Suomen tuulivoimayhtiöille maksetaan vielä 1,9 miljardia euroa tukia, vaikka syöttötariffijärjestelmä on lakkautettu vuosia sitten.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008180308.html
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008180308.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eihän tuo ole paha. Yhdeksän vuoden aikana 1,9 miljardia tekee reilut parisataa miltsiä vuodessa, jotain 40 euroa per suomalainen.
kepulandia ja RKP rikkaat kiittävät. tämä on se syy miksi ilmasto-puppu keksittiin- lisäksi kansan valvontayhteiskunta, jne.
https://www.tiedonantaja.fi/artikkelit/ilmastonmuutoksen-taustalla-kapitalismi
Esimerkiksi tällä hetkellä ei makseta senttiäkään tuulivoimatukea, koska sähkön markkinahinta on 106,35 €/MWh.
Tuulivoimatukea maksetaan vain mikäli markkinahinta on alle 83,50 euroa megawattitunnilta, jolloin tukena maksetaan tuon rajahinnan ja markkinahinnan erotus.