TOTUUS PIDÄTTI ITÄ-JERUSALEMIN ARABIT

Anonyymi

TOTUUS PIDÄTTI ITÄ-JERUSALEMIN ARABIT
Lähes kaikki israelilaiset ovat samaa mieltä yhdestä asiasta – Jerusalem on ja sen pitäisi jatkossakin olla Israelin valtion jakamaton pääkaupunki. Itä-Jerusalemin arabit eivät ole sitä, mitä monet väittävät. Useimmat Itä-Jerusalemissa asuvat arabit eivät välttämättä ole Israelia kannattavia, mutta he saavat Israelin hallituksen kautta parempia palveluja kuin lähes kaikki muut arabit koko Lähi-idässä.
https://www.israelunwired.com/the-arabs-of-east-jerusalem…/
Monet Israelin valtion arabit ovat varsin tyytyväisiä elämäänsä, mutta toivovat, että Israelin valtio lakkaisi olemasta. Tätä on vaikea niellä. Mutta tämä on Lähi-itä. Lähi-itä on vuosikymmenten ajan – todella vuosisatojen ajan – ollut täynnä epäjohdonmukaisuuksia ja ristiriitoja. Voisi luulla, että jos naapuruston työpaikat, terveydenhuolto, koulutus ja infrastruktuuri paranevat, ihmiset olisivat tyytyväisimpiä johtajiin. Mutta Israelissa, huolimatta siitä, että arabeista on niin paljon enemmän iloa, Israelin vastainen ötökkä on elossa ja voi hyvin.
Yhä useammat arabit ovat hiljaa iloisia siitä, että he ovat Israelin valtion kansalaisia. Enemmistö ei kuitenkaan valitettavasti näe eroa siinä, onko heidän elämänsä onnellisempi ja että se kuitenkin myös vastustaa Israelin valtion olemassaoloa. Lopullista muutosta, joka johtaa rauhanomaiseen tulevaisuuteen, ei ole näköpiirissä. Se vie ainakin sukupolven tai kaksi uusia oppikirjoja ja uusia ideoita. Mutta kyllä, se voisi tapahtua – ei tässä sukupolvessa.

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Islamissa ei tietääkseni ole lopullista rauhaa kuin islamin voittaessa. kaikki muut rauhat ovat väliaikaisia. Martyyreja kunnioitetaan ja siksi ei ole niin väliä kuka kuolee kunhan kuolee islamin puolesta.
      Koraanissa on kuitenkin mainintoja juutalaisten omistusoikeudesta Juudaan maahan ja mainintoja heidän tulevan takaisin omaan maahansa. Se on hieman kiusallista terroristeille ja tavan muslimeille ja he yrittävät selittää asian pois joten kuten, monella tavalla.

    • Anonyymi

      Täällä pitäisi keskustella juutalaisuudesta ja uskonnosta, ei islamista, eikä Jerusalemista. Niille on oma palstansa. Nyt sekoitit islamin väärään palstaan. Israel ei myöskään ole uskonto, vaan valtio.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      91
      6094
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5515
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1748
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1611
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1453
    Aihe