Onko Henki saanut sinut?
Ylistäminen on hyvä mutta se ei kerro siitä onko Henki saanut sinut. Kaikenpalvontaiset ihmisetkin osaavat ylistää.
Kysymyksen voi muotoilla toisinkin eli tarkoitan vaellatko Hengessä? Tämä on yksinkertasen ymmärrykseni mukaan Jumalan tahto sulle että Henki saisi sinut. Ja jokaisen uudestisyntyneen.
Rukoilen meille kaikille lihan vallasta vaelluksesta irtipääsyä rakkaani pyhät,
Rukoilemisiin,
Commandohauis
Ylistäminen on hyvä mutta se ei kerro siitä onko Henki saanut sinut. Kaikenpalvontaiset ihmisetkin osaavat ylistää.
Kysymyksen voi muotoilla toisinkin eli tarkoitan vaellatko Hengessä? Tämä on yksinkertasen ymmärrykseni mukaan Jumalan tahto sulle että Henki saisi sinut. Ja jokaisen uudestisyntyneen.
Rukoilen meille kaikille lihan vallasta vaelluksesta irtipääsyä rakkaani pyhät,
Rukoilemisiin,
Commandohauis
Vastaukset 43
Vanhimmat
Ei ole saanut.
Olen ihan terve.
Tämän avulla voi tarkastella, kulkeeko Pyhän Hengen johdatuksessa:
"Mutta kun hän tulee, totuuden Henki, johdattaa hän teidät kaikkeen totuuteen. Sillä se, mitä hän puhuu, ei ole hänestä itsestään; vaan minkä hän kuulee, sen hän puhuu, ja tulevaiset hän teille julistaa."
Joh. 16:13
Aikoinaan ei saanut syödä puusta ja oppia tietämään, mutta nyt PH johdattaa ihmiset kaikkeen totuuteen ja tekee sen ihan ilmaiseksi. Miksiköhän näin?
Koska Jumala kielsi syömään puusta, jossa oli PAHAA tietoa. Ihmisen on opittava tottelemaan Jumalaa eikä oppia tietämään pahaa tietoa, josta seuraa tuho. Ydinpommien ja muiden massamurha-aseiden valmistamiseen se johti.
Hyvää tietoakin syntiinlangennut ihminen käyttää valheen päämääriin, koska on altis saatanan ohjaukseen.
Commandohauis
Istuin reilu tunti sitten autossa selaten uutta Raamattua. Aloin lukemaan sitä alusta. Tultuani Aatamiin ja Eevaan, terävöidyin, muistin etttä eilen juttelimme täällä kielletystä puusta ja sen hedelmästä.
Huomasin lukiessa että on paljon lisättävää eiliseen kirjoitukseeni koskien vastaustani sulle. Mä nyt lyhyesti en kaikkea tähän laita mutta:
Jumala kielsi heitä syömästä kiellettyä hedelmää tehden selväksi miksei niin saa tehdä, ettette KUOLISI. käärme, saatana taas valehteli, ette suinkaan kuole.....
Kuolivathan he. Kuolleita ovat.
Eli pointtien pointti on. He tottelivat saatanaa, he eivät totelleet Jumalaa.
saatana on valehtelija, Jumala kiertoo totuuden aina. Oliko se kolmas luku, joka kertoo lisää, ihanammin ja tarkemmin. lue siis 1.mooses 3: start - end
Commandohauis
Jumalasi on vain pahimman luokan narsisti.
Muuten ei panttaisi tietoa.
Mutta tietohan onkin sokean uskomisen vastakohta, kun jumlasta ei ole tietoakaan, Jeeuksen paluusta puhumattakaan. Tuskinpa se haluaa uudelleen tolpan nokkaan naulattavaksi.
Miksi+käärmeet+eivät+juttele+nykyisin?+Puhuivatko+he+kyyskää+vaiko+boaa?
Mikä+oli+se+hyvä+tai+paha+tieto,+jota+puu+kantoi+hedelmissään/+omenissaan?
Olisiko+se+voinut+olla+se,+että+universumi+aloitti+olemisensa+14,3+miljardia+vuotta+sitten,+ihan+vain+sattumalta+kvanttiheilatelujen+tuloksena?+Siis+alkuräjähdyksessä.
Pekka+Reinikainen+näkee+ikävän+tulevaisuuden+uskomiselle.+Nuorista+10%+uskoo+enää+Jeesuksen+ylöstempautumiseen.+Tämän+hän+kertoo+eräässä+youtubeklipissään.
Uskovat+ovat+asettuneet+siilipuolustukseen,+tieteen+saavutukset+jyräävät+ohi+ja+yli.
Kristinusko+muistuttaa+höyryveturia,+siitä+ei+saa+millään+enempää+tehoa.+Pitää+keksiä+jotain+ihan+muuta.+Mutta+eihän+jumalansanaa+saa+mennä+muuttamaan!+Ei+vaikka+Joosuan+kirjassa+pysäytetään+Aurinko+ja+Kuu,+mikä+nykykäsityksen+mukaan+on+enemmän+kuin+väärässä.+Luovaksi+sepitteeksi+sen+voi+todeta.
No sen vuoksi eivät osaa puhua, kun niillä on kaksihaarainen kieli.
> Aikoinaan ei saanut syödä puusta ja oppia tietämään
Ei tietämiselle ollut mitään estettä. Ihmiset olisivat voineet kysyä suoraan Jumalalta mitä tahansa.
Häh?
Tällainen profetia sopii myös tähän aiheeseen:
"Viimeisinä päivinä tulee helluntaiherätyksessä tapahtumaan kolme asiaa: Tulee olemaan liikaa voiman korostamista, mieluummin kuin vanhurskauden. Tulee olemaan liikaa Jumalan ylistyksen korostamista, Hänen, jota he eivät enää rukoile. Tulee olemaan liikaa Hengen lahjojen korostamista, mieluummin kuin Kristuksen herrauden." - Profetia vuodelta 1906 Torontossa suomalaisessa hell srk.
Lukekaa menestysteologia on Essek William Kenyonin perustama kristillisperäinen suuntaus saanut vaikutteita kristinuskon ulkopuolisista kulteista.Osa new age liikettä bostonissa.Uskon sana-liike parempi ilmaus tästä.
Tuohon "profetiaksi" nimitämäsi juttu täytyy arvioida ennenkuin sitä voi sen pitemmälle edetä..
Onko sitä arvioitu pyhän Hengen ohjuksessa?
Commandohauis 53 cm on tekopyhä ja lihallinen hellari. Hän ei ole lihasta päässyt irti eikä hyvältä näytä muutenkaan. Kuka muuten tuollaista nikki kehtaisi käyttää, paitsi täysin lihallinen pullistelija.
Room 8:5 Lihan mukaan elävillä on lihan mukaiset pyrkimykset, Hengen mukaan elävillä Hengen mukaiset.
6 Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan.
7 Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua.
8 Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
---
13 Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää.
Sinä olet liian ankara. Commandohauis on uskossa, vaikka ei olekaan Hengellä täyttynyt.Hänen nimimerkillään on oma historiansa. Hän käytti eri nimimerkkejä Netmissionissa. Jossain vaiheessa hän treenasi niitä lihaksiaan eikä se nyt ole väärinkään.
Riitaisuus on lihallisen kristityn yksi tunnisteominaispiirre. Mainitaan Galatalaiskirjeessä sanalla riita 38 käännöksessä. Haureus mainitaan myös.
Olet riitaisa ja valheellisen todistuksen nyt kiekaissut julki minusta.
Tee parannus turmeltuneen luonteen mukaisesta riitaisuudesta, pilkkaamisesta ja valheellisesta todistamisesta.
Tuo on jumalattomien tapa kommunikoida ja lihallisten kristittyjen.
