Mitä mieltä persut on täällä abortista ja siitä että on tulossa aborttilaki, joka muuttaa abortin hakemisen kaksivaiheisesta yksivaiheiseen eli käytännössä tarkoittaa että säästyy lääkärien aikaa ja terveydenhuollon menoja kun aborttihakemus on ollut jo vuosikymmeniä pelkkä muodollisuus. Samalla naiset ja lääkärit välttyy täysin turhalta satujen keksimiseltä miksei halua synnyttää.
Lähetekeskustelusta päätellen
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/PoytakirjaAsiakohta/Sivut/PTK_66 2021 6.aspx
Ainut persu jolla jotain vastaansanomista on Niikko.
Muistan hämärästi että oli vuosia sitten joku itäsuomalainen persupoliitikko joka halusi kieltää abortin (ja ehkäisynkin ehkä koska ehkäisy se säännöstelee syntyvyyttä) ja pakottaa naiset synnyttämään lapsia jotka sitten laitettaiin keskitetysti kasvatuslaitoksiin joissa heistä tehdään persuille mieleistä työvoimaa ja uusia persuja. Ei tarvis varmaan viitata Romaniaan 1960-luvulla eikä Saksaan 1930-luvulla. Mutta viittasin kuitenkin, kun selvät yhtäläisyydet kerta on.
Mitäs persumiehet tuumaa abortista
15
153
Vastaukset
- Anonyymi
Persumiehet eivät halua itselleen aborttia.
- Anonyymi
Persut ovat luvanneet kannattaa aborttia, kunhan mies synnyttää.
Anonyymi kirjoitti:
Persut ovat luvanneet kannattaa aborttia, kunhan mies synnyttää.
Hah hah 😁
Anonyymi kirjoitti:
Persut ovat luvanneet kannattaa aborttia, kunhan mies synnyttää.
Harmi ettei sellaista koskaan tapahdu
- Anonyymi
Aune-täti kirjoitti:
Hah hah 😁
Hakkaraisen teologianlaitoksella on asia otettu monesti esille!
- Anonyymi
Aune-täti kirjoitti:
Hah hah 😁
Eikö nuo abortointi-kysymykset kannata heittää sinne soiniabortoinnin siniset -palstalle?
- Anonyymi
Kaikilla 32 sukupuolella pitää olla oikeus aborttiin
- Anonyymi
Pakko aborttti ja sterilisaatio vajakeille. Lääkäri sanoi kehvelille, että se lasten synnyttäminen on loputtava, kun jo kolmas on tulossa ja et kykene heitä elättämään.
Vajakki siihen, että jos on tullakseen niin tulkoon ja nauroi .- Anonyymi
Suosittelen lämpimästi persuille vasektomiaa, ettei tuu lisää kusipäitä mukuloita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suosittelen lämpimästi persuille vasektomiaa, ettei tuu lisää kusipäitä mukuloita.
Ei se oli joku menneisyyden esimerkki rodun jalostuksesta .
Ei varmaankaan löydy enää yle areenasta, tai sitten löytyy katso ja linkitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se oli joku menneisyyden esimerkki rodun jalostuksesta .
Ei varmaankaan löydy enää yle areenasta, tai sitten löytyy katso ja linkitä.Oli sitä 3 jaksoa joku näistä https://areena.yle.fi/1-4591815
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suosittelen lämpimästi persuille vasektomiaa, ettei tuu lisää kusipäitä mukuloita.
Vasektomia ei estä persuraiskauksia vaan tarvitaan kastraatio.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli sitä 3 jaksoa joku näistä https://areena.yle.fi/1-4591815
HeHEEEEE ruotsalaiset KALLONMITTAAJAT
https://areena.yle.fi/1-4353422
- Anonyymi
Suomi24. Fi keskustelujen perusteella Persut vastustaa aborttia tiukasti, mutta esittää pakollista aborttia vähemmistöille, väärän värisille, maahanmuuttajille ja köyhille.
Ennemminkin mustat naiset tarvitsisivat oikeuden aborttiin. Monesti heillä ei sitä ole juuri miehensä tahdosta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455633Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3155460Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä914676Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692495Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y82167Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt511934Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161902Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu351883Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont301825Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi831752
