Jääkausi tulossa pidemmällä tähtäimellä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3a120fa4-2fbe-44b2-9318-f40e56f88460
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3a120fa4-2fbe-44b2-9318-f40e56f88460
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomessa ilmasto lämpenee samaa tahtia kuin kylmenee.
Ilmasto on aina lämmennyt ja kylmennyt jopa kymmenkertaisesti siihen nähden mitä tällä hetkellä! Ilmasto muuttuu ihmisestä huolimatta, mutta juuri siksi ilmastonmuutokseen sopeutuminen on meille kaikkein tärkeintä. Hiilineutraalisuustavoitteilla sensijaan ei ole mitään merkitystä ja kaikki ilmastonmuutoksentorjuntahankkeet pitää romuttaa sekä käyttää rahat viisaammin!!
Pääosin sähköauto-hegemonia lisää teollista tuotantoa laajentamalla akkumateriaalinen kulutusta, kaivostoimintaa ja jalostusta joka on lopuksi varatun sähkön kulutusta johdottomasti, esim. ruohonleikkauksessa jokseenkin hyödytöntä.
Akuilla on rajallinen käyttöikä, on hankittava uusia akkuja varsin usein.
Mikä on tämän ilmasto-hysterian pääasia, kasvattaa riippuvuuksia uusista teollisuuden aloista, niiden haitoista, rajallisista luonnonvaroista, ja vielä edistämällä yksipuolisesti tätä talletetun sähkön käyttöä liikkumisessa ?
Mikä on tämä ympäristövaikutus tosiasiassa jota se sähköinen liikkuminen koko vaikutusalueensa osalta edustaa ?
Mitä ovat osa-alueiden päästöt ja missä ne ovat ?
Uskottavaa olisi monipuolinen tarkastelu, biopolttoaineet, kaasut, uudistuvat biovaihtoehdot maatalouden oheistuotteina, mutta missä nämä ovat nykyisessä uutisoinnissa ?
Entä ikävämmät puolet, liiallinen kulutus ja riippuvuudet niissä tiettyihin vaihtoehtoihin, logistiikassa yms.
Pääosin ilmastonmuutosta edistävät teollisuuden oheistuotteet, energian tuotanto siellä jossa ympäristötietoisuus ja lainsäädäntö ei ole liian rajoittavaa.
Kulutusmallien muutos esim. lentoliikenteen epäsuosio toisi jo näkyviä tuloksia.
Ikävä tosin on se että nykyiset ilmaston prosessit saattavat olla jatkuvia pitkään vaikka
kaikki päästöt loppuisivat seinään.
Voisikohan se IPC komitea valaista tarkemmin tätä puolta asiassa.
Täällä pohjoismaissa pitäisi nyt hillitä tuota ilmastovouhotusta. Golf virran jäähtyminen on tiedetty kauan mutta se on jäänyt huomiotta tämän lämpenemishysterian takia.
Eikö fysiikan lait enää pädekään?
Olen ihan käytännössa huomannut että kun kuumaan veteen laskee kylmää vettä niin vesi jäähtyy, samoin kylmään huoneeseen lämpöpatteri tuo mukavaa lämmintä.
Eikö meillä suomalaisilla saisi olla miellyttävämmät sääolosuhteet edes muutaman sadan vuoden ajan.
Pitäisikö meidän 5.6 miljoonaisen kansan pelastaa koko maapallo vaikka kukaan ei tosiasiassa tiedä kuinka se pitää tehdä.