Tarkkaile tilaasi, käytöstapaasi onko se Jumalan vaatiman rakasta lähimmäistäsi käskyn kanssa linjassa.
Commandohauis
Commandohauis 53 cm, sinä olet lihassa, koska et noudata lakia. Et ole tehnyt parannusta. Niin se vain on. Sen takia sinä et ole myöskään Kristuksessa.
Room 8:5 Lihan mukaan elävillä on lihan mukaiset pyrkimykset, Hengen mukaan elävillä Hengen mukaiset.
6 Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan.
7 Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua.
8 Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
9 Te ette kuitenkaan elä oman luontonne vaan Hengen alaisina, jos kerran Jumalan Henki asuu teissä. Mutta se, jolla ei ole Kristuksen Henkeä, ei ole hänen omansa.
---
13 Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää.
Ei kyse ole riitaisuudesta tai riitelystä. Kyse on siitä, että sinua Commandohauis 53cm nuhdellaan julkisesti lihallisuudesta, mihin on todellakin aihetta.
"Nuhtele syntiä tekeviä kaikkien kuullen, jotta muutkin pelkäisivät." (1 Tim 5:20)
Vaikka uskovainen olisikin täyttynyt Pyhällä Hengellä, ei se tarkoita sitä, että hänen vaelluksensa olisi täydellistä. Eikä se varsinkaan sitä tarkoita, että Pyhä Henki ohjaisi ja määräisi kaikesta elämässä.
Pyhä Henki on hyvin herkkä, ystävällinen ja viisas. Tarvittaessa Pyhä Henki on kyllä myös tiukka. Pyhä Henki ei koskaan tee mitään, mikä vahingoittaisi sinua, päinvastoin hän suojelee sinua. On turvallista elää Pyhän Hengen kanssa.
Monet ihmiset pelkäävät täyttyä Pyhällä Hengellä. Jeesus tiesi tämän ja siksi hän sanoi näin:
Luukkaan evankeliumi:
11:9 Niinpä minäkin sanon teille: anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.
11:10 Sillä jokainen anova saa, ja etsivä löytää, ja kolkuttavalle avataan.
11:11 Ja kuka teistä on se isä, joka poikansa häneltä pyytäessä kalaa antaa hänelle kalan sijasta käärmeen,
11:12 taikka joka hänen pyytäessään munaa antaa hänelle skorpionin?
11:13 Jos siis te, jotka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin taivaallinen Isä antaa Pyhän Hengen niille, jotka sitä häneltä anovat!"
Niin, ihmisen ja Pyhän Hengen suhde ei ole mikään käskytyssuhde vaan se on opettajan ja oppilaan suhde.
Voisitko sitten antaa parhaat vinkit pyhän hengen kouluttamiseen hovikelpoiseksi. Joitakin kun se tuntuu kiusaavan pitkän iän. Omani on jo ihan kiltti ja harmiton, suorastaan merkityksetön .
Mistä näitä pyhiä henkiä saa, ainakaan Mäkkylän Tokmannilla niitä ei ollut myynnissä?
>>>Niin, ihmisen ja Pyhän Hengen suhde ei ole mikään käskytyssuhde vaan se on opettajan ja oppilaan suhde.<<<
Korjaan:
Niin, Pyhän Hengen ja ihmisen suhde ei ole mikään käskytyssuhde vaan se on opettajan ja oppilaan suhde.
Pyhä Henki ei ole rahalla ostettavissa koskaan. Lahjaksi sen Jumala antaa "aidoille maidoille".
Aitous ratkaisee,
Commandohauis
Koska pasuunasta on annettava selkeä ääni niin tarkoitan aidoilla maidoilla uudestisyntyneitä kristittyjä.
Commandohauis
Ylistyskokouksiin tai "parannuskokouksiin" tai "Pyhän Hengen iltoihin"on turha mennä täyttymään Pyhällä Hengellä, ne ovat ihmisvetoisia.
