Sähkömoottori sysää öljyt historiaan

Anonyymi

Sääli niitä joiden leivän päälle öljy tuo voin

13

983

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saattaapa tuohon mennä sukupolvi tai pari, hihii!

      • Anonyymi

        WW3 jälkeen ei ole järkeä läträtä öljyillä koska kaikki jalostamot on pommitettu tuhkaksi joten ainut viksu kehityskohde on sähkömoottori


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        WW3 jälkeen ei ole järkeä läträtä öljyillä koska kaikki jalostamot on pommitettu tuhkaksi joten ainut viksu kehityskohde on sähkömoottori

        Ei ainakaan mun kipoori aggregaattia sysää mikäään!!!


    • Anonyymi

      Mistä näitä idiootteja tänne sikiää. Kaikki mekaaniset laitteet toimivat voitelukalvon varassa. Myös ne sähkömoottorit sekä niiden voimansiirto niin autoissa kuin teollisuudessa. Piti ne hevoskarryjen akselitkin voidetta ennen kuin polttomoottoria oli edes keksitty. Eikä sitä sahköa saa sinne sähkömoottoriin ilman voiteluaineita. Sähköhän tulee töpselista vai?

      • Anonyymi

        Väitätkö ihan oikeasti että sähköautoissa tarvitaan moottoriöljyä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väitätkö ihan oikeasti että sähköautoissa tarvitaan moottoriöljyä?

        Eihän tuossa niin väitetty, vaan puhuttiin voiteluaineesta ja ne laakeritkin tarvitsevat sellaista.


    • Anonyymi

      En ole väittänyt että moottoriöljyä. Voimansiirto tarvitsee omat öljynsä, pyöränlaakerit rasvaa eikä ne sähkömoottoritkaan ilman voitelua toimi.

    • Anonyymi

      Lolz. Aloitus koski öljyjä. Laakereissa käytetään rasvaa ja se on yleensä ikuinen.

    • Anonyymi

      Luepa uudestaan. Voimasiirrot vaativat öljyä kuten myös teollisuus, jossa kulutetaan suuri osa voiteluaineista.

      Ikuisia laakereita ei ole vielä keksitty. Henkilöautoissa alkavat laakeroinnit olemaan kestovoideltuja, jolloin vaidetaan laakeri. Raskaassa kalustossa ei näin ole vaan perushuoltoon laakerit avataan, pestään vanha rasva pois ja voidellaan uudelelleen. Pelkästään ison kuorma-auton yhden takapyörän laakerointiin tarvitaan kilo rasvaa. Napavaihteisiin uppoaa monta litraa vaihteistoöljyä. Aivan sama onko moottorina diesel tai sähkömoottori on rakenne sama.

    • Anonyymi

      Mutta nouseeko voiteluöljyn hinta, jos polttoaineiden menekki romahtaa?

    • Anonyymi

      Varmasti sen tekee. Lisäksi tulee ongelmaksi mihin ne öljyn jalostuksessa syntyvät kevyet tisleet lykätään. Palataanko aikaan 1800-luvulle. Öljyä alettiin jalostaa voiteluaineiksi ja lamppuöljyksi. Bensiinille eikä moottoripetroolille ollut mitään käyttöä ja ne laskettiin surutta mereen ja jokiin. Tuskin nykyisin niin tapahtuu, mutta ongelmaksi saattaa muodostua.

      Petrokemian teollisuus on nykyisin kehittyneempää joten kevyitä jakeita voidaan jalostaa muuhun käyttöön. Saa nähdä onko tuloksena huonolaatuisia voiteluaineita, kuten nykyiset polttoaineet, jotka eivät säily pitkään ja seistessään aiheuttavat ongelmia.

    • Anonyymi

      Juuri kysyin keskustelun toisella palstalla samaa että mihin kevyemmät tisleet laitetaan koska bitumiakin tarvitsee tislata. Saadaanko bensat ja dieselit kenties pumpatuksi takaisin öljyesiintymään?

      • Anonyymi

        Jossain varmaan jo kehitellään "mäntybitumia".

        Bioasfaltti kuulostaa hankerahoituksen ihanuudelta ja autoilijan kauhuudelta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1788
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1345
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      120
      1140
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      377
      961
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      28
      895
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      124
      791
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      705
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      14
      649
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      603
    14. 44
      585
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      521
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe