kuinka yleistä on että

Anonyymi

öljynvaihdossa jätetään öljyt vaihtamatta mutta laskutetaan kyllä asiakasta?

11

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lienee sekin joillain korjaamoilla tapana.
      Turun lähellä nainen vei autonsa määräaikais huoltoon ja koko laskun sisältöä en päässyt näkemään mutta oli laskutettu mm. männänrenkaat ja niiden vaihtotyö.
      Vanhempi nainen tekniikasta tietämättömänä maksoi laskun eikä alkanut kyseenalaistamaan laskun sisältöä.

    • Anonyymi

      Lähes joka neljäs korjaamo laskuttaa, mutta ei tee laskutettua työtä.

      Sen takia kannattaa kirkasta kynsilakkaa laittaa eri liitoksiin, josta näkee, että onko käyty vai pelkästään kkauempaa katseltu.

    • Anonyymi

      Ei ole yleistä. Öljyn vaihtamisen tekee normikinneriin niin vähällä vaivalla ja vähin kustannuksin ettei kannata fuskata. Sitäpaitsi mittatikusta näkee heti onko vaihdettu vai ei.

      Yleisin ja erittäin yleinen kusetus on vaihtaa osia tarpeettomasti. Kusetus toimii siten että kun auto on korjaamolla ja jos omistaja on vielä järjissään, asiakkaalle soitetaan ja pyydetään lupa vaihtaa joitain osia siinä samalla kun auto on korjaamossa. Korjaamolta soittava väittää syntyvän säästöä jos heti uusitaan jotain. Jos omistaja on ikääntynyut nainen, lupia ei kysellä. Öljynvaihtoon tuodusta autosta tulostetaan vajaan tonnin lasku ja kerrotaan mitä kaikkea on uusittu.

    • Anonyymi

      Ei mikään paja ole niin tyhmä, että jättää sellaiset työt tekemättä jotka tyhmäkin voi helposti tarkastaa. Loppuu firmalta äkkiä työt kokonaan.
      Vainoharhaisuus on sairaus ja pelko että aina kusetetaan.

    • Anonyymi

      Yleisin kusetus on ne pienet automaattisesti laskutettavat nesteen lisäykset ihan merkkiliikkeissä.

    • Anonyymi

      VW korjaamoilla ei ainakaan vaihdeta öljyjä koskaan. Siellä kun vaan lisätään sitä...

      • Anonyymi

        Kappas, palstalle on ilmestynyt yhden sanan ihme jonka nimi on


    • Anonyymi

      Nimeämainitsematta Tampereella eräs merkkiliike vuosihuollon yhteydessä sopi puhelimessa asiakkaan kanssa,että autoon saa vaihtaa uudenakun. Mutta olivat vanhaanakkuun liimannut uudentarran ja toiseensivuun unohtanut vanhantarran. Ja asiakas tunnistaa vanhan ja uuden muutenkin. Luulivat ettei asiakas huomaa kun akunympärillä on suojus.

    • Anonyymi

      Yrityksen tärkein tehtävä on voiton maksimointi. Se miten tämä tapahtuu, on yhdentekevää. Asiakkaan tehtävä on aina tarkistaa tehty työn jälki ja tarvittaessa reklamoida.

      • Anonyymi

        Enemmän yhtiö / virma tekee tappiota kun asiakkaat vaihtaa korjaamoo. Kilpailuittaja on paljon tollakinalalla.


      • Anonyymi

        Kaada itsellesi vaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      97
      2596
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      992
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      42
      889
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe