Miksi Raamattua opetetaan kouluissa?

Anonyymi

Minä en hyväksy sitä, että lapsilleni opetetaan koulussa Raamattua. Pitävät vielä totena sen kertomuksia, ellei sanota suoraan niiden olevan satua. Oppivat jo pienenä erottamaan sadut todellisuudesta, mutta koulussa menee pää sekaisin, jos arvostetut opettajat kertovat Raamatun olevan kirjaimellisesti totta.

Loppu nyt sille Raamatun opettamiselle kouluissa, perkele! :)

15

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Oppivat jo pienenä erottamaan sadut todellisuudesta,

      Millä perusteella on satua, että on hyvä rakastaa lähimmäistä niin kuin itseä?

      • ”Millä perusteella on satua, että on hyvä rakastaa lähimmäistä niin kuin itseä?”

        Tämä ohje ei tarvitse ympärilleen uskonnollista satua. Kultainen sääntö on ”keksitty” lähes kaikissa kulttuureissa ja uskonnoissa. Sillä on siis biologinen perusta mutta se on kiedottu uskonnolliseen hömppään.


      • Anonyymi
        Strong-atheist kirjoitti:

        ”Millä perusteella on satua, että on hyvä rakastaa lähimmäistä niin kuin itseä?”

        Tämä ohje ei tarvitse ympärilleen uskonnollista satua. Kultainen sääntö on ”keksitty” lähes kaikissa kulttuureissa ja uskonnoissa. Sillä on siis biologinen perusta mutta se on kiedottu uskonnolliseen hömppään.

        > Tämä ohje ei tarvitse ympärilleen uskonnollista satua.

        Miksi sitä ei sitten noudateta, jos kaikki on keksineet sen, eikä tarvita "uskonnollista satua"?


      • Anonyymi kirjoitti:

        > Tämä ohje ei tarvitse ympärilleen uskonnollista satua.

        Miksi sitä ei sitten noudateta, jos kaikki on keksineet sen, eikä tarvita "uskonnollista satua"?

        Kyllä minun nähdäkseni pahimpia kultaisen säännön välttelijöitä ovat uskovaiset. Uskonnoissa on luonteenomaista jakaa ihmiset meihin (oikeauskoisiin) ja muihin (vääräuskoisiin). Jos tutkit maailmanhistoriaa niin ihmisten massamaisten murhaamisten ja sortamisten syyt ovat yksinomaan uskonnollisia ja ideologisia. Esimerkiksi VT:ssä Jahve tappaa yli 2 000 000 ihmistä siksi, että he uskovat eri tavalla. Tähän lukuun on laskettu vain ilmoitetut luvut, siihen ei kuulu esimerkisi Tulva tai Sodoma ja Gomorra.


    • Anonyymi

      Raamattu on vaikuttanut niin suuresti länsimaisen yhteiskunnan kehitykseen. Suomikin olisi ihan erilainen yhteiskunta, jos kirkon ja Raamatun vaikutusta täällä ei olisi ollenkaan ollut. Voit olla turvallisin mielin kyllä, ettei se missään nimessä vahingoita lapsia, jos he tutustuvat Raamattuun. Enemmänkin netin asiattomat sisällöt, väkivaltapelit, koulukiusaamiset voivat vahingoittaa. Niihin kannattaa enemmän kiinnittää myös kasvattajana ja vanhempana huomiota. Kaikkea hyvää!

    • Anonyymi

      Jeesuskin sanoi aikoinaan koulussa: "Totisesti, totisesti minä sanon teille. Ennen luen Aku Ankkaa läksyksi kuin Raamattua!"

      • Anonyymi

        Ei kouluissa mitään Raamattua opeteta.Eihän sellainen ole ollut sallittua enään pitkään aikaan, jos sanoo sellaisen kirjan olevan olemassa ja mikä se on myös koraanin ei se ole Raamatun opetttamista.


    • Anonyymi

      Aloitus on taas yksi lapsellinen trollialoitus. Ei kouluissa ole moniin vuosiin raamattua luettu eikä varsinkaan opetettu.

    • Jos et olisi mennyt liittämään lapsiasi kirkkoon, ei niille myöskään tunnustuksellista uskonnonopetusta järjestettäisi (ehkä joissain pikkupitäjissä vielä on noita kristillisiä kouluja, jotka opettavat bilsantunnillakin uskontoa).

    • Anonyymi

      Aloittajan pitää erota siitä prkl kirkosta mahdollisine aviopuolisoineen niin lapsi pääsee nauttimaan monipuolisesta opetuksesta. Onko vaikee?

    • Kyllähän lapsille on hyvä opettaa myös se, mitä uskonnot ovat, kuhan tämä tehdään ilman uskonnollista tunnustusta. Lisäksi pitäisi huolehtia, että uskontoja kohdellaan tasapuolisesti. Tässä on hyvä käydä läpi myös eri uskontojen historiaa - ihan tieteellisestä historiallisesta näkökulmasta. Jos lähdemme käymään Raamatun tarinoita läpi, niin kyllähän Koraani, Veda-kirjat ja Mormonien kirjaan täytyisi myös tutustua tasapuolisuuden nimessä. Kenties mainita jopa Lentävän Spagettihirviön kirkko, joka on lähinnä parodiaa uskonnoille, ja toistaiseksi tunnustettu vain joissakin maissa.

    • Mieleen tuli tapaus, missä päiväkodin opettaja lähti kertomaan lapsille eri uskonnoista tarkoituksenaan opettaa erilaisia kulttuureja. Tuo ei mennyt ihan putkeen, kun yksi lapsista oli kovaan ääneen tokaissut, että nää jumalat ovat ihan satuja siinä missä joulupukkikin. Siinä oli muutama uskovien lapsi ollut naama pyöreänä ja mennyt ihmettelemään asiaa kotona. Päiväkodin opettaja sai tästä yrityksestään varoituksen.

      Väittäisin, ettei ateisteilla ole näissä asioissa mitään pelättävää. Kyllä fiksut lapset ymmärtävät itsekin eron sadun ja todellisuuden välillä. Suurempi pelko on uskovilla, jotka yrittävät suojella lapsiaan liialta tiedolta ja kriittiseltä itsenäiseltä tieteelliseltä ajattelulta.

    • Anonyymi

      Tietäisitpä, miten monien satujen takana on kaukainen todellisuus, joka kerronta kerronnalta hiukan muuttuu, hiukan muokkautuu, ehkä siksi että joku unohtaa jotakin, tai joku lisää tarinaan uuden kiehkuran tai täsmennyksen... Tässä ajassa tarinoiden todellisuus- sekin "oman aikansa lapsi" - on jo haipunut liki olemattomiin ja muuttunut saduksi, koska sillä ei ole enää paikkaa aikamme todellisuudessa, kokemusmaailmassa.Tuskinpa ne, jotka vuosisatojen mittaan kirjasivat asioita muistiin, ajattelivat sitä tehdessään, että minäpä tässä nyt kirjoitan raamattua- vaikka kirjoittikin, sen huomaat jos selvennä itsellesi mitä sana tarkoittaa:) Jos elämän ikänsä kirjoittelee vaikka päiväkirjaan oivalluksia ja viisauksia, joita muut joskus alkavat kunnioittaa viisautena, on syyllistynyt taas yhden "raamatun" kirjoittamiseen? Dokumentit joissa taruille etsitään tausta ja juuret, todellisuuspohja,ovat lempi TV-ohjelmiani, Kato Sääkin! terveisin agnostikko

    • Anonyymi

      Ateisteille omat koulut ja saunatontut reppuun, niin on joku olkinukke
      jos tulee mieli pistää välillä kovasti hengellisesti. On ällytöntä että tämä kansanosa
      ei saa kaipaamaansa rauhaa, vaan kokoajan tukkanuottasilla. Opetus pitäisi järjestää paljon kovemmalla kädellä ja kaikki uskonnot pois mielestä ja opetuksesta.
      Laatupiiri ja oma golden private opetus, missä tuijotetaan ainoastaan tieteeseen ja sen saavutuksiin. Maapallon ihminen on tietoisin universumin kaikista asioista ja rakenteista koska tiede on maapallon ihmisillä universumin korkeimmalla tasolla.
      Tämä on täysin totta ja siinä saa ufomiehet kyytiä vaikka tulevatkin valovuosien päästä.
      Ykkönen päälle ja hiljaa ojaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      254
      7144
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      269
      3767
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      34
      3598
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      257
      2492
    5. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      152
      1922
    6. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1897
    7. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      27
      1896
    8. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      127
      1785
    9. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1274
    10. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      137
      1258
    Aihe