Taas rähistään Afganistanissa

Ei tuolla suunnalla oleville voida viedä mitään länsimaista elämäntapaa. Heillä on oma kulttuuri ja elämännäkemys ja rähisevät ja sotivat. Eivät muutu.

Samaten on ymmärrettävä se tosiasia, että heidän elämäntapa ja ajattelumalli ei muut, vaikka tulevatkin länsimaihin. Naiivit ja hyväuskoiset luulevat niin käyvän.
7<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mutta kehitysapua viedään kuitenkin ja suomalaisten veroja nostetaan.

Äänestä
  • Maksaisin kyllä siitä, että pakolaisleirit pystytetään Euroopan ulkopuolelle, eikä heitä heitä raahta tänne asti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maksaisin kyllä siitä, että pakolaisleirit pystytetään Euroopan ulkopuolelle, eikä heitä heitä raahta tänne asti.

    Miksi hemmetissä Euroopan tai suomen pitäsi kaikista maailman maista ottaaa riesaksi talibaanit??

    Eurooppa on erittäin pieni pläntti maailman mittakaavassa jossa asu 400 miljoonaa ihmistä 8 miljardista......Eurooppa ei voi olla maailman kaatopaikka

    Äänestä

Moktarin kaveri ja hyvä ystävä talibäänin sotalordi sanoo olleensa 8 vuotta Guantanamon leirillä. Kiittää Obamaa vapauttamisestaan.

Äänestä

Taleban on pelkkää pelottelua...pysyköön vain omassa maassaan..


Ääri-islamistisen Taleban-liikkeen tiedottaja lupaa, ettei kenenkään henkeä uhata Afganistanissa.

– Vakuutamme afganistanilaisille – erityisesti Kabulissa – että heidän omaisuutensa ja henkensä ovat turvassa. Kenellekään ei kosteta, Suhail Shaheen totesi puhelimitse BBC:n lähetyksessä.

Shaheenin mukaan Taleban on ”tämän maan ja kansan palveluksessa”. Hän kertoo äärijärjestön odottavan rauhanomaista vallanvaihtoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei tuolla suunnalla oleville voida viedä mitään länsimaista elämäntapaa. Heillä on oma kulttuuri ja elämännäkemys ja rähisevät ja sotivat. Eivät muutu.

Samaten on ymmärrettävä se tosiasia, että heidän elämäntapa ja ajattelumalli ei muut, vaikka tulevatkin länsimaihin. Naiivit ja hyväuskoiset luulevat niin käyvän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu