Uusi judoliitto !Parempi näkyvyys kotimaiseen ja kansainväliseen judoon kertoo puheenjohtaja E.Niemi.Ennen judoshiain sivuilta pääsit katsomaan kaikki kansainväliset ottelut ,kaaviot ,tulokset yhdellä klikkauksella ,nyt et pääse sieltä mihinkään .Ennen Tommi Valtosen otteluraportit näkyi judoshiaissa ei enää.Kertokaa nyt mikä on paremmin tässä asiassa?
Mikä paremmin judon seuraajan kannalta
Anonyymi
7831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Judoshiai oli yksityisen henkilön pitämä. Lopetti sen, kun pelkäsi GPR-haasteita. Ei liity Judoliiton mitenkään. Perusta oma kisasivusto, äläkä aina odota pääseväsi valmiiksi katettuun pöytään.
Kysymys kuului miten asiat parantunut ? Huonontunut
Puheenjohtaja kehui kuinka judoliitonpalvelu on parantunut ,ihmiset pääsevät paremmin seuraamaan kansallista ja kansainvälistä judoa. GPR-Haaste tuli varmasti viisi vuotta sitten,nämä muutokset judoshiain msivustolla on tapahtununut tänä kesänä.Jos halutaan ihmisten kiinnostuvan judosta ,nämä asiat pitäisi olla kunnossa. Nyt ne eivät ole.
Aika erikoisia tulkintoja. Tuskin judoharrastusta pohtivat ovat kuulleetkaan mistään judoshiaista. Se palveli loppujen lopuksi varsin pienen piirin tarpeita. Kyllä suomalaisen judon kannalta paljon oleellisempaa on, miten seurat saavat porukkaa pidettyä mukana toiminnassa sekä peruskursseille uutta väkeä mukaan lajin pariin.
Etenkin lasten ja harrastajien judossa pitäisi entistä enemmän miettiä, miten harjoituksista saadaan sopivan mukavia ja mielekkäitä. Vaikka oikea liikkunen onkin tärkeää, ei silti ole kovin motivoidaa hiihdellä jalat maassa ympäri tatamia. Panostusta mattojudoon voisi paljonkin lisätä ja opettaa porukalle enemmän bjj:stä tuttuja sweeppejä yms.
Judo on jo puhdas kilpailulaji eikä seuroihin oikein haluta jos ei ole kilpailukärpänen purrut.
Judossa ei käytännössä voi edetä jos ei kilpaile.
Kuvio ei vaan esimerkiksi tue aikuisena aloittamista. On vähän kuin ei-kamppailulajit mitkä pyörii vain kisojen ympärillä.
Judoshia oli välillä ainoa toimiva saitti mistä sain ajantasaiset tiedot kisoista, livelähetykset kisoista ja kilpailutulokset vuosienkin takaa.
Todella ikävää ettei se enää toimi. Judoliiton vastaava oli surkea kyhäelmä missä tiedot tuli viikkon viiveellä.
Kiitos Eki, että pidit meitä vuosia ajantasalla!
Kyllä se kiinnostus judoon syttyy kun judo näkyy paikallisesti.
Seurat aivan unessa niin toiminnassa ja yhteyksissä mediaan paikallisesti ( pl. Roro).
Paikalliset olosuhteet ratkaisee!
Hommiin ja turpa kiinni.