Kokoomuksen x-ministeri ja Ugandan murhamysteeri.

Anonyymi

Helmikuussa 2018 Kokoomuksen x-ministeri Lindenin matkakumppani murhattiin Ugandassa. Kaupittelivat Patrian aseita, minkä Patrian johto ensin kiisti, mutta todisteiden ilmaannuttua myönsi että murhattu oli niin tehnyt. No, miksi Linden sitten oli mukana? Miksi tämä valehteli Ugandan poliisille murhatutkinnassa matkansa tarkoituksen, ja jäätyään valehtelusta kiinni kieltäytyi totuutta kertomasta? ...Koska oli myymässä aseita. Linden olisi joutunut pidempiin kuulusteluihin, mutta diplomaattipassi pelasti ja nainen matkusti Egyptiin juhlimaan ja napatanssimaan.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005577097.html

Suomen poliisi kieltäytyi heti epäilemästä Lindeniä mistään, vaikka tämä jäi kiinni mitä olennaisimman asian valehtelusta murhatutkinnassa. Kun Patrian johdosta erotettiin kolme, saattoi medioiden toiminnasta nähdä miten ne poliisin kanssa yhdessä eivät halunneet esille mitään kysymyksiä siitä, keitä kaikkia oli pimeän aemyynnin takana? Valehteleva Linden tottakai, mutta olivatko hän ja murhattu n´matkakumppani myyneet aiemminkin yhdessä Patrian aseita? Jos, niin kuinka kauan, paljonko, ja keitä muita oli organisaatiossa varastamassa valtiolta aseita ja myymässä niitä salaa omaan lukuun? Nämä kysymykset on tarkoin laistettu, vaikka olisivat olennaisia jos haluttaisiin selvittää paljastuneen asemyynnin historia. Tuskin kaksikko oli ensimmästä kertaa Patrian aseita myymässä.

On syytä huomioida, että Linden ja mm. Häkämies olivat aikanaan Kokoomuksen johdossa järjestämässä poliisin johdon niin, että kaikki olivat kokoomuslaisia. Ei siis ihme, että Linden pidettiin tarkoin kaiken epäilyn ja tutkinnan ulkopuolella.

Lindenin toimet kaikkinensa ovat olleet hämäriä ja salamyhkäisiä ministerin pestin jälkeen. Nainen on pääosakas useissa firmoissa, joilla kaikilla on ollut tilinpäätökset vuosia tekemättä. Miksiköhän? Lindenin tekemiset sopivat kuin nyrkki silmään, puolueensa muodostaman mafian lukuun suoritetusta pitkäaikaisesta aseiden salamyynnistä. Nainen on profiloitunut maailman kehitysmaiden naisasianaiseksi, YK-lähettilääksi, jolloin hän on lennellyt kaikissa mahdollisissa kehitysmaissa vuodet ympäri, koko ajan. Eikä hän ole ollut YK-lähettiläs, vaan on valehdellut tässäkin asiassa, jotta jatkuvaan kehitysmaissa matkusteluun olisi luonnollien syy. ...Muu, kuin totuus on.

11

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missä Suvi, siellä raato.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kutsukirje oli kuitenkin julkisuudessa olleiden tietojen mukaan väärennetty. Olikohan sittenkään tarkoitus myydä aseita?

    • Anonyymi

      Jos joskus tulisi julkisuuteen kaikki rötökset mitä poliitikot ovat tehneet, vois niistä rikoksista kirjoittaa kirjastoautollisen tekstiä.

      Pelkästään tässä maassa on niin paljon maksettu lahjuksia että loppuisi kohta numerot kirjoituskoneesta kesken.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No jopas...

        Kokoomuksen korruptiosta ja rikoksistahan saisi Never ending story- eli päättymättömän tarinan tv-sarjan


    • Anonyymi

      ministerin työttömyys eläkkeelläkin suvi linden viel sekoili laittomuuksissa..... olisiko ase lobbarina tullu hyvät korvaukset ?

      • Anonyymi

        Ugandassa murhatutkimus pyori huumeiden ympärillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4135
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2273
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      60
      976
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      844
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      37
      843
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      185
      830
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      811
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      755
    10. 35
      754
    Aihe