Biden munasi Afganistanissa, Trump vaatii eroa

https://yle.fi/uutiset/3-12059612

Bidenilta kammottava virhe. Vietnam oli kevyttä tämän nöyyrytyksen rinnalla.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei ollut mikään virhe. Jumalan käsi ohjaa ja säätää kaikkea. Sokaisee Moolokin kansan johtajankin silmät ja käskee tekemään niin kuin on Jumalan tahto. Tämä on vain todistus siitä että Jumala on suurin.

Äänestä

Bidenin pressankausi tullaan muistamaan monista emämunauksista. Tämä on yksi niistä.

Äänestä

Trump ei koskaan olisi tehnyt tuollaista virhearviota

Äänestä
  • Hauska+kommentti!+Trump+se+vaan+sattui+olemaan,+joka+päätti+että+Afganista+lähdetään.+Trump+veti+85+%+amerikkalaisjoukoista+pois+ja+ilmoitti+Talebanille,+että+pitäkää+hyvänänne.+Biden+veti+loputkin+pois+5+kk+myöhemmin,+kuin+mikä+oli+Trumpin+suunnitelma,+siinä+ainoa+ero.

    Äänestä

Kiitoksia ennen kaikkea George W. Bushille alunperin, fuck you very much!

>> Syyskuun 2001 terrori-iskujen jälkeen käynnistetty sotilasoperaatio on vaatinut vajaan 2 500 yhdysvaltalaisen sotilaan hengen. Kaikkiaan Afganistanissa on 20 vuoden sotaisuuksien aikana kuollut yli 150 000 ihmistä, joista siviilejä on noin 50 000.
Operaation kulut Yhdysvaltain veronmaksajille ovat arviolta 2 000 miljardia dollaria eli vajaat 1 700 miljardia euroa.<<

Äänestä

Biden on ollut kaikkien suvakkien, vihervassujen ja talebanien toivepresidentti USA:lle. Kiittäkäämme heitä.

Minä vaan en käsitä Haaviston logiikkaa:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000008194864.html

Afgaanithan ovat rikkaus, etenkin setalaisille! Niitä pitää saada Suomeenkin, lapsia panemaan. Ja pidetään myrkyt pois lasten käsistä, olisi raukkamaista kieltäytyä allahin tahdosta! Pikku-Eino ei nyt ota syaniidia, Pekka-sedällä ja setä talebanilla on asiaa!

Mutta miksi sitten sulkea suurlähetystö ystäviltä? Ne on rakentaneet sen suurlähetystön, joten niillä on myös oikeus rikkoa se! Haavisto hyväksyy vastaavan somaleilta Suomessa, vaikkakaan somalit eivät ole koskaan rakentaneet mitään, missään, savimajaa kummempaa. Valkoisten työn tuloksilla loisivat, pummit, kun ei oma, sisäsiittoinen äly riitä mihinkään. Toista, samanlajin vieraslajia olemmekin jo saaneet sietää 400 vuotta, Suomessa. Ruotsalaiset toivat nekin meille.

Näin myös Suomenkansan iki-Riistäjien kaverit, vihervasemmistosuvakit tahtovat.

Äänestä

Miten voi erota, jos ei ole koskaan asetettu virkaan perustuslain vaatimalla tavalla? Tälläiset pellet hetetään koppiin odottamaan tuomiota ilman sen suurempia manoovereitä.

Äänestä

2015 muslimi invaasio oli vasta harjoittelua

Äänestä

Trump itse sössi Afganistanin rauhaneuvottelut, ja pakotti Afganistanin hallinnon vapauttamaan talebanvankeja. Neuvotteluissa oli tarkoitus sopia talebanin ja hallituksen yhteistyöstä ja talebanien muuttumisesta puolueeksi.

Äänestä
  • Niinhän siinä kävi että Trumppi jätti hallinnon täysin raakalaisten armoille. Mitä muuta voisi narsistilta odottaakaan...?

    Äänestä

Trump takaisin pressaksi per heti

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-12059612

Bidenilta kammottava virhe. Vietnam oli kevyttä tämän nöyyrytyksen rinnalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu