röökinvetäjien paskalle haiseva hengitys haisee kilometrin päähän.
Maskit ei toimi
Anonyymi
12115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei sitä maskien avulla saada ketään Valtioneuvoston kansliaan töihin.
Kumpi on pienempi? Hajumolekyyli vai virus? Tietääkö kukaan.?
Hajumolekyylien koko vaihtelee n. 0,5nm;stä ylöspäin. Virusten koko myös, n. 20-400nm. Eli hajumolekyyli monin verroin pienempi kuin pienin virus.
Kiitos vastauksesta. Sitä itsekin epäilin.
Molekyylit leviävät - siinä kuin virukset, bakteerit ja itiöt - aerosolien kantamana,
Jos hengität maskin läpi, niin ei niitä aerosoleja sitten pidättele mikään.
Eikö noille röökinvetäjille saada vihdoin kunnon kuria. S-nat pilaavat ihmisten kotien hengitysilman. Muitakin pakkolakeja kuten rokotuspakot ym.on helppo tehdä mutta tuo yksi sakki on kuin jumalasta seuraava, jonka oikeudet ovat niin pyhiä, ettei mitään järkeä. Onko päättäjissä liian paljon tupakkimirhiä, sekö on todellinen syy?
Kokovertailua: jos hajumolekyyli on henkilöauto, niin virus on siihen verrattuna marmorikuula. Maskit valmistetaan useampikerroksisesta kudoksesta, jonka silmäkoko on suurempi kuin happimolekyyli, mutta pienempi kuin virus.
Jos virukset olisi esim. happimolekyylin kokoisia, niitä suodattavia maskeja ei valmistettaisi.
Maskien kudos torjuu virukset, mutta ne pääsee hengitykseen maskien huonon istuvuuden tai huolimattoman käytön vuoksi.
...noniih, meni väärinpäin. Siis hajumolekyyli = marmorikuula ja virus = henkilöauto.
Maskipakko kaikkialle kodin ulkopuolelle, ja sakko 10.000 euroa tai 1 v ehdotonta vankeutta jos ei laita. Maski on ehdoton nyt ja aina jatkossa, koska se estää kaikkien muidenkin tautien levityksen kuten flunssa, influenssa, keuhkotauti jne. Aasiassa porukat ovat käyttäneet maskia jatkuvasti jo 20 vuotta ja meidän tulee ottaa mallia heistä.
Eli: ei asiaa minnekään ulos kotoa ilman maskia nyt eikä koskaan tulevaisuudessa!
Kannattaa joskus aamuisi tuuletella Yön Höyryt ja tuoksut pois ikkunoiden avulla.
Jos rupsulttelee unissaan paljon.
Joo astmatikoillie ja allegikoille vanupuikon sieraimiin ja tamponi suuhun.
Uusi vesitetty tupakkalaki, jossa kosmeettisia tiukennuksia, tulee eduskunnan käsittelyyn syyskuussa mutta siitä ei hiiskuta mitään mediassa ja täältä poistetaan kaikki asiaan viittaavat jutut. Onko vanhan liiton tupakkimiehiä vielä liikaa johtopaikoilla?