Ratikkaa ei voi vastustaa ja kannattaa yhtä aikaa

Sikäli erikoista ettei asian suhteen voi olla neutraali. Ratikkaa on pakko joko vastustaa tai kannattaa. Ja tietenkin hirveällä tarmolla, ja totta kai haukkumalla toista mieltä olevia.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Miksi tämä uusi aloitus?

Äänestä
  • Miksi ratikkaan pitäisi suhtautua tunteella? Kai siitäkin voidaan kiihkottomasti keskustella. Ei se ole Tappara tai Ilves, eikä edes Mustamakkara. Näistähän ei voida keskustella järkevästi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi ratikkaan pitäisi suhtautua tunteella? Kai siitäkin voidaan kiihkottomasti keskustella. Ei se ole Tappara tai Ilves, eikä edes Mustamakkara. Näistähän ei voida keskustella järkevästi.

    Ratikankin kohdalla ymmärrys ja kannattaminen kulkee käsi kädessä, eli mitä enemmän tietää ja ymmärtää, sitä enemmän kannattaa. Vastustaminen perustuu tunteeseen, lähinnä pelkoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ratikankin kohdalla ymmärrys ja kannattaminen kulkee käsi kädessä, eli mitä enemmän tietää ja ymmärtää, sitä enemmän kannattaa. Vastustaminen perustuu tunteeseen, lähinnä pelkoon.

    Eihän velkaa tarvitse pelätä, jos elää itse sosiaalituella muiden piikkiin.

    Äänestä

Mitä toi lehmä ajaa takaa?

Äänestä

Näinhän se tahtoo olla jokaisen verorahahankkeen kohdalla. Tunneli, Näsinneula ja Tamperetalo jakaa myös porukkaa.

Äänestä

Miksei voi olla neutraali? Jos ratikka on jonkun mielestä yhdentekevä, niin eihän sitä silloin tarvitse vastustaa eikä kannattaa.

Äänestä
  • Jos joku asia on yhdentekevä, niin se on silloin myös turha, eli lasketaan vastustajien leiriin. Eihän verorahoja tietenkään hassata huvin vuoksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos joku asia on yhdentekevä, niin se on silloin myös turha, eli lasketaan vastustajien leiriin. Eihän verorahoja tietenkään hassata huvin vuoksi.

    Se on mitä pahinta vastustamista, leiriin!!,😣

    Äänestä

Ratikkahöpöt vetävät heti herneet nenään.

Äänestä

Haukkuka ja tarmokka kävisi yksittäisiksi vaunun nimiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sikäli erikoista ettei asian suhteen voi olla neutraali. Ratikkaa on pakko joko vastustaa tai kannattaa. Ja tietenkin hirveällä tarmolla, ja totta kai haukkumalla toista mieltä olevia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu