Kommunistit eivät osaa tehdä muuta suurta kuin "suurta pahaa";

Anonyymi

Mao tunnetaan opistaan, maolaisuudesta. Hänen tavoitteenaan oli 1950-luvun lopulla käyttää Kiinan suurta väkilukua maan muuttamiseksi maatalousvaltaisesta yhteiskunnasta nykyaikaiseksi teollistuneeksi yhteiskunnaksi.

”Suuri harppaus” epäonnistui pahasti. Suunnitelma aiheutti valtavan nälänhädän ja johti kymmenien miljoonien ihmisten kuolemaan. Arviot kuolleiden määrästä vaihtelevat, mutta kyseessä saattoi olla "IHMISKUNNAN SUURIN NÄLÄNHÄTÄ".

Niin se totuus tulee aina esiin !!!

24

148

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kommunismi on henkinen jälkijättöisyys ja jopa psyykkinen sairaus. Onhan joukossamme aina sairaita, se on tiedetty.
      Kommunismi on ihmisille vain haitallinen ja jopa ahdistavan vaarallinen.

      • Anonyymi

        Kute porvaritkin varsinkin keskitulonalapuoleleoleville.


    • Anonyymi

      Maon hallituksen aikana tapahtui Kiinassa suuria ihmisoikeusloukkauksia. Se on totta ja toistettu palstalla satoja kertoja.

      Ei tule unohtaa sitäkään, että kapitalismin kehityskulun ensimmäiset 400 vuotta sotien lisäksi toimivat henki- ja palkkaorjuuden muodossa. Henkiorjia metsästettiin lähinnä Afrikasta mutta muualtakin arviolta 12 miljoonaa. Se oli nousevalle kapitalismille tuottoisaa bisnestä. Orjat olivat vailla kaikkia oikeuksia. Tehdastyön kehittyessä palkkaorjuus kurjisti "vapaita palkkatyöläisiä", joilla ei ollut äänioikeutta yhteiskunnan päättäjiä valittaessa eikä oikeutta järjestäytyä itsenäisesti muutoin kuin olla pappien johtamissa uskonkerhoissa. Alle 7 vuotiaana useat lapset joutuivat työhön. Koululaitos oli köyhiltä kielletty vedoten sen vaarallisuuteen. Jos työläinen oppii lukemaan ja laskemaan, se katsottiin omistajille vaaralliseksi.

      Ehkä ei tule unohtaa sitäkään, että natomaat tuhosivat arabimaailmaa 1990 alusta saakka ja vieläkin niiden sotavoimaa on arabimaissa.
      Tämä ei ole puolustuskirjoitus reaalisosialismissa tapahtuneisiin ihmisoikeusloukkauksiin. Mutta miksi kapitalismi jatkaa edelleen selviä vääryyksiä. Yhdysvalloissa vallitsee suuri valkoihoisten porvareiden joukko joka estää entisten orjien jälkeläisten oikeutta olla yhdenvertainen kansalainen syntymämaassaan.

    • Anonyymi

      Suomen maatalouskommunisteista (kepu) puhumattakaan!

    • Anonyymi

      Hauska juttu että keskustapuoluelaisetkin ovat maolaisia!!!!

      https://yle.fi/uutiset/3-12048821
      V-Venäjä päästää rajansa yli siirtolaisia.
      Liettua päästää rajansa yli V-Venäjälle siirtolaisia.
      V-Venäjä syyttää Liettuaa siirtolaisten työntämisestä heille.
      Liettua syyttää V-Venäjää siirtolaisten työntämisestä heille.

      Missä vapaa matkustus?
      Mikä on totuus. Missä Jallu luuraa.
      Lastenko mielikuvitusleikkejä pelataan kahden porvarillisen valtion välillä!

      • Anonyymi

        Maatalouskommunismi on se suurin syyllinen Suomen verotuksen kireyteen. Maatalouskommunistien tukiaisten lopettamisella voisimme keventää palkkatulojen verotusta vähintäin 15%.


    • Anonyymi

      Australia maksaa korvauksia "varastetuille sukupolville"
      Australia harjoitti 1900-luvulla vuosikymmeniä sulauttamispolitiikkaa, jonka perusteella alkuperäiskansojen lapsia vietiin vanhemmiltaan. Pääministeri Scott Morrisonin mukaan aikakausi oli häpeällinen vaihe Australian historiassa.
      https://yle.fi/uutiset/3-12047517

      Australia sorti alusta saakka alkuperäisasukkaita aboriginaaleja. Maan johto on pyytänyt anteeksi heiltä ja korvaa rahalla elossa oleville hyvitystä.
      Hyvin myönteinen seikka hyväksyä erilaiset ihmiset joskus kuin ei koskaan.

