niin Venäjän *) valtio kiitollisena Suomalais-valmentajan työstä palkkiona palauttaa ent. Neuvostoliiton ryöstämät alueet Suomelle: = Kajajala kaikki muut.
"Pelaajille kyse ei ole politiikasta, vaan tärkeästä haasteesta.
Neuvostoliiton ja Stalinin haamut ovat jo historiaa."
(Lainaus IS- sivustolta)
Siinähän ne sitten menevät roskakoriin Neuvostoliiton ja Js. Stalinin "saavutukset" !
.....
"Pudasjärveltä maailmalle ponnistanut lentopallovalmentaja voi voittaa jopa olympiakultaa Tokiossa."
Siihen onkin sitten upea lopetus tuolle teennäiselle "Ystävyys- Yhteisyö- ja Avunantosopimukselle " ja siirtyä tasapuoleisiin ja asiallisiin suhteisiin maiden välillä!
*) TOKIOSSA Venäjä ei tosin esiinny virallisesti Venäjänä, vaan pelaa Venäjän olympiakomitean lipun alla – kiitos maalle asetetun laajan dopingpannan. Joukkue tottelee lyhennettä ROC.
Nyt kohtapian kun venäläiset voittavat lentopallon Tokiossa...
3
85
Vastaukset
- Anonyymi
Yya-sopimuksessa oli myös sotilaallinen osio jossa pölkkypäät määrättiin estämään voimatoimin vihamielisen aineksen tunkeutumisyritykset silloiseen Neuvostoliittoon. Kulta lentopallossa tai edes mitali on ilman muuta myös kunnianosoitus meille suomalaisille hyvästä työstä kansojen kesken.
- Anonyymi
Tuota ei sitten "voiton" ??? jälkeen kai sitten "SUOMI -poikaa" (Sammelvuota / Suomea) kovin paljon muistella:
https://www.is.fi/olympialaiset/art-2000008164064.html
Miten siellä jääkiekon puolella? Suomalaiset vieraspelaajat arvostettuja?
Ja onhan siinä se erilaisuus.... mikä on Venäjän valtion ja mikä on sen valtiosta irroitetun Venäjänmaalta kootun urheilijajoukon ansiot (ROC).
Tuossa malli reilun sadan vuoden takaa:
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Suomi_olympialaisissa
Olisihan se Venäjän lipun takana melkoinen lippumeri , jos kaikkien "tasavaltojen" liput olisivat entiseen (Suomen) malliin osallisina.
Tässä yksi ehdokas, tuosta itärajan takaa, millä on lippu ja vaakunakin!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Karjalan_tasavalta
- Anonyymi
No ei tullut Venäjälle kultaa, mutta aivan hyvä joukkue siellä on, samoin valmentaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun493311Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5252013Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821907- 191561
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431498- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281277UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131195