Eutanasiasta

Teenkö oikein jos annan sairaanhoitajana kuolettavan morfiinipiikin koko ikänsä masentuneena olleelle ihmiselle, joka voi olla nuorikin???!!! Useinkaan lääkärit tai tuomarit eivät näe pahoinvointia läheltä, keräävät vain rahat päältä saamatta kummoisiakaan tuloksia aikaan. Sama koskee mielenterveyspalveluiden ylläpitäjiä!
5234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

eiköhän se ole niin että sinä olet avainasemassa koska olet lähimpänä tätä ihmistä, ei siitä masenuksesta tai sen poistumattomuudesta voida syyttää voittoa tavoittelevia tahoja. Sen sijaan että syyllistyisit murhaan, voisit vaikka pistää vapaa aikaasi toisen masentumisen paranemisen edistämiseen... mutta... jos saat työstäsi palkan niin: Useinkaan lääkärit tai tuomarit eivät näe pahoinvointia läheltä, keräävät vain rahat päältä saamatta kummoisiakaan tuloksia aikaan. Sama koskee mielenterveyspalveluiden ylläpitäjiä!

yksi pyörä olet järjestelmässä.. se ratkaiseva pohtimisestasi päätellen...

Äänestä
  • No murhahan se tietysti on. Täytyy kuitenkin ottaa huomioon, että potilas olisi varmaan menehtynyt jo aikaa sitten, mikäli häntä ei olisi pidetty hengissä keinotekoisissa olosuhteissa. Eikö sekin ole täysin luonnotonta pitää ihmistä letkuissa ja koneen avulla hengissä? Jos ihmisarvoa haetaan, pitäisi pyrkiä samalla kohti luonnollisuutta.

    Äänestä

sitten toinenkin murhataan ja yhdessäkin on koko ihmisarvo.

Äänestä

Jos se on potilaan oma tahto.

Äänestä

en tiedä kyseistä tapausta, mutta minulle tuli "emme voi luvata mitään"-tilanne perheeni keskuudessa (onnettomuus). Siinä ei tullut mieleen kuin jos vihanneksi tms. jää niin "vahingossa" johdot irtoo. Kukaan ei halua sellaista elämää. Olen siis osittain vastaan ja osittain kannatan asiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Silvis33 kirjoitti:

Teenkö oikein jos annan sairaanhoitajana kuolettavan morfiinipiikin koko ikänsä masentuneena olleelle ihmiselle, joka voi olla nuorikin???!!! Useinkaan lääkärit tai tuomarit eivät näe pahoinvointia läheltä, keräävät vain rahat päältä saamatta kummoisiakaan tuloksia aikaan. Sama koskee mielenterveyspalveluiden ylläpitäjiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu