Tarvitsen edullisen rautapalomuurin jolla voin luoda fyysisen aliverkon josta vain tietyt laitteet (MA C) pääsee läpi.
Onko ehdottaa halpaa palomuuripurkkia?
Halpa palomuuri
3
3624
Vastaukset
- Anonyymi
Taidat kylläkin hakea kytkintä jossa on VLAN etkä palomuuria.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/25169/kstjc/Cisco-Small-Business-SG350-28-28-porttinen-kytkin tuossa on suht edullinen kytkin joka pystyy tuomaan 2Gb/s 28 koneelle samanaikaisesti.
VLAN:ia varten joko reitittimessä tai tietokoneissa pitää olla VLAN tag tuki.
Halvemmallakin voit pärjätä, jos esimerkiksi et tarvitse verkkoa jossa on enemmän kuin yksi tietokone, niin riittää että pistät kytkimestä kaikki muut, paitsi tietokoneeseen ja reitittimeen yhdistetyt portit pois päältä.
Kannattaa myös katsoa Cisco Catalyst 1000 sarjan kytkimiä, ne ovat edullisempia kovanluokan yrityskytkimiä (Cisco periaatteessa vain toi Catalyst 1000 mallit markinoille rohkaisuna yrityksille siirtymään kunnon kytkimiin.
MAC osoite suojaa vastaavaa toimintoa voin ehdottaa Captive Portalia (Koneiden on kirjauduttava tunnuksilla verkkoon) voin ehdottaa esim. OpnSenseä (https://opnsense.org/), käyttis on ilmainen ja voi asentaa itse kasattuun koneeseen tai voit ostaa valmistajilta.
https://shop.opnsense.com/ <--- tuolta saa opnsense rautaa (ota huomioon, että hinnat jotka näkyvät tuoteselostuksessa ovat verottomia koska ks. firma enimmäkseen keskittyy yritys myyntiin, yksityishenkilötkin voivat toki ostaa tuotteita, niihin vain pitää laskea 24% ALV joka kyllä peritään ostonyhteydessä) ja https://docs.opnsense.org/manual/captiveportal.html vähän selitystä Captive Portalista.
OpnSenselle tosin voi olla hieman hankalaa valita tarpeisiin sopivaa rautaa, joten kannattaa ottaa yhteyttä tukeen ja kysellä heidän suosituksiaan. - Anonyymi
Kysy palveluntarjoaltasi reititintä. Reitittimessä on aina palomuuri mukana ja se kannattaa asettaa NAT tilaan. Jos haluat, että reititin on yhteydessä vain määrittelemiisi mac-osoitteisiin, se on ylensä mahdollista reitittimen asetuksilla. (Vaikkakin jotkut ovat sanoneet, ettei se auta, koska sekin on huijattavissa - mene ja tiedä)
Haastavinta tuossa lienee reitittimen asennusten onnistiminen, koska niitä asetuksia on todellakin paljon.
Toisaalta Micrrosoft Defenderissä on myös palomuuri ja siellä voi tehdä paljon. Tosin sekin vaatii perehtymistä. Se ei ole lainkaan yksinkertainen ohjema. Mutta ainakin kaikki sisääntulevat kannattaisi mielestäni sulkea. - Anonyymi
Halvalla et saa palomuuria tai kytkintä moisilla suojauksilla.
Hyvin suojatut verkkolaitteet maksavat useamman satasen ja MAC osoitteet voidaan kloonata (ihan perus ominaisuus jonka voit tehdä millä tahansa tietokoneella tai verkkolaitteella)
Sitä paitsi MAC osoitteiden suojaus ei turvaa verkkoa, hakkerit voivat murtaa sallitut koneet ja pääsevät vapaasti sörkkimään verkkoasetuksia.
Tapa millä saat verkon suojattua, on hankkimalla reititin, jossa on WAN portin lisäksi 4 LAN porttia ja kytkimen VLAN tuella.
Tällöin voit asettaa tasan 1 LAN porttiin kytketyille koneille pääsy oikeudet sisäverkkoon, mutta joudut estämään siitä internet yhteyden.
Niin kauan kun pääset omalta koneeltasi vaihtamaan vaikkapa reitittimen langattoman verkon salasanan vaivatta joutumatta irroittamaan koneen ethernet johtoa reitittimestä ja kytkemään tiettyyn porttiin, pääsevät myös hakkerit tekemään saman.
Lyhyesti, sinun pitää estää pääsy verkonhallintaan niin sisä kuin ulkoverkosta ja estää nettiyhteys hallinta verkossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663826Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään763034Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442101Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka221944Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461828TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851321Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251258- 401250
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738