Kieltolaki ja Mikko Porvali

Porvali on kirjoittanut lähinnä romaaniksi luokiteltavan (pitävät sitä jopa "dekkarina", mutta sitä se ei ole, ainakaan puhdasoppisesti tulkiten ) romaanin "Sinisen kuoleman kuva", kertoen poliisien toiminnasta Viipurissa 20- luvun alussa.
Puitteet ja kulissit ovat niin todentuntuiset, että ei oikein saa selvää, mikä on totta ja mikä mielikuvitusta.
Esmes Kirjasalon Tasavalta on asia, joka on monilta tyystin unohtunut, mutta kaikki, mitä Porvali siitä kertoo, on verifioitavissa vaikkapa Wikipediasta.
Mutta kirja sisältää myös kuvauksen siitä, mitä poliittista peliä käytiin kieltolain taustalla, mitä kaksinaamaisuutta siihen sislätyi, kun lainsäätäjän, poliisin ym. edustajat ja ylipäänsä yhteiskunnan koko kirjo osallistui alkohoin kulutusjuhliin. Nämäkin ilmiöt ovat verifioitavissa, mm. eri aiheisista historiakirjoista, joissa niitä sivutaan enemmän ja vähemmän.
Kun lukee esmes suomen armeijan historioita, ei voi olle huomioimatta, miten koko hierarkia ylhäältä (Mannerheim ym) alas asti käytti surutta alkoholia, ja sitä ei siis yritettykään peitellä, ei silloin, eikä jälkeen päinkään.
Se, mimkä perään olen tässä kyselemässä, on juuri se poliittinen peli, jota Porvali uskottavan tuntuisesti kuvaa.
Siihen sisältyi nimittäin mm. sellainen kuvio, että Viipurn, joka oli melkoinen talouselämän keskus, poliisivoimia vähennettiin Sunilan hallituksen toimesta, koska siellä poliisit olivat saaneet "liian" hyviä tuloksia salakuljetuksen torjunnassa.
Mietin vian, että miksi ei tämäkin voisi olla yhtä totta kuin muutkin kirjan kuvaamat tapahtumat, Dokumentoitu nimittäin on, että poliiseja kuoli kieltolain aikana salakuljetuksen torjunttehtävissä kaikkiaan 40, jota seikkaa kirja kuvaa Viipurin osalta.
Tietäiskö joku mitään lähdeteosta, missä asioita kääsitellään tältäkin kantilta ?
ps. Mikko Porvali on kyllä kirjoittanut historiallisia dokumenttikirjojakin, siis avoimesti sellaisia.

0

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        334
        2752
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        80
        2483
      3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

        2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
        Maailman menoa
        57
        2225
      4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        77
        1913
      5. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        125
        1702
      6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        63
        1566
      7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        140
        1502
      8. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        73
        1348
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        90
        1178
      10. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        77
        1134
      Aihe