auttaa tuo joku di? yms alkuinen sörkyvoidekin,kun hänellä joka sitä köytti se ilmeisesti sitten esim auttoi..?(johonkin peukalon alueen lihassärkyyn?)

    • Anonyymi

      Mulla muuten dolan(tabl.) joskus auttanut johonkin särkyyn?kun sitä käyttänyt..En muista otinko selkäkipuun(yritän välttää noiden kiputablettien käyttöä yleensä kuitenki kun niissä se että jos köyttää kauemmin aikaa vähön ni eihän ne kuitenkaan enää sitten yhtä äkkiä tehoa mutta riippuvuus tulee sitten ja kauhea noidankehä siitäkin !)että siis harvoin ottaa mielellään niin!) joka siis tietty aika eri kuin jalkojen särky..mut kun puhuit siis lonkista siis tai niiden särystä niin aattelin vaan sitten. mainita.? ..Mut voinut tulla jotain uusiakin kipulääkkeitä yms?että lääkäriltä kannattaisi kyllä kysellä tuota asiaa..?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      56
      1134
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      1061
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      114
      1022
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      920
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      93
      884
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      745
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      681
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      191
      652
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      70
      641
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    Aihe