Kopparnäsin luontoreitin alkuun ja sen varrelle on joku Uudenmaan Aluevirkistysyhdistyksen (UUVI) nimissä kiinnittänyt viimeisen viikon aikana "tiedotteita", joiden mukaan "Tämä ALUE ei ole naturistiranta.
"Alue" on siis niemi, jonka sisällä kulkee merkitty luontopolku ja jonka rannat ovat kallioisia ja rauhaisia. Alueen rantakalliot ovat naturistien suosimia.
UUVIn tehtäviin ei kuulu määrittää sitä, onko "alue" naturistialue vai ei. Alastomana luonnossa oleminen ja liikkuminen on tunnetuin edellytyksin sallitttua tai kiellettyä, enkä puutu tässä niihin.
On ymmärrettävää, että merkityllä luontopolulla alasti liikkuminen saattaa helposti ylittää sallitun rajat, jos liikkujia on muitakin, mutta yksinäisillä - polusta kaukana olevilla - rantakallioilla auringon alasti palvominen ei sitä taatusti tee.
UUVIn omituinen tiedote ilmentää ehkä parhaiten jonkun turhautuneen jäsenensä ahdasmielistä ja kieroutunutta suhtautumista ihmisen monimuotoisuuteen ja ihmisen ja luonnon väliseen suhteeseen. Sikäli iskee yhdistyksen omia tarkoituksia vastapalloon, sillä yhdistyksen tarkoitus on turvata ja kehittää mahdollisuuksia luonnossa virkistäytymiseen.
Kielto nauttia luonnosta alasti Kopparnäsissä?
Anonyymi
0
64
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1543297- 2233005
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.791976Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va791618Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391447- 481158
- 991051
- 1211036
- 58978
- 12923