Tampereen kaupunki, ei pyynnöistä huolimatta, tiedota mistä on kyse, kun yleisten vesiputkien remonttien yhteydessä, hanasta tuleva juomavedeksi tarkoitettu vesi, on muuttunut, vaihdellen ruskean likaisesta, samean väriseksi ja nyt se myös selkeästi poreilee, eli mitä se sisältää, olisi tärkeää tietoa, myös esim. reseptilääkkeiden syöjien on saada tietää, mitä juomavesi sisältää, ettei tule vakavempia yhteisvaikutuksia.
Se on kyllä selvä, ettei se juomakelpoista vettä ole. Kaikilla ei ole varaa, eikä mahdollisuuksia, kantaa sitä kallista lähdevettä kaupoista. Pitäisi olla kansalaisten oikeuksiin kuuluva asia, saada tietoa juomavedestä, varsinkin kun siitä ylihinnoitellusti joudutaan maksamaan.
Eikä tiedoksi riitä, ihmisten välttämättömillä elintarpeilla, bisnestä tekevän vesilaitoksen arviot ja tiedotteet, vaan Tampereen kaupungin, kuuluu lakisääteisesti, tutkituttaa veden tilaa, riippumattomilla ulkopuolisilla asiantuntijoilla, esim. yliopiston opiskelijatyönä.
Tampereen hanavesi poreilee ja maistuu hirveälle, mitä se sisältää ?
23
1059
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä ainakin maistuu hanavesi hieman kakalta tässä keskustassa.
- Anonyymi
Se on keskustassa aina maistunut.
- Anonyymi
Tampereen hanavesi on kunnollista ja juomakelpoista. Jos paikallisten putkiremonttien vuoksi jotain värimuutoksia on, niin se menee nopeasti ohi. Näin on näppylät.
- Anonyymi
Ei ole todellakaan kunnollista ja juomakelpoista, et ole puhdasta, luonnonharjujen pohja/lähdevettä, sitten koskaan maistanutkaan, jos pidät Tampereella vesihanoista tulevaa, milloin ruskeaa, milloin sameaa, mutta aina kloriitin tai muiden myrkkykemikaalien makuista, ties mitä juomakelpoisena, jota se ei ole.
Eikä kyse ole talon / paikallisesta putkiremontista, vaan Tampereella käynnissä olevasta, isommasta vesiputkien remontista ja vesilaitoksen bisnekseksi muuttamisesta, eli ihmisten terveydet eivät olekaan enää pääasia, vaan rahanteko.
Hämärää touhua, kun ei kaupunki hoida velvollisuuksiaan ja tiedota, pitäisi olla ulkopuolisia, riippumattomia veden sisällön ja laadun tutkimuksia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole todellakaan kunnollista ja juomakelpoista, et ole puhdasta, luonnonharjujen pohja/lähdevettä, sitten koskaan maistanutkaan, jos pidät Tampereella vesihanoista tulevaa, milloin ruskeaa, milloin sameaa, mutta aina kloriitin tai muiden myrkkykemikaalien makuista, ties mitä juomakelpoisena, jota se ei ole.
Eikä kyse ole talon / paikallisesta putkiremontista, vaan Tampereella käynnissä olevasta, isommasta vesiputkien remontista ja vesilaitoksen bisnekseksi muuttamisesta, eli ihmisten terveydet eivät olekaan enää pääasia, vaan rahanteko.
Hämärää touhua, kun ei kaupunki hoida velvollisuuksiaan ja tiedota, pitäisi olla ulkopuolisia, riippumattomia veden sisällön ja laadun tutkimuksia.Kaupungin vesi on luokitukset täyttävää käyttökelpoista vettä. Kukaan ei voi olettaa, että kraanasta tulisi lähdevettä. Asuin joskus Turussa, ja siellä sianpissa lehahti heti huoneeseen kun hanan avasi. Tosin sielläkin on jo tilanne parantunut.
- Anonyymi
Olisi hyvä jos vesilaitos tiedottaisi mitä aineita se töhnä sisältää mikä lähtee putkiremonttien yhteydessä liikkeelle. Ilmoitetaan vain että se on "vaaratonta" ja käsketään juoksuttamaan vettä. Sehän meneekin sitten kaikki asiakkaan piikkiin.
- Anonyymi
Ihmeellistä köhnää tulee "puhtaan" veden mukana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmeellistä köhnää tulee "puhtaan" veden mukana.
Kukkia kastellessa ihmettelin, että mistä tuo suhina ja sihinä kuuluu, se tuli vesihanasta otetusta vedestä, joka poreili kastelukannussa, kuin olisi poretabletti heitetty veteen, mitä ei oltu, vaan puhtaaseen kannuun, otettu tovin aikaa valutettua, lämmintä kylmää vettä Tampereen vesihanasta.
- Anonyymi
Ei kannata juoda sitä, joku voi vahingossa varmaan niellä. Pitäisikö kokeilla laskea vettä vähän kauemmin hanasta, mutta jos se ei muutu puhtaammaksi, yhteys joko huoltoyhtiöön, isännöitsijään tai taloyhtiön hallitukseen tarvittaessa. Ehkä siihen remonttifirmaan ensin. Mutta aika nopeasti pitää keksiä varmaan ratkaisuja.
- Anonyymi
Ratkaisu on jo kuukausien ajan ollut, ostaa kaupasta kallista lähdevettä, kun ei sitä kemikaalicocktailia mitä vesihanasta tulee, uskalla juoda, eikä pysty nielemään, niin pahanmakuista se on.
