Mitä ajatuksia se herättää? Siltä puolelta pierrään nimittään valoa, ei mitään haisevaa kaasua. Havaitsemisessa ei tarvita siis hajuaistia.
https://www.hs.fi/tiede/art-2000008167811.html
"...tutkijat kykenivät näkemään mustan aukon takapuolelta tulevaa valoa."
Mitä yhteistä on muuten reijällä ja mustalla aukolla?
Mustan aukon takapuoli
4
142
Vastaukset
Astrofoobikkona kirjoitin aikoinaan näin mankkaalla..oliko se vuonna 1980?.. tai jotain löytyy varmaan arkistoistakin mutta muistan tämän itse vieläkin. Se meni näin..
Ensiksi musta aukko syöksee materian hajuineen ulos silmittömällä voimalla, sen jälkeen tulee hajuisa kaasu.
Sitten sieltä tulee kellertävää sappikaasua mikä ei haise millekään mutta voi syövyttää kovaakin materiaa muutaman miljoonan kilometrin säteellä.
Sen jälkeen mustasta takapuolesta eikun aukosta ei enää kertakaikkiaan tule muuta kuin mustan aukon elämänvoima.
Joka ylläpylläri onkin kirkas valo. Siinä vaiheessa kun valoa alkaa näkyä musta aukko itsessään on kuolemaisillaan.
Entisen mankkaan laitoksen astrofoobikko. P.P.Pervokki.1980- Anonyymi
Tässä eri.
Mustat aukot ei huuhaakansaa kiinnosta vai? Ei tunnu herättävän ajatuksia apn aloitus. Jospa ei ole mielipiteitä. Jospa onkin niin että elät vain kerran.
T: sivustakatsoja - Anonyymi
"Mitä yhteistä on muuten reijällä ja mustalla aukolla?"
Kumpaakaan ei ole olemassa. On vain kehys minkä sisällä käsitteet ovat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1404827Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793492SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272514SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä562018Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632003Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851953Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231951Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191418Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941235