K-kaupat vs. S-kaupat

Anonyymi

Olen mielestäni huomannut jo ajat sitten, että S-ryhmän kaupat ovat yleisesti ottaen huomattavasti edullisempia kuin Keskon K-kaupat. Tämä tuli jälleen todistettua toissapäivänä, kun kävin läheisessä K-Supermarketissa. Ostin ns. normaalin täydennyskauppareissun ja hinnaksi tuli reilut 51 euroa?, vaikka ostin plussa-tarjoustuotteita ja näistä tuli alennus kassalla. Vastaava satsi S-marketissa maksaa n. 45e ns. normaalihinnoilla.

Täytyy myöntää että K-ketjun kaupoissa on ystävällisempää ja asiantuntevampaa palvelua kuin S-ryhmällä, olen itsekin ollut töissä K-supermarketissa ja "kauppias-henki" näkyy parempana palveluna henkilökunnan puolelta kaikin puolin.

Mutta miksi niin monet ihmiset, mukaanlukien lapsiperheet, käyvät Citymarketissa kun naapurista saisi saman ostoskorin paljon halvemmalla? Ei kai se vain hyvästä palvelusta voi johtua?

Itse olen vannoutunut S-ryhmän kuluttaja (mutta jos jompaankumpaan töihin pitäisi mennä niin mielummin K-kauppa, koska siellä paremmat liksat).

Löytyykö samanlaisia kokemuksia?

19

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu, näin on. Vertailin hintoja Citymarketissa ja Prismassa. Citymarketissa hinnat ovat paljon korkeammat.

    • Anonyymi

      K-kauppa perustaa toimintansa nipputarjouksiin. Pitää ostaa enemmän kuin tarvitsee, jotta saa kappalehinnan muka pieneksi.

    • Anonyymi

      Citymarket on paljon kalliinpi kuin Prismat jonka takia en käy siellä ollenkaan ja ihmettelen suuresti että miksi siellä kukaan käy tuo hinnoittelun johdosta.

      • Anonyymi

        CM 3 pkt Juhla Mokkaa 10 eur, 13,77 eur
        CM kilo banaaneja 0,99 eur, Prisma 1,49 eur
        CM kanajauheliha 800g 3,99 eur, Prisma 4,98 eur


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        CM 3 pkt Juhla Mokkaa 10 eur, 13,77 eur
        CM kilo banaaneja 0,99 eur, Prisma 1,49 eur
        CM kanajauheliha 800g 3,99 eur, Prisma 4,98 eur

        Nuo ovat tarjoushintoja. Normihinnat paljon kalliimpia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuo ovat tarjoushintoja. Normihinnat paljon kalliimpia.

        Nuo ovat hintoja joilla asiakas saa tuotteet itselleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuo ovat hintoja joilla asiakas saa tuotteet itselleen.

        Muutaman päivän ajan. Sitten nousevat taas rutkasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muutaman päivän ajan. Sitten nousevat taas rutkasti.

        Kyseisillä hinnoilla tavaraa kaupataan. Säästöä tulee reilusti verrattuna kilpailijaan.


      • Anonyymi

        Pitää käyttää plussa korttia .1000 pisteellä saa 5 euroa. Ja jos ruokaostokset on kuukaudessa 350 euroa saa lisää 500 pistettä. Lisäksi omaplussassa pitää käydä ruksaamassa ne kaupat jossa käyt , jolloin saat niistä vaihtuvista tuotteista lisäalennuksia , joko sähköpostiin tai puhelimeen, joita olet ostellut.


    • Anonyymi

      Yhä uusissa ja uusissa tuotteissa huomaan Prisman hinnan sentilleen samaksi kuin ahtaissa eli koronavaarallisissa Lidlin myymälöissä.

      Vakiasiakas saa lisäksi tyypillisesti ainakin 2% bnusta ja maksutapaetua.
      (Sinkku ehkä vain 1½ %)

      • Anonyymi

        Kornavaarallinen hahahahah paranee vaan s kauppiaiden jutut hahahaha.


    • Anonyymi

      K- ja Citymarketeissa ei käy Kela-Gold, ei pyöri kaapusakki jaloissa!

      • Anonyymi

        Mutta pitääkö kaapusakki -vapaudesta maksaa siis ylimääräistä hintaa?


    • Anonyymi

      S-ryhmän halvimmat tuotteet ovat halvempia kuin K-kauppiaiden kaupoissa halvimmat tuotteet.

      Toisaalta S-ryhmän halvimmat tuotteet ovat myös huonolaatuisempia.

      Keskivertoa laadukkaammissa tuotteissa hintataso on sama ja usein K-kaupassa jopa halvempi.

      • Anonyymi

        K:lla on K-menu ja S:llä Rainbow. Niitä hinnat alkaen mallistoja.

        K:n Pirkka onkin sitten jo premiumia. S:llä ei ihan vastaavaa ole, mutta Kotimaista-tuotesarja on ainakin suomalaista valmistetta. Pirkassa ei ole vastaavaa maa-rajausta.


      • Anonyymi

        Onhan niissä ainakin periaatteessa myös yrityspolitiikassa eroa kun toinen on periaatteessa jäsentensä omistama osuuskauppa ja toinen taas täysin kapitalistisia periaatteeita kaikki voitot mulle - noudattava


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan niissä ainakin periaatteessa myös yrityspolitiikassa eroa kun toinen on periaatteessa jäsentensä omistama osuuskauppa ja toinen taas täysin kapitalistisia periaatteeita kaikki voitot mulle - noudattava

        Keskohan on pörssiyhtiö, jonka osakkeita voi ostaa kuka tahansa. K-kauppiaat puolestaan ovat itsenäisiä yrittäjiä, joiden vastuulla ovat päivittäistavarat. Citymarket poikkeaa hieman muista K-ruokakaupoista ja Citymarketeissa kassahenkilökunta on Keskon palkkalistoilla. Pienemmissä K-kaupoissa palkan maksaa kauppias.


    • Anonyymi

      S- Market on ollut paljon edullisempi jo kauan.
      Siksi siellä jatkuvasti käynkin.
      Siellä on myös asiakaspalvelu parempaa ja ystävällisempää, kuin paikallisessa City-Marketissa, joskin kun kauppias vaihtui, on sielläkin palvelu parantunut.

      • Anonyymi

        Kalliimmalta kaupalta S vaikuttaa kuin Citymarket. Lisäksi S-kaupassa on jatkuvasti tuotepuutteita. Hyllyt notkuvat tyhjyyttään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2016
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      62
      1687
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      923
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe