Se alentaa maataloustuen maksuja Suomessa.
Myös eläkeiän tulee olla sama kaikille. Tulee koskea mm. sukupolvenvaihdos tapauksissa. Luopujan tulee olla vähintäin 65v. Tämä helpottaa työvoimapulaa. Uutisten mukaan hoitohenkilöistä on huutava pula.
Myös eläkeiän tulee olla sama kaikille. Tulee koskea mm. sukupolvenvaihdos tapauksissa. Luopujan tulee olla vähintäin 65v. Tämä helpottaa työvoimapulaa. Uutisten mukaan hoitohenkilöistä on huutava pula.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Korkeampi palkkaiset maksaa maatalous tuen vationverotuksessaan, yli 35000 € tienaavat asteitain nousten. Yksinäinen saa kauppa ostoksissaan 400 euron tuen vuodessa, kun maatalous tuet laskee kaupan hintoja. Tuskin nyt kukaan heittäisi pellot risuttumaan hoidon puutteessa vasureita ja vihreitä lukuunottamatta. MPP kin taisi olla mieltäsi ette omaa ruokaa kannata tehdä, tämä varmaan Stalinistien kanta myös, elääkö he sitten kuin Pohjoi-korean köyhät.
Niiden, jotka ovat maaseutuelinkeinojen säilyttämisen kannalla, kannattaa allekirjoittaa kansalaisaloite:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/8720
Vasemmistostaen tiedä, muuta porvarina samaa mieltä kuin aloittaja. Sukupolvenvaihdoseläkeiän tulee olla sama kuin muilla.
Me tarvitsemme pelkillä tulonsiirroilla eläviä maahanmuuttajia tänne lisää nyt ja tulevaisuudessa. Nämä maahanmuuttajat hoitavat tulevaisuudessa etätöinä kaikki maataloustyöt, niin viljelyn kuin eläintenhoidonkin, he hoitavat ne pääkaupunkiseudun ostareilta tai kotoa.
Kepu on ärhäkkänä duunareiden etuja vastaan. Pitää myös puhua maatalouden tuista, niitäkin pitää justeerata.
Onko duunareita enää olemassakaan.
Veturimies jopa 8400 kk palkka. Paperimies 5500 € kk-. jne.
Yleensäkin tekevä ammttimmies tienaa nuoren lääkärin palkkoja.
En usko noita palkkoja.
Laita faktaa, vaikka linkki.
Olisi maa kauhean näköinen jos maanviljelijätkin alkaisi laiskotteleen, joka paikka työntäisi pajua ym. Vasemmistolaisilla opeilla maa kasvaisi muuta kuin ruokaa.
Ruuan maailmanmarkkinahinnat ovat kovassa nousussa Amerikan hirmukuivuuden takia. Tässä tilanteessa ruuan tuontia on ehdottomasti lisättävä ja omaa tuotantoa supistettava, jotta saadaan rupuille pötyä pöytään.