Kallista vesimaksua maksetaan, muttei saada juomakelpoista, puhdasta luonnon pohjavettä, vaikka Tampere on harjujen alueella, olisi varmasti mistä ottaa, ihmisille terveellisempää luonnon pohjavettä.
Lapset ja vanhukset eivät voi lähteä kauppaan, raahaamaan painavia ja kalliita lähdevesipönttöjä siksi, ettei Tampereen kaupunki / vesilaitos, piittaa ihmisten terveydestä. Ei tämä näin voi jatkua, vesimaksut poistettava, jos ei ala luonnon pohjavettä tulemaan vesihanasta, kuten Suomessa pitäisi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ratkaisu on jo kuukausien ajan ollut, ostaa kaupasta kallista lähdevettä, kun ei sitä kemikaalicocktailia mitä vesihanasta tulee, uskalla juoda, eikä pysty nielemään, niin pahanmakuista se on.
Kallista vesimaksua maksetaan, muttei saada juomakelpoista, puhdasta luonnon pohjavettä, vaikka Tampere on harjujen alueella, olisi varmasti mistä ottaa, ihmisille terveellisempää luonnon pohjavettä.
Lapset ja vanhukset eivät voi lähteä kauppaan, raahaamaan painavia ja kalliita lähdevesipönttöjä siksi, ettei Tampereen kaupunki / vesilaitos, piittaa ihmisten terveydestä. Ei tämä näin voi jatkua, vesimaksut poistettava, jos ei ala luonnon pohjavettä tulemaan vesihanasta, kuten Suomessa pitäisi.Tavase tekopohjavesi hanketta on kohta väännetty 20 vuotta. Turussakin on parempi vesi , vaikka se joutuu tekemään tekopohjaveden Kokemäen joesta. Vielä yli 15 vuotta sitten Tamperelaisten vessanpöntöstä otettu vesi oli parempaa kuin Turkulaisten Aurajoesta ottama vesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tavase tekopohjavesi hanketta on kohta väännetty 20 vuotta. Turussakin on parempi vesi , vaikka se joutuu tekemään tekopohjaveden Kokemäen joesta. Vielä yli 15 vuotta sitten Tamperelaisten vessanpöntöstä otettu vesi oli parempaa kuin Turkulaisten Aurajoesta ottama vesi.
Tavase pitäisi lailla kieltää.
- Anonyymi
Sunmurit kupanneet kaikki rahat ja runkkoverkko sen johdosta pelkkää romua. Koko maassa.
- Anonyymi
Ikävintä on, kun ei tutkita, eikä tiedoteta, mitä selkeästi kemikaaliseoksia, kloriittia, vai mitä siinä vedessä on, kun ei voi kahviakaan siitä keittää, maistuu hirveälle. Ei ole varmasti ihmisten terveyden kannalta, enää riskitöntä juoda sitä ja lapset, vanhukset, joilla reseptilääkkeitä, pitäisi ehdottomasti saada tietää, mitä veden näköinen, hanasta tuleva seos oikeasti sisältää ?
- Anonyymi
Pyykinpesukoneeseen oli tullut sinimustaa köhnää, joka ei vaikuta rasvalta. Mistähän se voi olla peräisin?
- Anonyymi
varmaan hormooneja. Estrogeeniä jne. Ikävä juttu.
- Anonyymi
Vesilaitos voisi ottaa vastuuta, eikä syytellä ihmisiä, jotka maksavat ylihintaa, likaisesta järvivedestä, jota kierrätetään vuodesta toiseen, koko ajan sakeampana ja likaisempana.
- Anonyymi
Ihmiset syö niin paljon lääkkeitä ja lisäravinteina esim. proteiineja, ettei niitä pystytä jätevesistäkään poistamaan. Hörmooneja ja mielialalääkkeitä purkista jotka saastuttavat luontoa.
- Anonyymi
Kyllä se on se likainen järvivesi,eivätkä mitkään jäämät vesijohtovedessä. Jos Tampereen vesilaitos ottaisi veden, suoraan harjujen alta, luonnon pohjavetenä, eikä kierrättäisi samaa, likaista järvivettä vuodesta toiseen, olisi tilanne ihan toinen. Selityksen makua on vesilaitoksen lääkejäämät, syyllinen ja vika, pitää aina löytyä tavallisista ihmisistä, vaikka Vesilaitos voisi katsoa peiliin.
Pirkanmaa on kuuluisa harjuistaan, on todella erikoista, ettei muka saada, ihmisten terveydelle välttämätöntä, puhdasta harjujen pohjavettä hanasta, ei varmasti ole rakettitiedettä, toteuttaa kansanterveydelle välttämätön teko.
- Anonyymi
Osta minulta sellainen laite eli putkenpätkä 50e joka säteilyttää veden puhtaaksi 🤣
- Anonyymi
Säteilytetty vesi ei ole luonnollista, puhdasta pohja/lähdevettä, jota ihmiset tarvitsevat pysyäkseen terveinä ja voidakseen hyvin.
https://www.bild.de/regional/berlin/berlin-aktuell/berliner-trinkwasser-verseucht-betroffene-besorgt-77379668.bild.html- Anonyymi
Säteily tappaa vain mikrobit mutta ei puhdista vettä haitallisista aineista.
- Anonyymi
Laita kattilaan pari litraa vettä ja keittele se "kuiviin", näet mitä jää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910301Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016275Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066133Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088