Perjantaina Ähtärissä tapahtui autoilijan ja pyöräilijän välinen törmäys, jossa pyöräilijä kuoli. Törmäys tapahtui Virtaintien ja Töysäntien risteyksessä. Poliisi ei ole vielä antanut lisätietoja ajoneuvojen liikkeistä ennen törmäystä. Risteyksessä on ajoradat ylittävät pyörätien jatkeet ja hyvä näkyvyys. Ajoratojen liikenne on kaikista suunnista tullessa väistämisvelvollista pyörätien jatkeen liikennettä kohtaan.
Pyöräilijä kuoli Ähtärissä
17
1465
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko jossakin uutisessa kerrottu, että pyöräilijä on ollut pyörätiellä tai jatkeella? Jos kyseessä oli sellainen ajoradalla ajava pyöräilijä. Tämä laiton tapa on levinnyt kaupungeissa ja voi olla jo päätynyt Ähtäriinkin asti.
- Anonyymi
Pyöräilijä saa ajaa ajoradalla tietyissä tilanteissa. Saa ajaa jopa tietyssä tilanteessa, jossa toisella puolella ajorataa kulkeekin kevyenliikenteen väylä/pyörätie.
Laissa lukee näin: "Jos kaksisuuntainen pyörätie on vain tien vasemmalla puolella ja ajoradan oikealla puolella olevan pientareen tai ajoradan oikean reunan käyttö on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa, polkupyöräilijä saa käyttää piennarta tai ajoradan oikeaa reunaa." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyöräilijä saa ajaa ajoradalla tietyissä tilanteissa. Saa ajaa jopa tietyssä tilanteessa, jossa toisella puolella ajorataa kulkeekin kevyenliikenteen väylä/pyörätie.
Laissa lukee näin: "Jos kaksisuuntainen pyörätie on vain tien vasemmalla puolella ja ajoradan oikealla puolella olevan pientareen tai ajoradan oikean reunan käyttö on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa, polkupyöräilijä saa käyttää piennarta tai ajoradan oikeaa reunaa."Tietyissä tilanteissa ei tarkoita aina kun pyöräilijä haluaa. Tapahtumapaikalla on pyörätie molemmin puolin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyöräilijä saa ajaa ajoradalla tietyissä tilanteissa. Saa ajaa jopa tietyssä tilanteessa, jossa toisella puolella ajorataa kulkeekin kevyenliikenteen väylä/pyörätie.
Laissa lukee näin: "Jos kaksisuuntainen pyörätie on vain tien vasemmalla puolella ja ajoradan oikealla puolella olevan pientareen tai ajoradan oikean reunan käyttö on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa, polkupyöräilijä saa käyttää piennarta tai ajoradan oikeaa reunaa."Muutamat pyöräilyaktivistit yrittävät selittää lakia siten, että pyöräilijä voi aina halutessaan käyttää ajorataa, vaikka pyörätie olisikin käytössä. Tämä ei ole lain henki eikä lakia millään tavoin voida tulkita tällä tavoin. Tämä on selkeää jatkumoa pyöräilijöiden tavalle suhtautua lain määräyksiin omalla, kyseenalaisella tavallaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyöräilijä saa ajaa ajoradalla tietyissä tilanteissa. Saa ajaa jopa tietyssä tilanteessa, jossa toisella puolella ajorataa kulkeekin kevyenliikenteen väylä/pyörätie.
Laissa lukee näin: "Jos kaksisuuntainen pyörätie on vain tien vasemmalla puolella ja ajoradan oikealla puolella olevan pientareen tai ajoradan oikean reunan käyttö on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa, polkupyöräilijä saa käyttää piennarta tai ajoradan oikeaa reunaa."Siis onko nyt jossain kerrottu, että pyöräilijä ajoi ajoradalla? Muistaakseni ajoradalla ajavankaan pyöräilijän päälle ei saa ajaa. Jos joku tietää asian olevan toisin niin kertokoon tietolähteineen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietyissä tilanteissa ei tarkoita aina kun pyöräilijä haluaa. Tapahtumapaikalla on pyörätie molemmin puolin.