Parempi on mennä omaan kammioon tai rauhalliseen paikkaan luonnossa ja rukoilla siellä.
Jeesuskin vetäytyi rauhalliseen paikkaan omiin oloihinsa rukoilemaan Isää.
Ja pyysi muitakin rukoilemeen Isää, eikä hokemaan jatkuvasti "tsiisus" ,kuten Niilo teki. Ei sanonut selästi sitä nimeä, vaan suhistaen sanoi.
Jeesuksenkin käyttämä pyhä henki on maassamme yhä kiellettyä vaikka sen laillistamisesta on meilläkin puhuttu . Katsotaan nyt ensin vaikutukset Kanadassa.
Kanadassa ei vaikuta sama henki kuin Jeesuksessa.
Juurikin näin. Siellä THC ja CDB suhde on tosiaan säännöstelty.
uudestikastetuilla lahkolaisilla on valheen henki
paljun pohjalta hyökkää se parhain sodomian henki ja se on sammakon näköinen, menee ihmisen äänielimiin ja alkaa kurnuttaa.....kronk,kronk, kronk ja kot, kot, kot matkiin eläinten ääniä, varo sellaisia villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja, jota he levittelevät, ja ne alkoi 100-vuotta sitten Amerikasta ja levisi tänne Suomeenkin.
vieras uskonlaji se sellainen on
Parhami pakotti lapsia seksiin kanssaan ja sai linnatuomion.
myllynkivi sellaisille lahkojohtajille kaulaan ja UPOTUS meren pohjaan, sanos Jeesus
Koettele henget sana sanoo viimeisinä aikoina nousee näitä julistajia joihin valitutkin eksyvät.Kaikki ei ole kultaa mikä kiiltää seuraa esim, riveriä,uskon sanaa sitä menestysteologia oppia.Tarkkuutta.
Luterilaisuus on koeteltu ja kuolleeksi havaittu.
Toronto ilmiö on ainakin saanut jalansijaa täällä ollut jo kauan.
Kääkän raivo yltyy:
"Lohikäärmeen raivo yltyi, ja se lähti sotimaan naisen muita lapsia vastaan."
Luterilaisuus on suuresti pahaa tekevän eksyttävän liberaalivalheteologian saastoittama ja syntihyväksymä, jossa ajatellaan: antaa rikkaviljan jatkaa eksytystään viljan rinnalla ?
a. ei
b. yeah
Commandohauis
Eiköhän ne lahkolaisia lattialle selälleen kaatavat henget ja voimat ole ihan niitä epäpyhiä henkiä ja voimia.
Ylivainiokin muistelmissaan ihmetteli, että mikä kumman henki heitä oikein viskoo maahan selälleen, kun se sama voima ei pysty ketään oikeasti parantamaan yhtään mistään.
En luota hurmahenkiste kaatajien henkiin ollenkaan.
Ne tulee pimeätä kujalta ja syvyyden kammioista sellaiset ihmisiä nurin viskovat henget.
"henki on monet kerrat hänet kaatanut" ja se on paha henki sellainen
Parhami oli paha mies.
Hoos. 2:4
(2:6) Hänen lapsiaan en rakasta, he ovat porton lapsia.
Kastaa ne lapset pitää, jotta heistä tuli Jumalan valtakuntaan Jeesuksen opetuslapsia.
"se on: eivät ne, jotka lihan puolesta ovat lapsia, ole Jumalan lapsia, vaan lupauksen lapset, ne luetaan siemeneksi"
"Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan."
Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki.
"se on: eivät ne, jotka lihan puolesta ovat lapsia, ole Jumalan lapsia, vaan lupauksen lapset, ne luetaan siemeneksi"
"Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan."
Sillä he eivät enää voi kuolla, kun ovat enkelien kaltaisia; ja he ovat Jumalan lapsia, koska ovat ylösnousemuksen lapsia.
Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme KASTETUT Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut.
Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa.
Kundaliini awakening henkiä herätellään musiikilla ....YouTube