Valtio "skannaa" kaiken

Anonyymi

"Suomessa on käynnissä kaikkien aikojen laajin rakennustiedon päivitys, kun ilmasta tapahtuvan laserkeilauksen ja ilmakuvauksen avulla käytännössä jokaisesta rakennuksesta tehdään kolmiulotteinen mallinnus."

https://yle.fi/uutiset/3-12030975?origin=rss

Selkeästi säteilytys peiteoperaatio.

12

121

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Virkaloiset myy tietoja, pian ne on eestiläisten perämoottorikauppiaiden ostettavissa Nigeriasta.

    • Anonyymi

      Eihän se "kaikkea" skannaa, täysin mahdotonta, Tuo "säteilytyksen peiteoperaatio" on toki huuhaata parhaasta päästä, eli täydellinen salaliittoteoria.

      • Anonyymi

        Ole hyvä vain.


    • Anonyymi

      Ovat myöhässä, Google teki saman jo varmaan kymmenen vuotta sitten.

      • Anonyymi

        No voit miettiä kuka datan omistaa ja käyttää.


    • Anonyymi

      Minun taloa ei skannata, katto on lyijypeltiä.Säteilyn estävää maalia seinissä ym.

      • Anonyymi

        Tottakai se voidaan skannata, eihän nuo valehtelemasi säteilysuojat auta mitään siihen, etteikö talon ulkomuotoa voitaisi skannata, muustahan ei ollut puhetta.


    • Anonyymi

      Tutkikaapa konetta millä laserkeilaus tehdään. Koneella tutkitaan myös mahdollisuutta massarokottaa väestöä aerosolirokotuksilla.

    • Anonyymi

      Noita tehdään pienemmässä mittakaavassa aina silloin tällöin kun halutaan tarkistaa ettei kukaan ylitä rakennusoikeuttaan.

    • Anonyymi

      Säästösyistä Nasa on julkaissut uuden palvelun!
      Katso taivaalle ja vilkuta, lähetä koordinaatit Nasalle ja muutaman dollarin hintaan saat kuvan itsestäsi vilkuttamassa taivaalle.

      • Anonyymi

        Just joo, uskokoon ken tahtoo!


    • Skannattu data on saatavilla jokaiselle kuka vain haluaa. Kaikkein tarkin data on vain viranomaiskäyttöön, joten jos on ollut tupakilla nurkan takana, niin ei jää kiinni.

      Tiedoksi vain, että laserkeilaus on aivan eri asia kuin taivaalta valokuvaaminen. Laserkeilauksella saadaan mm. kasvillisuus hävitettyä kuvista, jolloin esimerkiksi muinaisten asuinrakennusten yms. jäljet saadaan näkyviin.

      Tästä tullut hyvä dokumentti miten menetelmää käyttäen löydettiin mm. Kambodzasta aivan uusi muinainen asuinalue.

      Suomi on harvoja maita, joka on laserkeilattu kokonaan.

      Ennen suunnatonta salaliittopuuhastelua kannattaa ensin perehtyä asiaan. Laserkeilauskuvat ovat hyvin mielenkiintoisia katsella, suosittelen.

      Tuolta voi haeskella:
      https://www.maanmittauslaitos.fi/kartat-ja-paikkatieto/asiantuntevalle-kayttajalle/tuotekuvaukset/laserkeilausaineisto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      142
      3840
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2474
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2128
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      22
      1153
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1072
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      982
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      34
      923
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      906
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      820
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      103
      818
    Aihe