Moraalikysymykset

Anonyymi

Arkkipiispa Leo nosti esille ihmisoikeusasiat Karjalaisessa julkaistussa mielipidekirjoituksessa. Kirjoitus osoittaa, ettei se ole luultavasti hänen kirjoittamansa, vaan on lähipiirin "hengen tuote". Ihan hyvää asiaa kylläkin, mutta kannattaa aloittaa kotimaasta tämä moraalin pohtiminen.

Jos haluaa tutustua Suomen lähihistorian moraalikysymyksiin, kannattaa lukea professori Markku Salomaan tuore kirja "Tarza", joka kertoo presidentti Tarja Halosen aikakaudesta, jolloin Suomea johtivat SDP, SAK ja KGB (Stasi). Kirja ei ole mielikuvitusta vaan perustuu todennettuun tietoon.

Tarja Halosen presidenttikaudella alkoi Suomen moraalikato nostaa päätään. Kaikesta epänormaalista tuli normaalia ja kaikesta normaalista tuli epänormaalia. Siitä hyvänä esimerkkinä ovat esim. tatuoinnit ja kansakuntalaisten kasvava ylipaino-ongelma (miehet 60 % ja naiset yli 40 %). Suomi on Euroopassa huono esimerkki tatuointien yleisyydestä. Professori Timo Airaksisen mielestä ne edustavat thanaattista uusbarbarismia. Sivistynyt ja korkean moraalin omaava ihminen ei sellaisia ota suurimman kehonsa elimen peitoksi.

Hyvinvointiyhteiskunnan eettinen oikeusperusta on murentunut. Hyvinvointiyhteiskunta perustuu valheelle, koska viimeisten vuosikymmenien aikana ovat kasvaneet ja jopa moninkertaistuneet alkoholinkulutus, rikollisuus, liikalihavuus, elintapasairaudet, liikunnan puute, parisuhteiden katkeilu, lastensuojeluilmoitukset, lasten huostaanotot, mielenterveyden ongelmat ja masennuslääkkeiden kulutus.

Jos haluamme palauttaa moraalin suomalaiseen yhteiskuntaan, se ei synny hedonistisesta valinnan vapaudesta, nautinnoista ja kulutuksesta vaan henkisiä ja aineellisia arvoja luovasta työstä, vastuuntunnosta ja eettisyyden tavoittelusta. Itsensä toteuttaminen työssä muita ja koko yhteisöä varten on yhteiskuntamoraalin ydin. Tässä ohje myös arkkipiispalle. Itsekuri on persoonaa rakentavaa itsensä rajoittamista.

https://www.ort.fi/uutishuone/2021-08-09/suomen-otettava-kantaa-moraalikysymyksiin

2

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika monen hengen tuote on jonkun toisen hengen tuote.

    • Anonyymi

      Onhan se tosiaan moraalitonta, kuinka maahantunkeutujat valtaavat reviiriämme.
      Entisaikoina olisimme jo tarttuneet aseeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8182
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5733
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5158
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      53
      5146
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3803
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2538
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2471
    Aihe