Minun vapaa-ajatteluni -sarjassa onkin tässä numerossa monta juttua. Tästä lähtee:
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2021/07/30/emma-andersson/
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2021/07/30/emma-andersson/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Hyvä sarja, ja erinomainen avaus. Jatkoa, kiitos.
Vaikka isommallekin lukijakunnalle. Käy. Joten jaetaan.
Tekee mieli ihan fanittaa!
Hyvä tarina. Pienempikin juttuja tässä sarjassa on hyvä julkaista. Ei rimaa liian korkealle.
Joo, hieno, mutta toivottavasti ei aiheuta rimakauhua. Kaikki tarinat kiintoisaa.
Vaparilehti: Odotamme Ylikosken kertomaa älli vastaan usko
SOL- taistolaisuudesta vapareihin eli miten menetin uskoni älliin, Lysenkoon ja Leniniin
Vähän yllättää Emman pelko näyttää uskonnottomuuttaan tai ateismiaan.
Itse olen agnostikkona aina kertonut uskonnottomuudestani ja se näkyy myös käytöksessä, jos uskonnolista tai muuta hörhöä esiintyy sosiaalisissa tilanteissa. Mitään syrjivää en ole kokenut sen vuoksi.
Varusmiespalvelussa oli konfliktikin, kun kieltäydyin suoraan noudattamasta sotilaspapin nimenomaista käskyä mennä muotoon iltahartauden aikana. Olin yksikön päivystäjä ja pysyin päivystäjän pallilla käskyistä huolimatta. Pappi lähti aikansa raivottuaan pois ja iltahartaus jäi pitämättä. [Tuohon aikaan iltahartaus kuului palvelusaikaan joka viikko.]
Akat eemisilla on joskus taipumus kutsua itseään agnostikoksi ja jättää sana ateisti proletaarin käyttöön
Miksi itse käytät sanaa, ts miksi jumaloton meno kannattaa esittää tällä tarkkuudella?
Eipä ole tullut mieleen kysellä muilta, millä nimellä itseäni kuvaan. Arvostan duunaria siinä kuin tohtoreitakin kutakin ansionsa mukaan.
Lyön vetoa että valheittelet
Hyvää kansalaistottelemattomuutta varusmieheltä. Nythän iltahartaus ei ole enää palvelusta, vaan se rinnastetaan harrastukseksi.
Hienosti kirjoitettu koskettava tarina.
Ylikosken ja Sorsan ja YkiRäkkälön on ensin annettava oma julkinen tunnustuksensa kommariuden sietämättön suoraviivaisesta oikotiestä vapariliittolaisuuteen älkää polkeko miinoja taviksilla
En lukenut, ei kiinnosta. Vaparien käytös tällä palstalla ja netissä kertoo heistä ihan tarpeeksi, en ole kiinnostunut psykopatologiasta siellä taustalla enkä selittelyistä, jotka eivät kuitenkaan ole uskottavia.
Vapariliitolla tuskin on muuta tarkoitusta kuin kiinteistöomistuksensa ja olla väylä kiusaamisen harrastamiseen.
Miksi vaparit eivät kirjoita Anna Iivi Massosta. Hänhän oli kuuluisa vapari.
Ei mitään tavisten kiusaamista ja kehityskertomuksia nyt kun asiaa, lehteen Vapariliiton johdon laajaa tunnustuksellista avautumista lumetoiminnasta, miten oli ensin kommunistisossu, sitten vapari, kun sossupuuhissa ei enää pääse eteenpäin kuin mummu lumessa
Sympaattinen tarina. Ja henkilö.
Tää oli näistä hyvistä tarinoista ihan parasta.
Sympaattinen juttu, kerta kaikkiaan.
Minun vapaa-ajatteluni -sarjan parhaita. Kärkikolmikkoon.
Lue Human interest -juttu parhaasta päästä.
Kiva tarina kerta kaikkiaan. Kiitos.
Myös syyskuun 22 numeroon tulossa jatkoa sarjaan? Toivottavasti.
Sympaattinen kirjoitus. Ja henkilö.
Siisti juttu! Fanitus.
Kaunis kirjoitus! Kiitos!
Sarjassamme naisten tarinat kuuluviin!