Tätä typeryyttä https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008194545.html
Ehkäpä jatkossa osataan olla tarkempia mihin verorahojamme roudataan.
Ehkäpä jatkossa osataan olla tarkempia mihin verorahojamme roudataan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Yhdysvallat jätti Afganistanin turvallisuusjoukoille miljardien arvosta aseita ja varusteita, jotka ovat nyt päätymässä Talibanin haltuun.
https://yle.fi/uutiset/3-12059489
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10158662130898542&id=789878541
"„Taliban on aseistettu kuin NATO-maa“, Bild-lehti kirjoittaa: mm yli 600 suojelupanssaria, noin 8500 Humvees-sotilasmaastoautoa, yli 68 kevyttä taisteluhelikopteria, 19 maataistelulentokonetta, 16 „Blackhawk“-kuljetushelikopteria, miljardeja ammuksia..."
Yhdysvallat voi kysyä itseltään, että miten meni niinq omasta mielestä... Tuota maata ei saada takaisin talibaneilta koskaan.
Suurin kohdemaa Afganistan: https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/201704132200101581
Suomi menetti kaksi Afganistanissa https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000120432.html https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000378084.html. Lisäksi 15 loukkaantunutta.
Nyt noita kuolemia ja loukkaantumisia voi pitää turhina.
Toivottavasti tästä opitaan jotain.
https://twitter.com/disclosetv/status/1426846141434503169
Taliban: "It's our belief that one day mujahideen will have victory, and Islamic law will come not to just Afghanistan, but all over the world. We are not in a hurry. We believe it will come one day. Jihad will not end until the last day."
I selkeät ja selvät suunnitelmat näillä partaherroilla on. Jaksoivat odottaa 20 vuotta Afganistanissa niin eivätköhän jaksa odottaa muunkin maailman suhteen.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008194142.html
”Afganistanin hallinnon korruptiolta ja väärinkäytöksiltä ummistettiin silmät täysin”, sotilasvirkamies arvioi nykytilannetta.
Taisi Suomen veronmaksajien rahat mennä suoraan korruptoituneiden virkamiesten taskuun. Suomen kehitysapu pitäisi tarkistaa ja miettiä kokonaan uusiksi, ettei varmasti mene rahaa korruptoituneille vallanpitäjille.
"Suomen kehitysapu pitäisi tarkistaa ja miettiä kokonaan uusiksi, ettei varmasti mene rahaa korruptoituneille vallanpitäjille." - sitten kun meillä on persupääministeri ja persupresidentti, tämä asia hoidetaan kuntoon.
Pahoilla pikapeilla tultiin kaupunki valloittamaan . 1 tankki olisi riittänyt ne tuhoamaan .
Taitaa lentokoneessa olla hippasen täyttä: https://twitter.com/FrontalForce/status/1427120371354849283
Videolta näkee hyvin, kuinka naiset ja lapset yritetään pelastaa ensin.
...eiku...
Suomi lähes miljardin:
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/01aa333b-d914-4825-96bc-7f43ca962677
ja lisäksi "Ylen mukaan Suomi antaa nykyään Afganistanille kehitysapua noin 28 miljoonaa euroa vuodessa."
saapas nähdä jatkuuko suomalaisten veronmaksajien miljoonien kärrääminen Afganistaniin, en ihmettelisi, jos jatkuisi. Koska kehitysapu on tärkeää. Sama kenelle se menee, kuhan kehitysavustetaan. Kenties se on bisnestä jollekin, tai ehkäpä hillotolpan edellytys?
Riitapukareille kehitysapua että saavat tapella ja tappaa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/venalaismedia-afganistanin-presidentti-pakeni-kateista-tayteen-sullotulla-helikopterilla-kaikki-rahat-eivat-edes-mahtuneet-mukaan/8212408#gs.8kmp41
"Venäläisen uutistoimiston Ria Novostin mukaan Ghani pakeni maasta käteisellä täytetyillä neljällä autolla. Osa rahoista jäi kuitenkin lentokentän kiitoradalle, koska ne eivät millään mahtuneet häntä kuljettaneeseen helikopteriin."
Siellä kentällä on nyt sinunkin (vero)rahoja.
Äänestetäänpä persut seuraavaksi pääministeripuoluuksi, niin saadaan jotain rotia tähän veronmaksajien rahojen lappaamiseen kaikenlaisiin kehitysmaihin.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/20-vuoden-sota-afganistaniin-on-kaadettu-valtavasti-rahaa-suomi-kayttanyt-lahes-miljardin/51b0c444-4071-49d5-9431-0d8fb94f1425
"Kokonaiskustannusten on arvioitu nousevan jopa miljardiin euroon. Ylen mukaan Suomi antaa nykyään Afganistanille kehitysapua noin 28 miljoonaa euroa vuodessa."
Hyvä SUOMI! Hyvin menee! Meillä on varaa kaataa kankkulan kaivoon rahojamme! " Osa rahoista jäi kuitenkin lentokentän kiitoradalle, koska ne eivät millään mahtuneet häntä kuljettaneeseen helikopteriin." siellä niitä rahoja nyt on, kiitoradalla. Olisiko ollut käyttöä rahoille esim. ihan täällä meillä kotimaassa? Vai onko meillä enemmän kuin tarpeeksi? Kaikilla hyvät oltavat?
Tuntuu houkuttelevalta sellainen ajatus, että laitetaan ensin oman maan kansalaisten asiat kuntoon ja jos sen jälkeen jää rahaa yli, sitten lähetetään sitä "kehitysapuna" vieraiden maiden nukkehallitsijoille ja muille korruptoituneille johtajille. Jos niin kerran pitää tehdä. Mutta oma kansa ensin. Mikäköhän puolue ajaisi sellaista asiaa...?
Suomi ja muut eu maat saa kaupanpäälle miljoonia pakolaisia palkaksi rahoittamisesta.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/c6da6b4b-26d1-4a29-babf-83ba16c68c19?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR3gPy9CX6jyIa78P45n4dBmvpmBwryOse2sTIY_UGPiZ5YPRXiqrNGq52I#Echobox=1629099243
Se on tämä Nato isäntämaasopimus jonka Suomi sopi presidentinjohdolla.
Velvoittaa osallistuun Nato operaatioihin.
Se on ihan pöppeliä touhua lähteä rymisteleen toiseen valtioon, torrakat sojossa.
Ei siitä mitään uutta parempaa synny. Päinvastoin.
https://www.facebook.com/jussi.hallaaho/posts/4294513557335472
"Emme voi tehdä islamilaisesta maailmasta oman yhteiskuntamme näköistä. Sen sijaan voimme tehdä omasta yhteiskunnastamme islamilaisen maailman näköisen."
Suomen hallinnossa puuhastelevat erilaiset "puuhapetet" joiden tuotokset ovat täyttä SON ,,,,,,,, aa , yhteiskunnan palkkaamina nautiskelevat kuorien kerman yhteiskunnasta.
Presidentti Tarja Halosen aikana vuonna 2002 Suomi lähti mukaan tähän operaatioon...
Mitään ei sillä saavutettu, päinvastoin...
Natomaat saivat pienen oppitunnin turpiin otosta.