Ei kyllä näytä olevan pyörätie kuin vain toisella puolella tietä molempien teiden osalta.
Pyöräilijän haluista ei puhuttukaan. Laissa lukee selvästi, että ajoradan tai pientareen käyttö pitää perustua siihen, että on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa. Lisäksi se pyörätie pitää olla pyöräilijän kulkusuuntaan nähden ajoradan toisella puolella (vasemmalla puolella).
- Anonyymi
Lateksi pöksy vai sähköavusteinen Helkama alla?
- Anonyymi
Mahtaako olla tämä kohta?
https://goo.gl/maps/q1A5w5HMdp5LGvV49
Kuvan tulosuunnasta on kolmio ennen pyörätien jatketta ja suojatietä joten autoilija väistää. Kahdesta muusta suunnasta käännytään joten niistäkin suunnista autoilija väistää. Pyöräilijällä on tuossa risteyksessä "etuajo-oikeus" kaikkiin muihin suuntiin nähden.- Anonyymi
Taitaa olla tuo. Kovasti tuntuu taas olevan joillakin kova hinku ajatella, että pyöräilijän oma vika.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa olla tuo. Kovasti tuntuu taas olevan joillakin kova hinku ajatella, että pyöräilijän oma vika.
Jep. Ovathan kaikki ongelmat aina pyöräilijöiden vika. Ilmastomuutoskin on heidän vikansa. Näin joiden vajaalla käyvien aivot antavat heille ymmärtää.
- Anonyymi
Joensuussa sunnuntaina autoilija ajoi kolmion takaa pyöräilijän eteen. Syy on silti pyöräilijän ku se ajo pyörällä.
https://poliisi.fi/-/torkea-liikenneturvallisuuden-vaarantaminen-tohmajarvella-ja-joensuussa-seka-henkiloauton-ja-pyorailijan-kolari-joensuussa - Anonyymi
Ähtäri-palstalta kopioitu kommentti:
"Paikalle sattuneen henkilön mukaan auto oli tullut Myllymäeltä päin, pyörailijä töysästä päin, eli pyäräilijä olisi jatkanut pyörätien jatketta risteyksen yli ja autoilija oli kääntynyt virtain suuntaan vasemmalle.
Tapaus on - jos näin on käynyt, yksiselitteinen. Kääntyvän auton vauhti on ollut pakko olla hiljainen ja pyörällä on ollut etuajo-oikeus."- Anonyymi
Siis tästä suunnasta on auto kääntynyt vasemmalle. Auto kääntyvänä kuuluu väistää.
https://goo.gl/maps/Tv15S5cYFzBtVXBo8 - Anonyymi
Onko tämä luotettava lähde? Siis joku face-palsta vai mistä lie kysymys?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko tämä luotettava lähde? Siis joku face-palsta vai mistä lie kysymys?
Hermostuttaa kyllä aika paljon se mahdollisuus, että autoilija oli väistämisvelvollinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hermostuttaa kyllä aika paljon se mahdollisuus, että autoilija oli väistämisvelvollinen.
Autoilijat (ajoradan liikenne) ovatkin tuossa risteyksessä väistämisvelvollisia pyörätien jatkeen yli pyöräileviin nähden, ihan joka suunnasta.
Tieliikennelaki
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2018/20180729
Tuota kannattaa kelata alas 24 § ja lukea, mitä laki velvoittaa kääntyvältä ajoneuvolta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Autoilijat (ajoradan liikenne) ovatkin tuossa risteyksessä väistämisvelvollisia pyörätien jatkeen yli pyöräileviin nähden, ihan joka suunnasta.
Tieliikennelaki
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2018/20180729
Tuota kannattaa kelata alas 24 § ja lukea, mitä laki velvoittaa kääntyvältä ajoneuvolta.Tässä nyt laitetaankin kaikki toivo siihen, että pyöräilijä ajoi jossain missä ei olisi saanut, koska pää ei kestä jos autoilija todetaan syylliseksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949257Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki574826Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414511Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532833Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota431211Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154