Kopparnäsin luontoreitin alkuun ja sen varrelle on joku Uudenmaan Aluevirkistysyhdistyksen (UUVI) nimissä kiinnittänyt viimeisen viikon aikana "tiedotteita", joiden mukaan "Tämä ALUE ei ole naturistiranta.
"Alue" on siis niemi, jonka sisällä kulkee merkitty luontopolku ja jonka rannat ovat kallioisia ja rauhaisia. Alueen rantakalliot ovat naturistien suosimia.
UUVIn tehtäviin ei kuulu määrittää sitä, onko "alue" naturistialue vai ei. Alastomana luonnossa oleminen ja liikkuminen on tunnetuin edellytyksin sallitttua tai kiellettyä, enkä puutu tässä niihin.
On ymmärrettävää, että merkityllä luontopolulla alasti liikkuminen saattaa helposti ylittää sallitun rajat, jos liikkujia on muitakin, mutta yksinäisillä - polusta kaukana olevilla - rantakallioilla auringon alasti palvominen ei sitä taatusti tee.
UUVIn omituinen tiedote ilmentää ehkä parhaiten jonkun turhautuneen jäsenensä ahdasmielistä ja kieroutunutta suhtautumista ihmisen monimuotoisuuteen ja ihmisen ja luonnon väliseen suhteeseen. Sikäli iskee yhdistyksen omia tarkoituksia vastapalloon, sillä yhdistyksen tarkoitus on turvata ja kehittää mahdollisuuksia luonnossa virkistäytymiseen.
Kielto nauttia luonnosta alasti Kopparnäsissä?
10
2157
Vastaukset 10
- Anonyymi
Tiedote ei varmasti oikeasti edes ole kyseisen yhdistyksen....
- Anonyymi
Ainakin maanantaina Uuvin logolla oleva paku oli parkkipaikalla,
- Anonyymi
Sen minäkin ymmärrän että yhdistys ei voi sanella mikä on naturistialue. Mutta miksi yhdistys sitten laatii tuollaisia tiedotteita'/määräyksiä? Mitä sillä ajetaan? Koppis on niin autio alue, että siellä käy kesäpäivisin vai muutama tallustelija...outoa.
- Anonyymi
Eikun repimään pois semmoiset tiedotteet...
- Anonyymi
Joku oli jo repiny :)
- Anonyymi
Jos siel joku kulkee vaatteet päällä, se on uuvi :)
- Anonyymi
Pysykää pellet kotonanne
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pysykää pellet kotonanne
Keitä tarkoitit?
Kun vaivautuu kävelemään riittävän kauas (= kilometri) merkityistä poluista, niin siellä ei kukaan käytä uimapukuja eikä kukaan tule urputtaan. Ei siellä välttämättä ole muitakaan, mutta jos naturismi on se juttu, niin so what!
- Anonyymi
Onko tänään menossa ketään aurinkoa ottamaan? Olisihan tuonne kiva saada enempi porukkaa kerralla.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3511477- 1141206
- 1151075
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22837- 116831
- 111822
- 18460
- 38444
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i91433- 36423