      • Anonyymi

        onko pakko hyväksyä myös ploiset....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        onko pakko hyväksyä myös ploiset....

        ei tietenkään...


      • Anonyymi

        Kokoomus on sortanut Suomen työläisiä koko olemassaolonsa ajan, joten on ihan turhaa hakea kansankurjistajia Australiasta asti!!!!


    • Anonyymi

      Kyllä komuli osaa yhden suuren asian; valehtelun.
      Kaikki sosialistit ovayt vissiin iänkaiken olleet valehtelun suuria sankareita,
      sanovat asiaa tuntevat aikalaiset.
      Ja kyllä kai se kansakin nykyään tuntee tuon asian. ja kai se valehtelu on yklsi syy siihen että kansa kantaa aina komulit pkaisoon, kun tulee sen aika. Kansa ei siedä valehtelua, niinkuin ei kukaan rehellinen ihminen yleensäkään.

      Valehtelevien kommareiden tulevaisuus on siten sinetöity.

      • Anonyymi

        Hyvin näytät tuntevan maatalouskommunistien tavat ja synnit. Taidat olla yksi heistä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvin näytät tuntevan maatalouskommunistien tavat ja synnit. Taidat olla yksi heistä?

        olet oikeassa... tunnut kuuluvan kuolevaan kommunistiloisiin... hyvää matkaa..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        olet oikeassa... tunnut kuuluvan kuolevaan kommunistiloisiin... hyvää matkaa..

        Ihan totta, kaikki maatalouskommunistiloiset kuolevat omaan elinkelvottomuuteensa.


    • Anonyymi

      Ihminen on osa menestystä, mutta komukka on osa tuhoa...

      • Anonyymi

        Kepulit ovat siitä hyvä esimerkki.


    • Anonyymi

      Australia piti maan alkuperäisasukkaita aboriginaaleja vieraslajina. Sellaisia persuismiin hurahtaneet porvarit ovat. Eivät koskaan tuomitse tekemiään ihmisoikeusloukkauksia, Persuismi tulee aina olemaan ihmisvihaoppi. Setä-Samuli on heidän suurjohtaja. Setä on suuri sotapäällikkö. Sitä persut kumartavat rukouksissaan maahan saakka. Persuismi ei koskaan tuomitse Samulin orjavaltion aikaa.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa. kansa kantoi m-komut ptunkiolle, joka on kylläkin heidän lempipaikkansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet oikeassa. kansa kantoi m-komut ptunkiolle, joka on kylläkin heidän lempipaikkansa.

        Tunkiolla maatalouskommarit ovatkin kuin kotonaan. Ja pois valtakunnan asioita sotkemasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tunkiolla maatalouskommarit ovatkin kuin kotonaan. Ja pois valtakunnan asioita sotkemasta.

        Miksi sinä, yksinäinen hkommari haukut muita, vaikka olet yksi pahimmista ploisista suomessa, et ole päivääkään tehnyt töitä ja elättänyt itseäsi... vaan olet elänyt muiden maksamilla verorahoilla kaiken ikäsi...

        siis täydellinen psskaloinen...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi sinä, yksinäinen hkommari haukut muita, vaikka olet yksi pahimmista ploisista suomessa, et ole päivääkään tehnyt töitä ja elättänyt itseäsi... vaan olet elänyt muiden maksamilla verorahoilla kaiken ikäsi...

        siis täydellinen psskaloinen...

        Elämäntilanteesi näyttää tosiaan surkealta jos nuo paljastukset itsestäsi on totta. No maatalouskommunismi tuottaa tuollaisia väliinputoajia ja luusereita. Mietippä sitä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elämäntilanteesi näyttää tosiaan surkealta jos nuo paljastukset itsestäsi on totta. No maatalouskommunismi tuottaa tuollaisia väliinputoajia ja luusereita. Mietippä sitä!

        Olet oikeassa, yksinäisyytesi ja loisimisesi on tuhonnut sinut.
        Ei kiinnosta meitä.


    • Anonyymi

      ja sitten kansa kantoi pkomut ptunkiolle...

      ei kai se haittaa... ... ... .... ...... ... ...... ..

      • Anonyymi

        Ei haittaa ollenkaan.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1042
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      979
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      204
      627
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      548
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      481
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      37
      419
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      378
    17. 28
      377
    18. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    19. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe