IS: En ymmärrä, miksi urheileva maailma pelkää transnaisia – kenellä täällä on oikeus määrätä
"Miksi erilaisuus ja ihmiskunnan moninaisuus on uhka? Miksi se, että maailma, urheilumaailma sen mukana, muuttuu avarammaksi, olisi mitään muuta kuin hyväksi?"
https://www.is.fi/menaiset/ilmiot/art-2000008171044.html
Niinpä. Vain kiihkoilijat pelkää sitä että biologiset miehet jotka muuttuvat transnaisiksi vievät biologisesti naisina syntyneiden työn, leivän ja mahdollisuudet epäreilusti. Kun oikeasti SIINÄ EI OLE MITÄÄN EPÄREILUA.
Upea ja rohkea kirjoitus IS:ssa. On täysin OK, että biologiset miehet tulevat olemaan pian parhaita naisia. He ovat nyt naisia, piste.
"Kuten moni muukin, pyörittelin päätäni ajatukselle siitä, että cis-miesten voitonhimoinen armeija valtaisi vilpillisesti naisten areenat. Haluaisin sanoa, etten ole kuullut mitään yhtä tyhmää.
Mutta se ei ole totta. Vastaavaa pelkoa kuuluu maailmassa nyt jatkuvasti, aina silloin, kun heteroiden ja cis-ihmisten maailmanjärjestys on järkkymässä."
Upeaa ja rohkeaa.
En ymmärrä, miksi urheileva maailma pelkää transnaisia - kenellä täällä on oikeus määrätä säännöt?
29
51
Vastaukset
- Anonyymi
Biologisten naisten ei kannata kilpaurheilla kohta enää ollenkaan. Kun mahdollisuudet huipulle 0. Aika naurettavaa pelleilyä joka mennyt liian pitkälle jo aikoja sitten. 0.5% ihmisistä kannattaa tätä
- Anonyymi
Miksei trans-ihmisille oma luokkaa?
- Anonyymi
Koska ketään ei kiinnosta ko. luokka. Ei kiinnostusta. Ei katsojia. Ei luokkaa.
- Anonyymi
Haluan nähdä naisten futiksessa sellaisen mörssärin, jota koko vastapuolen naisjoukkue ei voisi pidellä.
Siinäpähän sitten nähdään kuinka upeaa ja rohkeaa tämä touhu on. - Anonyymi
Pääsi kisoihin naisten sarjassa huomattavasti muita vanhempana, vaikkei miehenä ollut koskaan kansainvälisellä tasolla. Epäreiluuden suuruuteen ei vaikuta se, voittaako vai häviääkö, kun koko osallistuminen on epäreilua.
- Anonyymi
Jos he kerran ovat parhaita naisia niin he varmaan sitten jatkossa hoitavat myös parhaiden lasten synnyttämisen. Me biologiset naiset voidaan ruveta lepäämään laakereilla tarpeettomina.
- Anonyymi
Transnaisille oma sarja.
Ei oo reilua urheilijanaisille, että samassaa sarjassa on transnainen, heillä on aivan järkyttävä fyysinen etumatka naisten sarjassa. - Anonyymi
Vähän kuin vuosien roinaamalla bodyn hankkinut bodaaja menee naturaalien sarjaan lopetettuaan roinaamisen, muilla ei ole mitään jakoa kun se lihasmassa on jo tehty ja kohtuu vähäisrllä treenimäärällä se saavutettu lihasmassa säiöytetään.
- Anonyymi
Abraham Lincolnin kerrotaan käyneen seuraavan keskustelun erään ministerinsa kanssa:
Abraham: " Kuinka monta jalkaa lehmällä olisi, jos häntää sanotaisiin jalaksi?"
Ministeri: " Viisi kai."
Abraham: " Väärin. Lehmällä olisi edelleen neljä jalkaa. Se, että häntää sanotaisiin jalaksi ei tekisi siitä jalkaa."
Tässä on samanlainen juttu: Se, että jotakin miestä sanotaan naiseksi ei tee miehestä naista. Se, mitä miehelle on tehty tai millä nimikeellä miestä kutsutaan, ei muuta asiaa miksikään.
Näin ollen se, että jotkut eivät hyväksy " transnaista" naisten joukkoon ei ole mitenkään ihmeelistä. Sillä, lehmällä on edelleen vain neljä (4) jalkaa, vaikka lehmän jalkaa aletaisiin sanomaan jalaksi.- Anonyymi
Näin on.
- Anonyymi
Kuinka pitkälle Ståhl olisi paiskannut naisten kiekkoa? Varmasti uusi maailmanennätys ja olympiakulta.
- Anonyymi
Ei kestä lukea artikkelia. Aina suvakismissa ollaan olevinaan hyvyyden puolella kaikkea pahaa vastaan, vaikka koko perusajatus on kieroutunut.
- Anonyymi
Kait sitä nyt naisena pelkää, jos omaan urheilusarjaansa tunkee joku "miekkonen", joka väittää olevansa nainen, mutta silti sillä on munat?
- Anonyymi
Jarmila on nainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jarmila on nainen.
Mutta Jarmo söi aamupalalla jotain muuta kuin kaurapuuroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta Jarmo söi aamupalalla jotain muuta kuin kaurapuuroa.
Turskaa ja jäämeren pallasta?
- Anonyymi
Miehen kromosomit säilyvät vaikka yrittäisi olla nainen.
- Anonyymi
Niin mutta joku niiden elimistössä on mennyt täysin sekaisin. Harva niistä mestaroi enään naisten sarjoissa edes munat haarojensa välissä.
- Anonyymi
suomen ainut tras nainen havittelee naisten sarjaa urheilussa,
- Anonyymi
No jos urheilussa mennään siihen, että mies joka kokee olevansa nainen saa vapaasti ottaa osaa naisten urheilukilpailuihin naisena, niin se kyllä tarkoittaa sitä että naiset katoavat kokonaan silloin urheilumaailmasta. Urheilussa on sen jälkeen miesten sarjat joissa kilpailee miehet ja "naisten sarjat" joissa niissäkin kilpailevat itseasiassa biologiset miehet jotka vain kokevat olevansa naisia.
Silloin olisi melkein parempi että lakkautetaan kokonaan erityiset miesten ja naisten sarjat ja mennään vain yleisillä sarjoilla jotka ovat vapaita niin miehille kuin naisillekin, tosin se tarkoittaa sitä että biologiset naiset voisivat menestyä oikeastaan vain lajeissa joissa sukupuolesta ei ole erityistä hyötyä tai haittaa, kuten esim. ammunnoissa tai vaikka autourheilussa.- Anonyymi
Kukaan ei katsoisi tätä ”naisten”-sarjaa. Moinen sarja ajaisi saman asian kuin joku amatöörisarja jossa kilpailevat ne jotka eivät pärjää ammattilaissarjassa.
- Anonyymi
Totta!
- Anonyymi
Kuka niitä sitten pelkää? Laitoit vaan piruuttasi tuollaisen aloituksen. Sullakaan mitään hajua edes koko kilpaurheilusta?
- Anonyymi
Naisten sarja lopetetaan sitten turhana. Kukaan ei jaksa katsella keskinkertaisten naisiksi pukeutuneiden miesten urheilua.
- Anonyymi
miten ihmeessä voi olla naisten ja miesten urheilua , kun ei ole enään miesten tai naisten wc tilojakaan , ei ole esimiestä tai naista vaan esihenkilö , naiset haluavat 1e , eivät 0,8e , he vaativat tasa arvoa ja tasapalkkaa , joten siirtykäämme ihmisurheiluun.
on lajeja missä nainen sitten pärjää tai toisissa miehet , jos ei niin olkoot voitto siinä että saa osallistua.
seuraavaksi sitten lopetetaan eläin ja ihmiskilpailut , on vain olio kilpailuja , vinttikoirat vastaan ihminen radalla . leijona painii ihmisen kanssa , korkeushyppääjä vastaa kenguru.......
tasa arvoon pääsee vain tasa arvoilla.- Anonyymi
Naisten wc on, mutta miesten wc:tä ei naisten mielestä ole. Mies pidätetään ja tuomitaan miituun vuoksi jos hän menee naisten vessaan.
- Anonyymi
on myös täysin naurettavaa kun eurooppa yrittää olla täysin yhtä euta , matkitaan usa mannerta , eli mm kilpailuihin lähetetään ainoastaan sitten eu joukkue , eu vastaan usa , ei voi olla niin että kilpaillaan urheilussa vastaan , mutta yritysmaailma yrittää viikolla puhaltaa yhteen hiileen ja taas viikonloppuna ollaan eri joukkueessa.
- Anonyymi
Varmaan niistä kenelläkään ole mitään vastaan jos tuovat kultamitalleja urheilukilpailuista?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184561Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5022421Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421991Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.181789- 791553
- 1461505
- 111101
- 95918
- 123834
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40829