Kielto nauttia luonnosta alasti Kopparnäsissä?

Anonyymi

Kopparnäsin luontoreitin alkuun ja sen varrelle on joku Uudenmaan Aluevirkistysyhdistyksen (UUVI) nimissä kiinnittänyt viimeisen viikon aikana "tiedotteita", joiden mukaan "Tämä ALUE ei ole naturistiranta.
"Alue" on siis niemi, jonka sisällä kulkee merkitty luontopolku ja jonka rannat ovat kallioisia ja rauhaisia. Alueen rantakalliot ovat naturistien suosimia.
UUVIn tehtäviin ei kuulu määrittää sitä, onko "alue" naturistialue vai ei. Alastomana luonnossa oleminen ja liikkuminen on tunnetuin edellytyksin sallitttua tai kiellettyä, enkä puutu tässä niihin.
On ymmärrettävää, että merkityllä luontopolulla alasti liikkuminen saattaa helposti ylittää sallitun rajat, jos liikkujia on muitakin, mutta yksinäisillä - polusta kaukana olevilla - rantakallioilla auringon alasti palvominen ei sitä taatusti tee.
UUVIn omituinen tiedote ilmentää ehkä parhaiten jonkun turhautuneen jäsenensä ahdasmielistä ja kieroutunutta suhtautumista ihmisen monimuotoisuuteen ja ihmisen ja luonnon väliseen suhteeseen. Sikäli iskee yhdistyksen omia tarkoituksia vastapalloon, sillä yhdistyksen tarkoitus on turvata ja kehittää mahdollisuuksia luonnossa virkistäytymiseen.

10

2042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedote ei varmasti oikeasti edes ole kyseisen yhdistyksen....

    • Anonyymi

      Ainakin maanantaina Uuvin logolla oleva paku oli parkkipaikalla,

    • Anonyymi

      Sen minäkin ymmärrän että yhdistys ei voi sanella mikä on naturistialue. Mutta miksi yhdistys sitten laatii tuollaisia tiedotteita'/määräyksiä? Mitä sillä ajetaan? Koppis on niin autio alue, että siellä käy kesäpäivisin vai muutama tallustelija...outoa.

    • Anonyymi

      Eikun repimään pois semmoiset tiedotteet...

    • Anonyymi

      Joku oli jo repiny :)

    • Anonyymi

      Jos siel joku kulkee vaatteet päällä, se on uuvi :)

      • Anonyymi

        Pysykää pellet kotonanne


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pysykää pellet kotonanne

        Keitä tarkoitit?


    • Kun vaivautuu kävelemään riittävän kauas (= kilometri) merkityistä poluista, niin siellä ei kukaan käytä uimapukuja eikä kukaan tule urputtaan. Ei siellä välttämättä ole muitakaan, mutta jos naturismi on se juttu, niin so what!

    • Anonyymi

      Onko tänään menossa ketään aurinkoa ottamaan? Olisihan tuonne kiva saada enempi porukkaa kerralla.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2465
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      184
      2142
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      46
      2072
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      1943
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1815
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      190
      1534
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      215
      1445
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1255
    9. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1151
    10. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      1022
    Aihe