Ateismi on tylsää

Uskonnoissa ei ole mitään naurettavaa. Ei ole mitään mitä pilkata. Uskovaiset ovat niin järkeviä ja hyvätapaisia, että heitä on turha pilkata. Ei jää jäljelle muuta kuin itsesääli ja peiliin katsominen. Ei ole kaunista katsella. Uskonnot tuntuvat järkeviltä.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Uskonnoista ei ole apua. Jeesus ei tullut perustamaan uskontoja.
Herra Jeesus on ainoa toivomme.

1. Tim. 1:15 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.

Äänestä
  • Herra Jeesus on ihana lasten satu ja turhan toivon lähde niille, jotka pelkäävät kuolemaa ja olemisen lakkaamista. Tahtovat tollot elää ikuisesti, vaikka tietävät tämän elämän olevan yhtä helvettiä, ja kun taivaassa on sitten kaiken maailman lahkolaiset mukana, niin sotahan siellä taivaassa syttyy jo pelkästään siitä, kenen Raamatun tulkinta sattuu olemaan paras... ja mitä on lupa tehdä ja mitä ei missään nimessä saa tehdä. Mooses käski tappaa, mutta kristityt kieltävät sen nykyään: vielä 1500- ja 1600-luvuilla tappoivat ihan vain eriuskoisuuden vuoksi. Katoliset protestantteja ja nämä molemmat antitrinitaareja ja baptisteja.

    Äänestä

Tott, usko on järkevää. Maan viisaimmat tietää että Jumala on kaiken maailman elämän alku ja loppu. Jumala loi kaiken aikojen alussa ja pitää yllä elämää maan päällä tänäkin päivänä. Jumala lopettaa myös kaiken jos niin tahtoo, hän yksin tietää jokaisen ihmisen elämän kaaren syntymästä kuolemaan asti.
Jumalan voima on rajaton ja hänen mahtinsa kannattelee koko maailman kaikkeutta. Kuka voisikaan hänet voittaa, vain perkele vihoittelee Jumalaa vastaan epäuskoa kylvämällä ja valehtelemalla, ihmisten kautta tässä maailmassa mutta myös sille tulee loppu aikana jonka Jumala itse on aivoitellut.
Sitä ei tule yksikään ihminen estämään kun viimeinen tuomio tulee. Valitseepa minkä tien tahansa itse, se voi olla myös turmion tie.
Miksi siis olla pahan puolella, miksi olla tyhmä kun kaiken maailman suurin viisaus tulee Jumalalta ja hän antaa viisauttaan myös ihmisille jotka sitä häneltä rukouksessa pyytävät. "Anova saa, etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan."
Joka ei usko valitsee itse tiensä ja hän saa kerran myös tuomion tekojensa ja uskonsa mukaan. Uskovalle kristitylle Jumala antaa armon ja rakkauden myös ikuisuudessa ja johdattaa heidän kulkuaan oikeaa tietää ikuiseen iloon.
Vihaako maailma kun Jumalan rakkaus on uskon löytäneessä? Vihan ihminen on perkeleen puolella ja saa ansionsa mukaan hänkin. Jumala on Pyhä, ei ihminen ketään voi tuomita mutta Jumala sen tekee jokaisen kohdalla.
Aivan turhaan Jumalaa vihataan, koska valinta on aina itsellä. Hyvä ja huono osa valitaan itse, tässä on Jumalan viisaus. Hän näytti tien.
Valinnan vapauden antoi Jumala ihmiselle, ei pakottamalla yhtäkään ihmistä, vaan vetämällä ihmisiä parannuksen tielle mutta ihminen mieltyy helpommin syntiin ja pahuuteen ja tuhoaa elämänsä ja toisten elämää. Tappaja on Jumalan vastustaja antikristus. Sellainen ei peri Jumalan valtakuntaa.
Tuo armo on jokaisen ihmisen saatavilla mutta ihmiset ovat uppiniskaisia ja valehtelijoita. Nöyrtymättömiä ja ylpeitä omassa voimassaan joka kerran katoaa heistä ja he ovat maan tomu, sielu ja henki jää elämään mutta missä tilassa sellaisen sielu elää ikuisuuden joka olisi mahdollista ilossa Jumalan luona.
Jeesus meni edeltä näyttämään tämän tien, hän elää tänäkin päivänä taivaallisissa ja tulee kerran takaisin nähtävällä tavalla maailmaan. Silloin parkuu jokainen ihminen kun eivät uskoneet Jumalan sanaa. Se on uskomattomalle kauhun päivä. Tämä kerrotaan kaikille ihmisille Raamatussa, joka on PYHÄ KIRJA!
Jumalan halveksunnan saa osaksi vain hän joka Jumalan sanaa halveksuu. Sana ei ole ihmisen sana vaan korkeimman näkyväisen ja näkymättömän maailman Luojan vankkumaton sana joka ei koskaan tule katoamaan vaikka vihaajat repisi kaikki maailman Raamatut.
Se sielu katoaa kadotukseen jolla ei uskoa. Siksi kuulkaa häntä että pelastutte. Jumala ei halua yhdenkään hukkuvan kadotukseen mutta katsokoon jokainen itse eteensä, viimeinen elonkorjuu on pian maailmassa.
Yksikään ihminen ei kykene kaikessa käsittämään maailman suurinta auktrotieettia ja hänen voimaansa. Ihmisen järkikapasiteetti on pieni ja ymmärrys aina vajaa. Jumalan valtasuuruus ja viisaus menee ihmisen järjen yli ja kantaa iankaikkisuuteen. Hän on ja pysyy iankaikkisesti, vain uskosta osattomat ihmiset ovat harhassa, oman järkensä varassa.

Äänestä

Jumala on! Aloittaja puhuu asiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uskonnoissa ei ole mitään naurettavaa. Ei ole mitään mitä pilkata. Uskovaiset ovat niin järkeviä ja hyvätapaisia, että heitä on turha pilkata. Ei jää jäljelle muuta kuin itsesääli ja peiliin katsominen. Ei ole kaunista katsella. Uskonnot tuntuvat järkeviltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu